Sapka niemowlęca – czym jest? Co robić, gdy się pojawi?
Katarzyna Gmachowska

Sapka niemowlęca – czym jest? Co robić, gdy się pojawi?

Sapka powstaje na skutek niedrożności nosa noworodka lub niemowlęcia i objawia się utrudnionym oddechem i męczliwością podczas karmienia. Czy jest groźna? Co robić, gdy u małego dziecka wystąpi sapka? Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy.

Najczęstszą przyczyną sapki jest obrzęk błony śluzowej nosa, który powstaje podczas infekcji górnych dróg oddechowych, oddychania suchym i zbyt ciepłym powietrzem lub alergii pokarmowej. Sapka jest częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt, ponieważ dziecko w pierwszych tygodniach życia oddycha prawie wyłącznie przez nos, ponadto ma bardzo wąskie przewody nosowe, dlatego nawet niewielka ilość wydzieliny lub delikatny obrzęk śluzówki nosa może dawać objawy zatkanego nosa.   

Sapka niemowlęca – czym jest i jak się objawia? Czy jest groźna? Powikłania  

Sapką nazywamy niedrożność nosa u noworodków i niemowląt, której towarzyszą męczliwość podczas karmienia, zatkany nos, zazwyczaj brak wycieku wydzieliny z przewodów nosowych oraz dźwięki (świsty, bulgotanie) podczas wdechu i wydechu. Sapka najczęściej jest wywołana obrzękiem błony śluzowej nosa. Przewody nosowe u dziecka są wąskie, ponadto dziecko w pierwszych tygodniach życia oddycha prawie wyłącznie przez nos, dlatego sapka jest częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt i ma zazwyczaj łagodny przebieg.  

Należy pamiętać, iż nos pełni funkcję ochronną wyłapującą zanieczyszczenia oraz patogeny znajdujące się we wdychanym powietrzu.  

Powikłaniami sapki mogą być zahamowanie przybierania na wadze przez dziecko, które wynika z męczliwości przy karmieniu, a także rozdrażnienie dziecka, niespokojny sen, płaczliwość.  

Przyczyny sapki u noworodka  

Do najczęstszych przyczyn sapki u noworodka zalicza się: 

  • infekcję dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli u dziecka występuje kaszel, gorączka, świszczący oddech,  
  • alergię pokarmową – najczęściej na białka mleka krowiego, niedrożności nosa często towarzyszą zmiany skórne w postaci wysypki, patologiczne domieszki w stolcu (śluz, krew), biegunki lub zaparcia.  
  • nieprawidłową pielęgnację nosa – zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, mała wilgotność powietrza (zwłaszcza w sezonie grzewczym), brak wietrzenia pomieszczeń i wychodzenia na spacery.  
Sapka nasila się zwłaszcza podczas płaczu dziecka, przybywaniu w zbyt wysokiej temperaturze otoczenia, w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych oraz u dzieci ulewających.  

Sapka u niemowlaka a alergia  

Sapka może być jednym z objawów alergii pokarmowej u dziecka. Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej u dziecka są białka mleka krowiego. Do objawów alergii pokarmowej zalicza się zmiany skórne w postaci wysypki, biegunki lub zaparcia, bóle brzucha, obecność krwi lub śluzu w stolcu. Pojawienie się objawów atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia również nasuwa podejrzenie alergii pokarmowej.  

W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej u dziecka należy udać się do lekarza, który po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu dziecka może zalecić dietę eliminacyjną dla mamy, jeśli dziecko jest karmione naturalnie lub zmianę mieszanki mlecznej na specjalne preparaty, przeznaczone dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego.  

Powiązane produkty

Sapka u dziecka – co robić? 

Jeśli u dziecka pojawią się objawy sapki, należy poszukać jej potencjalnych przyczyn. Warto zwrócić uwagę na temperaturę powietrza panującą w domu (optymalna temperatura dla niemowlęcia to 22°C). W przypadku małej wilgotności powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, pomocne może być zastosowanie nawilżaczy powietrza oraz regularne wietrzenie pomieszczeń.   

U dziecka z sapką należy dbać o prawidłową higienę nosa, można zastosować kropelki z roztworu soli fizjologicznej oraz mechanicznie oczyszczać nos w przypadku zalegającej wydzieliny. Roztwór soli fizjologicznej lub wody morskiej oczyszcza nos, a także nawilża błony śluzowe.  

Sapka u niemowlaka – kiedy do lekarza?  

Wskazaniem do wizyty u lekarza pediatry z dzieckiem, które ma sapkę, jest podejrzenie infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli u noworodka lub niemowlęcia występują kaszel, gorączka, świszczący oddech lub wymioty. Jeśli sapce towarzyszą problemy z karmieniem dziecka, warto również udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie.   

Do objawów alarmujących towarzyszących sapce zalicza się bezdechy, zasinienie ciała, duszność u dziecka. Należy wówczas pilnie skontaktować się z lekarzem.  
  1. B. Samoliński, M. Arcimowicz, Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN), "Alergologia Polska", nr 1 2014. 
  2. O. Wojas, B. Samoliński, Alergiczny nieżyt nosa a inne choroby zapalne górnych dróg oddechowych, [w:] Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, pod red. A. Emeryka, Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2011.  
  3. M. Bartkowiak-Emeryk, A. Bodajko-Grochowska, A. Emeryk, Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania, „Pediatria po Dyplomie”,  nr 02 2016.  
  4. M. Wayatt, Nasal obstruction in children, [w:} Scott-Brown’s otorhinolaryngology, head neck burgery, pod red M. Gleeson, "Hodder Arnold an Hachette UK Company", nr 1 2008. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl