Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?
Mateusz Burak

Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

  1. Czym jest masaż Shantala?
  2. Masaż Shantala – zalety
  3. Masaż Shantala – przeciwwskazania
  4. Masaż Shantala – podstawowe zasady. Przygotowanie do masażu Shantala
  5. Masaż Shantala krok po kroku
  6. Kurs masażu Shantala

Czym jest masaż Shantala?

Masaż Shantala to sztuka masowania niemowląt. Polega na zastosowaniu określonych bodźców mechanicznych z odpowiednią siłą, techniką i precyzją. Wykonuje się go manualnie, a jego zadaniem jest przyniesienie wielu korzystnych efektów zdrowotnych u dzieci oraz niemowląt.

Udowodniono, że masaż Shantala może wywierać pozytywny wpływ na rozwój dziecka, potwierdzono to licznymi badaniami naukowymi oraz obserwacjami rodziców. Obecnie na świecie istnieje mnóstwo ośrodków terapeutycznych oraz specjalistów zajmujących się masażem Shantala i badających jego wpływ na rozwój dziecka.

Masaż Shantala – zalety

Wśród największych zalet metody Shantala wymienia się przede wszystkim pozytywny wpływ na całościowy rozwój psychomotoryczny dziecka. Efekty masażu to m.in.: ułatwianie zasypiania, wyciszenie, poprawa zdolności do samoregulacji. Bardzo wiele mówi się także o tym, że kontakt poprzez subtelny, ukierunkowany, terapeutyczny dotyk poprawia więź emocjonalną pomiędzy rodzicem a maluchem.

Następuje także poprawa cyrkulacji krwi, polepszenie kondycji skóry dziecka oraz stymulacja układu limfatycznego. To z kolei przekłada się na usprawnienie działania mechanizmów odpornościowych. Badania wskazują na mocno zauważalny efekt w postaci regulacji wypróżniania, a także zmniejszenia płaczliwości oraz łatwiejszego prognozowania potrzeb maluchów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku High Need Babies.

Powiązane produkty

Masaż Shantala – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie masażu dziecka należy zaliczyć przede wszystkim:

Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać zabiegu bezpośrednio po posiłku. Zawsze należy odczekać 30 minut lub dłużej. Podobnie jest w przypadku szczepień – masaż jest zalecany dopiero po upływie kilku dni od podania szczepionki. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku, kiedy maluch choruje na padaczkę lub nowotwór. Wówczas bezwzględnie wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Masaż Shantala – podstawowe zasady. Przygotowanie do masażu Shantala

Masaż Shantala może być wykonywany u niemowląt, a także u starszych dzieci. Zawsze należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu oraz technice wykonywania takiego zabiegu.

Przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym będziemy wykonywać masaż, musi panować odpowiednia temperatura – zdecydowanie powyżej 20°C. Warto zadbać także o właściwe podłoże, najlepiej ułożyć na podłodze miękką matę lub koc. Nie stworzy to ryzyka upadku z wysokości i będzie komfortowe zarówno dla terapeuty/rodzica, jak i malucha. Ważna jest też temperatura dłoni masażysty, muszą być ciepłe, aby nie wprowadzać niepokoju i nieprzyjemnych odczuć u dziecka. W trakcie zabiegu można włączyć muzykę do masażu Shantala, która jest spokojna i harmonijna. To z pewnością będzie sprzyjać całemu rytuałowi.

Środek poślizgowy powinien cechować się brakiem substancji uczulających i alergizujących skórę dziecka. Najlepiej wybierać oleje naturalne, np. zimnotłoczone oleje spożywcze (można wcześniej skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą).

Cały zabieg trwa około 5 do 15 minut i w tym czasie spokojnie wykonujemy wszystkie ruchy na określonych częściach ciała. Cały czas należy bacznie śledzić reakcje dziecka. Masaż Shantala można powtarzać do 4 razy w tygodniu, jest on przeznaczony dla dzieci od 2. miesiąca życia.

Masaż Shantala krok po kroku

Rozpoczynając masaż Shantala, należy zadbać o to, aby dziecko swoimi stópkami dotykało do brzucha masażysty. Zaczynamy od masowania środkowej części klatki piersiowej, następnie przesuwamy się równolegle do położenia żeber. Końcowo wykonujemy głaskanie posuwistym ruchem od biodra do ramienia po przeciwnej stronie. Następnie należy przemieścić się w kierunku ramion i rąk – wykonujemy delikatne, koliste ruchy, masując kciukiem i wskazicielem.

Dalej masaż wykonuje się na brzuchu, kończynach dolnych aż do stóp. Na samym końcu masujemy plecy i twarz. W przypadku brzucha należy wykonywać ruchy skośne od żeber do pachwiny. Kończyny dolne masujemy w całości – od pachwin aż po same pięty. Masaż pleców przeprowadzamy od karku po skosie aż do talerza kości biodrowej. Twarz natomiast masujemy delikatnie, od czoła do skroni, potem od nosa przez brwi. Łagodnie należy potraktować powieki, kierować potem ruch przez środek nosa aż do ust.

TERMOMETRY DL A DZIECI

OLIWKI DLA DZIECI

EMOLIENTY DLA DZIECI

Kurs masażu Shantala

Obecnie dostępnych jest wiele ofert dotyczących kursów masażu Shantala. Mogą go wykonywać zarówno rodzice/opiekunowie, jak i terapeuci. Istnieją także kursy instruktorskie. Bardzo ważne jest to, że kurs prowadzony jest w małych grupach, a jego cena jest przystępna. Daje on wiedzę oraz niezbędne kwalifikacje, które minimalizują ryzyko niepożądanych reakcji u dziecka. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed chęcią wykonania takiego zabiegu.

  1. Solanki K., Matnani M., Kale M. i in., Transcutaneous absorption of topically massaged oil in neonates, „Indian Pediatr” 2005, nr 42, s. 998.
  2. Sankaranarayanan K., Mondkar J. A., Chauhan M. M. i in., Oil massage in neonates: an open randomized controlled study of coconut versus mineral oil, „Indian Pediatr” 2005, nr 42, s. 877.
  3. Horsch S., Albayrak B., Tröbs R.-B. i in., Volvulus in term and preterm infants – clinical presentation and outcome, „Acta Paediatr” 2016, nr 105, s. 623–627.
  4. Nelson N. L., Massage therapy: understanding the mechanisms of action on blood pressure. A scoping review, „J Am Soc Hypertens” 2015, nr 9, s. 785–793.
  5. Sagar S. M., Dryden T., Wong R. K., Massage therapy for cancer patients: a reciprocal relationship between body and mind, „Curr Oncol” 2007, nr 14, s. 45–56.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

    Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

  • Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?

    Zabiegi kosmetyczne u kobiet w ciąży budzą sporo kontrowersji. Wiele kobiet jest przekonanych, że na wizytę w salonie kosmetycznym przyjdzie czas dopiero po porodzie. Nie jest to jednak prawdą, chociaż istnieją tu oczywiście pewne ograniczenia. Skóra kobiety w ciąży bywa bardziej wrażliwa na niektóre substancje, a problemy mogą stwarzać nawet te pozornie zdrowe. Często u pań uwidaczniają się chociażby pękające naczynka, a rosnący brzuszek upośledza krążenie i przyczynia się do powstawania obrzęków w dolnych kończynach.

  • Kolka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kolki niemowlęcej

    Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej już w pierwszym miesiącu życia dziecka i trwająca do ok. 3–4 miesiąca. Objawy kolki u niemowlaka to rozdrażnienie, napadowy, trudny do ukojenia płacz, podkurczanie nóżek i prężenie ciała. Jej przyczyny nie zostały do końca zidentyfikowane, najczęściej mówi się o niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Jak radzić sobie z kolką u dziecka? Przede wszystkim należy wykluczyć choroby organiczne. Aby złagodzić atak kolki, można próbować masować brzuszek, stosować ciepłe okłady, zazwyczaj ulgę maluszkowi przynosi też delikatne kołysanie. Jeżeli metody te zawodzą, w porozumieniu z pediatrą można włączyć leczenie farmakologiczne.

  • Zaparcia u niemowląt - jak pomóc maluszkowi?

    Zaparcia u niemowląt, inaczej zatwardzenia, to problem, który bardzo często niepokoi rodziców. Długie nieoddawanie stolca może mieć wiele przyczyn, w tym zmianę diety, czy też alergię pokarmową, a nawet wadę anatomiczną. Według gastroenterologów dziecięcych, zaparcia u niemowląt to najczęstsza dolegliwość kliniczna. Co w takiej sytuacji można podać maluszkowi?

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

  • Refluks u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie choroby refluksowej przełyku u dzieci

    Refluks u noworodka czy niemowlaka często bywa przez rodziców mylony z ulewaniem. Jednak regurgitacje to zjawisko fizjologiczne i jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli natomiast cofaniu się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka towarzyszą wymioty, nawracające infekcje dróg oddechowych, problemy z karmieniem, snem czy przybieraniem na wadze przez malucha, należy podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy. Należy także pamiętać, że refluksowi może w ogóle nie towarzyszyć ulewanie, a jedynymi symptomami schorzenia są płacz czy prężenie się i odginanie głowy podczas karmienia (zespół Sandifera).

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Smoczek dla noworodka — ortodontyczny, a może dynamiczny? Przegląd rodzajów smoczków

    Smoczki ortodontyczne, dynamiczne, takie dla wcześniaków i ząbkujących maluchów… Na rynku dostępne są bardzo duże ilości rodzajów smoczków dla dzieci. Które z nich najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy jedne mogą okazać się bardziej szkodliwe od innych?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl