Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?
Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.
- Czym jest masaż Shantala?
- Masaż Shantala – zalety
- Masaż Shantala – przeciwwskazania
- Masaż Shantala – podstawowe zasady. Przygotowanie do masażu Shantala
- Masaż Shantala krok po kroku
- Kurs masażu Shantala
Czym jest masaż Shantala?
Masaż Shantala to sztuka masowania niemowląt. Polega na zastosowaniu określonych bodźców mechanicznych z odpowiednią siłą, techniką i precyzją. Wykonuje się go manualnie, a jego zadaniem jest przyniesienie wielu korzystnych efektów zdrowotnych u dzieci oraz niemowląt.
Udowodniono, że masaż Shantala może wywierać pozytywny wpływ na rozwój dziecka, potwierdzono to licznymi badaniami naukowymi oraz obserwacjami rodziców. Obecnie na świecie istnieje mnóstwo ośrodków terapeutycznych oraz specjalistów zajmujących się masażem Shantala i badających jego wpływ na rozwój dziecka.
Masaż Shantala – zalety
Następuje także poprawa cyrkulacji krwi, polepszenie kondycji skóry dziecka oraz stymulacja układu limfatycznego. To z kolei przekłada się na usprawnienie działania mechanizmów odpornościowych. Badania wskazują na mocno zauważalny efekt w postaci regulacji wypróżniania, a także zmniejszenia płaczliwości oraz łatwiejszego prognozowania potrzeb maluchów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku High Need Babies.
Masaż Shantala – przeciwwskazania
Do przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie masażu dziecka należy zaliczyć przede wszystkim:
- gorączkę u dziecka,
- infekcje nieznanego pochodzenia,
- zmiany skórne,
- ogólne złe samopoczucie dziecka,
- niektóre wady wrodzone oraz nabyte, np. dysplazja stawów biodrowych.
Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać zabiegu bezpośrednio po posiłku. Zawsze należy odczekać 30 minut lub dłużej. Podobnie jest w przypadku szczepień – masaż jest zalecany dopiero po upływie kilku dni od podania szczepionki. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku, kiedy maluch choruje na padaczkę lub nowotwór. Wówczas bezwzględnie wymagana jest konsultacja z lekarzem.
Masaż Shantala – podstawowe zasady. Przygotowanie do masażu Shantala
Przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym będziemy wykonywać masaż, musi panować odpowiednia temperatura – zdecydowanie powyżej 20°C. Warto zadbać także o właściwe podłoże, najlepiej ułożyć na podłodze miękką matę lub koc. Nie stworzy to ryzyka upadku z wysokości i będzie komfortowe zarówno dla terapeuty/rodzica, jak i malucha. Ważna jest też temperatura dłoni masażysty, muszą być ciepłe, aby nie wprowadzać niepokoju i nieprzyjemnych odczuć u dziecka. W trakcie zabiegu można włączyć muzykę do masażu Shantala, która jest spokojna i harmonijna. To z pewnością będzie sprzyjać całemu rytuałowi.
Środek poślizgowy powinien cechować się brakiem substancji uczulających i alergizujących skórę dziecka. Najlepiej wybierać oleje naturalne, np. zimnotłoczone oleje spożywcze (można wcześniej skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą).
Masaż Shantala krok po kroku
Rozpoczynając masaż Shantala, należy zadbać o to, aby dziecko swoimi stópkami dotykało do brzucha masażysty. Zaczynamy od masowania środkowej części klatki piersiowej, następnie przesuwamy się równolegle do położenia żeber. Końcowo wykonujemy głaskanie posuwistym ruchem od biodra do ramienia po przeciwnej stronie. Następnie należy przemieścić się w kierunku ramion i rąk – wykonujemy delikatne, koliste ruchy, masując kciukiem i wskazicielem.
Dalej masaż wykonuje się na brzuchu, kończynach dolnych aż do stóp. Na samym końcu masujemy plecy i twarz. W przypadku brzucha należy wykonywać ruchy skośne od żeber do pachwiny. Kończyny dolne masujemy w całości – od pachwin aż po same pięty. Masaż pleców przeprowadzamy od karku po skosie aż do talerza kości biodrowej. Twarz natomiast masujemy delikatnie, od czoła do skroni, potem od nosa przez brwi. Łagodnie należy potraktować powieki, kierować potem ruch przez środek nosa aż do ust.
Kurs masażu Shantala
Obecnie dostępnych jest wiele ofert dotyczących kursów masażu Shantala. Mogą go wykonywać zarówno rodzice/opiekunowie, jak i terapeuci. Istnieją także kursy instruktorskie. Bardzo ważne jest to, że kurs prowadzony jest w małych grupach, a jego cena jest przystępna. Daje on wiedzę oraz niezbędne kwalifikacje, które minimalizują ryzyko niepożądanych reakcji u dziecka. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed chęcią wykonania takiego zabiegu.