Smoczek dla noworodka — ortodontyczny, a może dynamiczny? Przegląd rodzajów smoczków
Joanna Łuniewska-Rajch

Smoczek dla noworodka — ortodontyczny, a może dynamiczny? Przegląd rodzajów smoczków

Smoczki ortodontyczne, dynamiczne, takie dla wcześniaków i ząbkujących maluchów… Na rynku dostępne są bardzo duże ilości rodzajów smoczków dla dzieci. Które z nich najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy jedne mogą okazać się bardziej szkodliwe od innych?

Czy powinniśmy dawać dziecku smoczek?

Ze smoczkami jest tak, jak z wieloma innymi rzeczami współczesnego świata — są dobre, jeśli stosujemy je poprawnie i z umiarem. Zbyt częste dawanie dziecku, szczególnie niewłaściwie dobranego smoczka może przynosić negatywne efekty — utrudniać prawidłowy rozwój żuchwy i szczęki, sprzyjać powstawaniu wad zgryzu, tworzyć u dziecka nawyk stałego oddychania przez usta lub powodować utrudnione wyrzynanie zębów. Jednak smoczki mają również wiele zalet. Noworodek rodzi się z wykształconym odruchem ssania. Widzimy to podczas pierwszych karmień dziecka, kiedy to maluch przystawiony do piersi matki instynktownie zaczyna ją ssać. Bardzo szybko noworodkowi czynność ta zaczyna się kojarzyć nie tylko ze spożywaniem posiłku, jednak również z bliskością matki, poczuciem bezpieczeństwa, a w efekcie ssanie uspokaja dziecko, pomaga mu zasnąć i koi płacz. W związku z czym podawanie dziecku smoczka wywołuje w maluchu podobne uczucia pomagając mu się uspokoić. 

Jakie mamy rodzaje smoczków?

•    Smoczki dynamiczne – smoczki te polecane są przez wiele osób. Wyróżnia je budowa gumki do ssania — składa się ona z niejednorodnej warstwy silikonu, dzięki czemu rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka. Smoczki te posiadają również system wewnętrznych wypustek, które zaprojektowano na wzór kanalików laktacyjnych. Dzięki tym cechom smoczki te nie zaburzają odruchu ssania, zapobiegają odruchowi zagryzania smoczka. 

•    Smoczki ortodontyczne — są to również często wybierane przez rodziców smoczki, polecane przez wielu lekarzy dentystów. Ich budowa została opracowana tak, aby wspierały prawidłowy rozwój jamy ustnej (podniebienia, kości, zębów). Istnieje wiele rozmiarów i rodzajów tych smoczków. 

•    Smoczki dla wcześniaków — jest to grupa smoczków, które stosowane są u maluchów, pod ścisłym nadzorem kadry medycznej, jeszcze w trakcie pobytu w szpitalu. Są one małe, lekkie i niezwykle miękkie. Ich głównym celem jest stymulowanie i ćwiczenia u noworodka odruchu ssania, zanim rozpocznie karmienie piersią lub butelką. Zostały one bowiem stworzone z myślą o dzieciach karmionych z zastosowaniem sondy doustnej lub nosowej.  

•    Smoczek terapeutyczny — jest to smoczek przeznaczony dla starszych dzieci lub osób dorosłych, który należy stosować po konsultacji z lekarzem lub lekarzem dentystą. Stworzony jest on między innymi dla osób z nieprawidłowymi nawykami lub z zaburzoną motoryką mięśniową – oddychających przez usta, z zaburzonym odruchem ssania, żucia, problemami z mową. 

Powiązane produkty

Cechy jakie powinien spełniać każdy z wyżej wymienionych smoczków dla maluchów

Poza wyżej wymienionymi rodzajami istnieje wiele rodzajów smoczków uspokajających — w różnych kolorach, kształtach, „śmiesznych”, świecących w ciemności itd.

Decyzja o wyborze odpowiedniego smoczka powinna być podjęta przez rodziców indywidualnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Jednak ważne jest, by spełniały one kilka cech i miały:

•    Odpowiedni kształt — najbardziej optymalnym jest kształt smoczków inspirowanych kształtem brodawki sutkowej kobiety. 

•    Otwory w tarczce — umożliwiają one maluchowi spokojne oddychanie 

•    Prawidłowy rozmiar smoczka — jest on bardzo istotny. Zbyt duży smoczek może powodować odruch wymiotny, natomiast zbyt mały będzie skutkować nieprawidłowym ustawieniem żuchwy, co może się przyczynić do rozwoju wady zgryzu. 

•    Surowiec z którego jest smoczek — ważne by był on bezpieczny, aby smoczek nie zawierał bisfenolu A. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij