Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?
Mateusz Burak

Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.
  1. Czym jest masaż Shantala?
  2. Masaż Shantala – zalety
  3. Masaż Shantala – przeciwwskazania
  4. Masaż Shantala – podstawowe zasady. Przygotowanie do masaży Shantala
  5. Masaż Shantala krok po kroku
  6. Kurs masażu Shantala

Czym jest masaż Shantala?

Masaż Shantala to sztuka masowania niemowląt. Polega na zastosowaniu, z odpowiednią siłą, techniką i precyzją, określonych bodźców mechanicznych. Wykonuje się go manualnie, a jego zadaniem jest przysporzenie wielu korzystnych efektów zdrowotnych u dzieci oraz niemowląt.

Udowodniono, że masaż Shantala może wywierać pozytywny wpływ na rozwój dziecka, potwierdzono to licznymi badaniami naukowymi oraz obserwacjami rodziców. Obecnie na świecie istnieje mnóstwo ośrodków terapeutycznych oraz specjalistów zajmujących się masażem Shantala i badających jego wpływ na rozwój dziecka oraz możliwości. 

Masaż Shantala – zalety

Wśród największych zalet metody Shantala wymienia się przede wszystkim pozytywny wpływ na całościowy rozwój psychomotoryczny dziecka. Efekty masażu to m.in.: ułatwianie zasypiania, wyciszenie, poprawa zdolności do samoregulacji. Bardzo wiele mówi się także o tym, że kontakt poprzez subtelny, ukierunkowany, terapeutyczny dotyk poprawia więź emocjonalną pomiędzy rodzicem a maluchem.

Następuje także poprawa cyrkulacji krwi, polepszenie kondycji skóry dziecka oraz stymulacja układu limfatycznego. To z kolei przekłada się na usprawnienie działania mechanizmów odpornościowych. Badania wskazują na mocno zauważalny efekt w postaci regulacji wypróżniania, a także zmniejszenia płaczliwości oraz ułatwienie prognozowania potrzeb maluchów, co jest istotne zwłaszcza przypadku High Need Babies

Powiązane produkty

Masaż Shantala – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie masażu dziecka należy zaliczyć przede wszystkim:

  • gorączkę u dziecka,
  • infekcje nieznanego pochodzenia,
  • zmiany skórne,
  • ogólne złe samopoczucie dziecka,
  • niektóre wady wrodzone oraz nabyte, jak np. dysplazja stawów biodrowych.

Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać zabiegu bezpośrednio po posiłku. Zawsze należy odczekać 30 minut lub dłużej. Podobnie jest w przypadku szczepień – masaż jest zalecany dopiero po upływie kilku dni od podania szczepionki. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku, kiedy maluch choruje na padaczkę lub nowotwór. Wówczas wymagana jest bezwzględnie konsultacja z lekarzem. 

Masaż Shantala – podstawowe zasady. Przygotowanie do masaży Shantala

Masaż Shantala może być wykonywany u niemowląt, a także u starszych dzieci. Zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz technice wykonywania takiego zabiegu.

Przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym wykonywać będziemy masaż musi panować odpowiednia temperatura – zdecydowanie powyżej 20°C. Warto zadbać także o odpowiednie podłoże, najlepiej, aby była to miękka mata lub koc ułożone na podłodze. Nie stworzy to ryzyka upadku z wysokości i będzie komfortowe zarówno dla terapeuty/rodzica, jak i malucha. Ważna jest też temperatura dłoni masażysty, muszą być ciepłe, aby nie wprowadzać niepokoju i nieprzyjemnych odczuć u dziecka.  W trakcie zabiegu można włączyć muzykę do masażu Shantala, która jest spokojna i harmonijna. To z pewnością będzie sprzyjać całemu rytuałowi.

Środek poślizgowy powinien cechować się brakiem substancji uczulających i alergizujących skórę dziecka. Najlepiej wybierać oleje naturalne, np. zimnotłoczone oleje spożywcze (można wcześniej skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą).

Cały zabieg trwa około 5 do 15 minut i w tym czasie spokojnie wykonujemy wszystkie ruchy na określonych częściach ciała. Cały czas należy bacznie śledzić reakcje dziecka. Masaż Shantala można powtarzać do 4 razy w tygodniu, jest on przeznaczony dla dzieci od 2. miesiąca życia. 

Masaż Shantala krok po kroku

Rozpoczynając masaż Shantala, należy zadbać o to, aby dziecko swoimi stópkami dotykało do brzucha masażysty. Zaczynamy od masowania środkowej części klatki piersiowej, następnie przesuwamy się równolegle do położenia żeber. Końcowo wykonuje się głaskanie posuwistym ruchem od biodra do ramienia po przeciwnej stronie. Następnie należy przemieścić się w kierunku ramion i rąk. Wówczas wykonujemy delikatne, koliste ruchy, masując kciukiem i wskazicielem. 

Dalej masaż wykonuje się na brzuchu, kończynach dolnych aż do stóp. Na samym końcu masujemy plecy i twarz. W przypadku brzucha należy wykonywać ruchy skośne od żeber do pachwiny. Kończyny dolne masujemy w całości – od pachwin aż do samej pięty. Kierunek masażu pleców to: od karku po skosie, aż do talerza kości biodrowej. Twarz natomiast masujemy delikatnie, od czoła do skroni, potem od nosa przez brwi. Łagodnie należy potraktować powieki, kierować potem ruch przez środek nosa, aż do ust. 

Kurs masażu Shantala

Obecnie dostępnych jest wiele ofert dotyczących kursów masażu Shantala. Mogą go wykonywać zarówno rodzice/opiekunowie, jak i terapeuci. Istnieją także kursy instruktorskie. Bardzo ważne jest, że prowadzi się go w małych grupach, a cena jest przystępna. Daje on wiedzę oraz niezbędne kwalifikacje, minimalizując ryzyko niepożądanych reakcji u dziecka. Warto jednak skonsultować się zawsze z lekarzem przez chęcią wykonania takiego zabiegu. 

  1. Solanki K., Matnani M., Kale M. i in., Transcutaneous absorption of topically massaged oil in neonates, „Indian Pediatr” 2005, nr 42, s. 998.
  2. Sankaranarayanan K., Mondkar J. A., Chauhan M. M. i in., Oil massage in neonates: an open randomized controlled study of coconut versus mineral oil, „Indian Pediatr” 2005, nr 42, s. 877.
  3. Horsch S., Albayrak B., Tröbs R-B. i in., Volvulus in term and preterm infants – clinical presentation and outcome, „Acta Paediatr” 2016, nr 105, s. 623–627.
  4. Nelson N. L., Massage therapy: understanding the mechanisms of action on blood pressure. A scoping review, „J Am Soc Hypertens” 2015, nr 9, s. 785–793.
  5. Sagar S. M., Dryden T., Wong R. K., Massage therapy for cancer patients: a reciprocal relationship between body and mind, „Curr Oncol” 2007, nr 14, s. 45–56.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij