Sapka niemowlęca – czym jest? Co robić, gdy się pojawi?
Katarzyna Gmachowska

Sapka niemowlęca – czym jest? Co robić, gdy się pojawi?

Sapka powstaje na skutek niedrożności nosa noworodka lub niemowlęcia i objawia się utrudnionym oddechem i męczliwością podczas karmienia. Czy jest groźna? Co robić, gdy u małego dziecka wystąpi sapka? Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy.

Najczęstszą przyczyną sapki jest obrzęk błony śluzowej nosa, który powstaje podczas infekcji górnych dróg oddechowych, oddychania suchym i zbyt ciepłym powietrzem lub alergii pokarmowej. Sapka jest częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt, ponieważ dziecko w pierwszych tygodniach życia oddycha prawie wyłącznie przez nos, ponadto ma bardzo wąskie przewody nosowe, dlatego nawet niewielka ilość wydzieliny lub delikatny obrzęk śluzówki nosa może dawać objawy zatkanego nosa.   

Sapka niemowlęca – czym jest i jak się objawia? Czy jest groźna? Powikłania  

Sapką nazywamy niedrożność nosa u noworodków i niemowląt, której towarzyszą męczliwość podczas karmienia, zatkany nos, zazwyczaj brak wycieku wydzieliny z przewodów nosowych oraz dźwięki (świsty, bulgotanie) podczas wdechu i wydechu. Sapka najczęściej jest wywołana obrzękiem błony śluzowej nosa. Przewody nosowe u dziecka są wąskie, ponadto dziecko w pierwszych tygodniach życia oddycha prawie wyłącznie przez nos, dlatego sapka jest częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt i ma zazwyczaj łagodny przebieg.  

Należy pamiętać, iż nos pełni funkcję ochronną wyłapującą zanieczyszczenia oraz patogeny znajdujące się we wdychanym powietrzu.  

Powikłaniami sapki mogą być zahamowanie przybierania na wadze przez dziecko, które wynika z męczliwości przy karmieniu, a także rozdrażnienie dziecka, niespokojny sen, płaczliwość.  

Przyczyny sapki u noworodka  

Do najczęstszych przyczyn sapki u noworodka zalicza się: 

  • infekcję dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli u dziecka występuje kaszel, gorączka, świszczący oddech,  
  • alergię pokarmową – najczęściej na białka mleka krowiego, niedrożności nosa często towarzyszą zmiany skórne w postaci wysypki, patologiczne domieszki w stolcu (śluz, krew), biegunki lub zaparcia.  
  • nieprawidłową pielęgnację nosa – zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, mała wilgotność powietrza (zwłaszcza w sezonie grzewczym), brak wietrzenia pomieszczeń i wychodzenia na spacery.  
Sapka nasila się zwłaszcza podczas płaczu dziecka, przybywaniu w zbyt wysokiej temperaturze otoczenia, w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych oraz u dzieci ulewających.  

Sapka u niemowlaka a alergia  

Sapka może być jednym z objawów alergii pokarmowej u dziecka. Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej u dziecka są białka mleka krowiego. Do objawów alergii pokarmowej zalicza się zmiany skórne w postaci wysypki, biegunki lub zaparcia, bóle brzucha, obecność krwi lub śluzu w stolcu. Pojawienie się objawów atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia również nasuwa podejrzenie alergii pokarmowej.  

W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej u dziecka należy udać się do lekarza, który po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu dziecka może zalecić dietę eliminacyjną dla mamy, jeśli dziecko jest karmione naturalnie lub zmianę mieszanki mlecznej na specjalne preparaty, przeznaczone dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego.  

Powiązane produkty

Sapka u dziecka – co robić? 

Jeśli u dziecka pojawią się objawy sapki, należy poszukać jej potencjalnych przyczyn. Warto zwrócić uwagę na temperaturę powietrza panującą w domu (optymalna temperatura dla niemowlęcia to 22°C). W przypadku małej wilgotności powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, pomocne może być zastosowanie nawilżaczy powietrza oraz regularne wietrzenie pomieszczeń.   

U dziecka z sapką należy dbać o prawidłową higienę nosa, można zastosować kropelki z roztworu soli fizjologicznej oraz mechanicznie oczyszczać nos w przypadku zalegającej wydzieliny. Roztwór soli fizjologicznej lub wody morskiej oczyszcza nos, a także nawilża błony śluzowe.  

Sapka u niemowlaka – kiedy do lekarza?  

Wskazaniem do wizyty u lekarza pediatry z dzieckiem, które ma sapkę, jest podejrzenie infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli u noworodka lub niemowlęcia występują kaszel, gorączka, świszczący oddech lub wymioty. Jeśli sapce towarzyszą problemy z karmieniem dziecka, warto również udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie.   

Do objawów alarmujących towarzyszących sapce zalicza się bezdechy, zasinienie ciała, duszność u dziecka. Należy wówczas pilnie skontaktować się z lekarzem.  
  1. B. Samoliński, M. Arcimowicz, Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN), "Alergologia Polska", nr 1 2014. 
  2. O. Wojas, B. Samoliński, Alergiczny nieżyt nosa a inne choroby zapalne górnych dróg oddechowych, [w:] Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, pod red. A. Emeryka, Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2011.  
  3. M. Bartkowiak-Emeryk, A. Bodajko-Grochowska, A. Emeryk, Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania, „Pediatria po Dyplomie”,  nr 02 2016.  
  4. M. Wayatt, Nasal obstruction in children, [w:} Scott-Brown’s otorhinolaryngology, head neck burgery, pod red M. Gleeson, "Hodder Arnold an Hachette UK Company", nr 1 2008. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij