Sapka niemowlęca – czym jest? Co robić, gdy się pojawi?
Sapka powstaje na skutek niedrożności nosa noworodka lub niemowlęcia i objawia się utrudnionym oddechem i męczliwością podczas karmienia. Czy jest groźna? Co robić, gdy u małego dziecka wystąpi sapka? Kiedy należy udać się do lekarza? Podpowiadamy.
Najczęstszą przyczyną sapki jest obrzęk błony śluzowej nosa, który powstaje podczas infekcji górnych dróg oddechowych, oddychania suchym i zbyt ciepłym powietrzem lub alergii pokarmowej. Sapka jest częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt, ponieważ dziecko w pierwszych tygodniach życia oddycha prawie wyłącznie przez nos, ponadto ma bardzo wąskie przewody nosowe, dlatego nawet niewielka ilość wydzieliny lub delikatny obrzęk śluzówki nosa może dawać objawy zatkanego nosa.
Sapka niemowlęca – czym jest i jak się objawia? Czy jest groźna? Powikłania
Sapką nazywamy niedrożność nosa u noworodków i niemowląt, której towarzyszą męczliwość podczas karmienia, zatkany nos, zazwyczaj brak wycieku wydzieliny z przewodów nosowych oraz dźwięki (świsty, bulgotanie) podczas wdechu i wydechu. Sapka najczęściej jest wywołana obrzękiem błony śluzowej nosa. Przewody nosowe u dziecka są wąskie, ponadto dziecko w pierwszych tygodniach życia oddycha prawie wyłącznie przez nos, dlatego sapka jest częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt i ma zazwyczaj łagodny przebieg.
Powikłaniami sapki mogą być zahamowanie przybierania na wadze przez dziecko, które wynika z męczliwości przy karmieniu, a także rozdrażnienie dziecka, niespokojny sen, płaczliwość.
Przyczyny sapki u noworodka
Do najczęstszych przyczyn sapki u noworodka zalicza się:
- infekcję dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli u dziecka występuje kaszel, gorączka, świszczący oddech,
- alergię pokarmową – najczęściej na białka mleka krowiego, niedrożności nosa często towarzyszą zmiany skórne w postaci wysypki, patologiczne domieszki w stolcu (śluz, krew), biegunki lub zaparcia.
- nieprawidłową pielęgnację nosa – zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, mała wilgotność powietrza (zwłaszcza w sezonie grzewczym), brak wietrzenia pomieszczeń i wychodzenia na spacery.
Sapka u niemowlaka a alergia
Sapka może być jednym z objawów alergii pokarmowej u dziecka. Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej u dziecka są białka mleka krowiego. Do objawów alergii pokarmowej zalicza się zmiany skórne w postaci wysypki, biegunki lub zaparcia, bóle brzucha, obecność krwi lub śluzu w stolcu. Pojawienie się objawów atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia również nasuwa podejrzenie alergii pokarmowej.
Sapka u dziecka – co robić?
Jeśli u dziecka pojawią się objawy sapki, należy poszukać jej potencjalnych przyczyn. Warto zwrócić uwagę na temperaturę powietrza panującą w domu (optymalna temperatura dla niemowlęcia to 22°C). W przypadku małej wilgotności powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, pomocne może być zastosowanie nawilżaczy powietrza oraz regularne wietrzenie pomieszczeń.
Sapka u niemowlaka – kiedy do lekarza?
Wskazaniem do wizyty u lekarza pediatry z dzieckiem, które ma sapkę, jest podejrzenie infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli u noworodka lub niemowlęcia występują kaszel, gorączka, świszczący oddech lub wymioty. Jeśli sapce towarzyszą problemy z karmieniem dziecka, warto również udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie.