Smoczek dla noworodka — ortodontyczny, a może dynamiczny? Przegląd rodzajów smoczków
Joanna Łuniewska-Rajch

Smoczek dla noworodka — ortodontyczny, a może dynamiczny? Przegląd rodzajów smoczków

Smoczki ortodontyczne, dynamiczne, takie dla wcześniaków i ząbkujących maluchów… Na rynku dostępne są bardzo duże ilości rodzajów smoczków dla dzieci. Które z nich najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy jedne mogą okazać się bardziej szkodliwe od innych?

Czy powinniśmy dawać dziecku smoczek?

Ze smoczkami jest tak, jak z wieloma innymi rzeczami współczesnego świata — są dobre, jeśli stosujemy je poprawnie i z umiarem. Zbyt częste dawanie dziecku, szczególnie niewłaściwie dobranego smoczka może przynosić negatywne efekty — utrudniać prawidłowy rozwój żuchwy i szczęki, sprzyjać powstawaniu wad zgryzu, tworzyć u dziecka nawyk stałego oddychania przez usta lub powodować utrudnione wyrzynanie zębów. Jednak smoczki mają również wiele zalet. Noworodek rodzi się z wykształconym odruchem ssania. Widzimy to podczas pierwszych karmień dziecka, kiedy to maluch przystawiony do piersi matki instynktownie zaczyna ją ssać. Bardzo szybko noworodkowi czynność ta zaczyna się kojarzyć nie tylko ze spożywaniem posiłku, jednak również z bliskością matki, poczuciem bezpieczeństwa, a w efekcie ssanie uspokaja dziecko, pomaga mu zasnąć i koi płacz. W związku z czym podawanie dziecku smoczka wywołuje w maluchu podobne uczucia pomagając mu się uspokoić. 

Jakie mamy rodzaje smoczków?

•    Smoczki dynamiczne – smoczki te polecane są przez wiele osób. Wyróżnia je budowa gumki do ssania — składa się ona z niejednorodnej warstwy silikonu, dzięki czemu rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka. Smoczki te posiadają również system wewnętrznych wypustek, które zaprojektowano na wzór kanalików laktacyjnych. Dzięki tym cechom smoczki te nie zaburzają odruchu ssania, zapobiegają odruchowi zagryzania smoczka. 

•    Smoczki ortodontyczne — są to również często wybierane przez rodziców smoczki, polecane przez wielu lekarzy dentystów. Ich budowa została opracowana tak, aby wspierały prawidłowy rozwój jamy ustnej (podniebienia, kości, zębów). Istnieje wiele rozmiarów i rodzajów tych smoczków. 

•    Smoczki dla wcześniaków — jest to grupa smoczków, które stosowane są u maluchów, pod ścisłym nadzorem kadry medycznej, jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu. Są one małe, lekkie i niezwykle miękkie. Ich głównym celem jest stymulowanie i ćwiczenia u noworodka odruchu ssania, zanim rozpocznie karmienie piersią lub butelką. Zostały one bowiem stworzone z myślą o dzieciach karmionych z zastosowaniem sondy doustnej lub nosowej.  

•    Smoczek terapeutyczny — jest to smoczek przeznaczony dla starszych dzieci lub osób dorosłych, który należy stosować po konsultacji z lekarzem lub lekarzem dentystą. Stworzony jest on między innymi dla osób z nieprawidłowymi nawykami lub z zaburzoną motoryką mięśniową – oddychających przez usta, z zaburzonym odruchem ssania, żucia, problemami z mową. 

Powiązane produkty

Cechy jakie powinien spełniać każdy z wyżej wymienionych smoczków dla maluchów

Poza wyżej wymienionymi rodzajami istnieje wiele rodzajów smoczków uspokajających — w różnych kolorach, kształtach, „śmiesznych”, świecących w ciemności itd.

Decyzja o wyborze odpowiedniego smoczka powinna być podjęta przez rodziców indywidualnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Jednak ważne jest, by spełniały one kilka cech i miały:

•    Odpowiedni kształt — najbardziej optymalnym jest kształt smoczków inspirowanych kształtem brodawki sutkowej kobiety. 

•    Otwory w tarczce — umożliwiają one maluchowi spokojne oddychanie 

•    Prawidłowy rozmiar smoczka — jest on bardzo istotny. Zbyt duży smoczek może powodować odruch wymiotny, natomiast zbyt mały będzie skutkować nieprawidłowym ustawieniem żuchwy, co może się przyczynić do rozwoju wady zgryzu. 

•    Surowiec z którego jest smoczek — ważne by był on bezpieczny, aby smoczek nie zawierał bisfenolu A. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl