Smoczek dla noworodka — ortodontyczny, a może dynamiczny? Przegląd rodzajów smoczków
Smoczki ortodontyczne, dynamiczne, takie dla wcześniaków i ząbkujących maluchów… Na rynku dostępne są bardzo duże ilości rodzajów smoczków dla dzieci. Które z nich najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy jedne mogą okazać się bardziej szkodliwe od innych?
Czy powinniśmy dawać dziecku smoczek?
Ze smoczkami jest tak, jak z wieloma innymi rzeczami współczesnego świata — są dobre, jeśli stosujemy je poprawnie i z umiarem. Zbyt częste dawanie dziecku, szczególnie niewłaściwie dobranego smoczka może przynosić negatywne efekty — utrudniać prawidłowy rozwój żuchwy i szczęki, sprzyjać powstawaniu wad zgryzu, tworzyć u dziecka nawyk stałego oddychania przez usta lub powodować utrudnione wyrzynanie zębów. Jednak smoczki mają również wiele zalet. Noworodek rodzi się z wykształconym odruchem ssania. Widzimy to podczas pierwszych karmień dziecka, kiedy to maluch przystawiony do piersi matki instynktownie zaczyna ją ssać. Bardzo szybko noworodkowi czynność ta zaczyna się kojarzyć nie tylko ze spożywaniem posiłku, jednak również z bliskością matki, poczuciem bezpieczeństwa, a w efekcie ssanie uspokaja dziecko, pomaga mu zasnąć i koi płacz. W związku z czym podawanie dziecku smoczka wywołuje w maluchu podobne uczucia pomagając mu się uspokoić.
Jakie mamy rodzaje smoczków?
• Smoczki dynamiczne – smoczki te polecane są przez wiele osób. Wyróżnia je budowa gumki do ssania — składa się ona z niejednorodnej warstwy silikonu, dzięki czemu rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka. Smoczki te posiadają również system wewnętrznych wypustek, które zaprojektowano na wzór kanalików laktacyjnych. Dzięki tym cechom smoczki te nie zaburzają odruchu ssania, zapobiegają odruchowi zagryzania smoczka.
• Smoczki ortodontyczne — są to również często wybierane przez rodziców smoczki, polecane przez wielu lekarzy dentystów. Ich budowa została opracowana tak, aby wspierały prawidłowy rozwój jamy ustnej (podniebienia, kości, zębów). Istnieje wiele rozmiarów i rodzajów tych smoczków.
• Smoczki dla wcześniaków — jest to grupa smoczków, które stosowane są u maluchów, pod ścisłym nadzorem kadry medycznej, jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu. Są one małe, lekkie i niezwykle miękkie. Ich głównym celem jest stymulowanie i ćwiczenia u noworodka odruchu ssania, zanim rozpocznie karmienie piersią lub butelką. Zostały one bowiem stworzone z myślą o dzieciach karmionych z zastosowaniem sondy doustnej lub nosowej.
• Smoczek terapeutyczny — jest to smoczek przeznaczony dla starszych dzieci lub osób dorosłych, który należy stosować po konsultacji z lekarzem lub lekarzem dentystą. Stworzony jest on między innymi dla osób z nieprawidłowymi nawykami lub z zaburzoną motoryką mięśniową – oddychających przez usta, z zaburzonym odruchem ssania, żucia, problemami z mową.
Cechy jakie powinien spełniać każdy z wyżej wymienionych smoczków dla maluchów
Poza wyżej wymienionymi rodzajami istnieje wiele rodzajów smoczków uspokajających — w różnych kolorach, kształtach, „śmiesznych”, świecących w ciemności itd.
Jednak ważne jest, by spełniały one kilka cech i miały:
• Odpowiedni kształt — najbardziej optymalnym jest kształt smoczków inspirowanych kształtem brodawki sutkowej kobiety.
• Otwory w tarczce — umożliwiają one maluchowi spokojne oddychanie
• Prawidłowy rozmiar smoczka — jest on bardzo istotny. Zbyt duży smoczek może powodować odruch wymiotny, natomiast zbyt mały będzie skutkować nieprawidłowym ustawieniem żuchwy, co może się przyczynić do rozwoju wady zgryzu.
• Surowiec z którego jest smoczek — ważne by był on bezpieczny, aby smoczek nie zawierał bisfenolu A.