Czkawka u noworodków i niemowląt – jak im pomóc? Przyczyny czkawki u małych dzieci
Katarzyna Gmachowska

Czkawka u noworodków i niemowląt – jak im pomóc? Przyczyny czkawki u małych dzieci

Kiedy na świat przychodzi upragnione dziecko, wszyscy rodzice bardzo uważnie i wnikliwie obserwują jego zachowanie i wszystkie odruchy. Dlaczego u niemowląt pojawia się czkawka? Jak można im pomóc? Czy czkawka u noworodków jest groźna? 

Czkawka jest częstą dolegliwością zwłaszcza u noworodków i niemowląt. Objaw ten wynika z niedojrzałości układu nerwowego i powstaje na skutek rytmicznych skurczów przepony i mięśni międzyżebrowych, którym towarzyszy charakterystyczny dźwięk zamykającej się na wdechu głośni. Czkawka zazwyczaj trwa krótko i ustępuje samoistnie w ciągu kilku minut. Najczęstszą przyczyną czkawki u dzieci jest szybkie jedzenie lub picie lub też obniżenie temperatury ciała.  

Czkawka u noworodka i niemowlaka – kiedy i dlaczego się pojawia?  

Czkawka to nagłe, mimowolne skurcze przepony i mięśni międzyżebrowych, które są poprzedzone nagłym zamknięciem głośni i wydaniem charakterystycznego dźwięku na skutek przerwania przepływu powietrza do płuc. Najczęściej trwa kilka minut i ustępuje samoistnie. Zazwyczaj pojawia się przy szybkim i nadmiernym przepełnieniu żołądka. Często dotyczy niemowląt, które łapczywie piją pokarm. Wraz z rozwojem i dojrzewaniem układu nerwowego niemowlęcia częstość czkawki zwykle się zmniejsza. Czkawka u dziecka może być przyczyną zaburzeń snu i przybierania na wadze.  

Czkawka trwająca dłużej niż 48 godzin nazywana jest przedłużającą się, a powyżej 2 miesięcy – czkawką przewlekłą.  

Czkawka występuje także u dziecka w życiu płodowym, kobieta odczuwa ją jako rytmiczne poruszanie się brzucha w danym miejscu. Czkawka u noworodków może pojawić się także na skutek ochłodzenia ciała dziecka np. podczas przebierania czy kąpieli. U starszych niemowląt czkawka może wystąpić także podczas głośnego śmiechu. 

Czy czkawka u noworodka jest groźna?  

Czkawka u noworodka, czyli dziecka przed ukończeniem 28. dnia życia, jest zjawiskiem normalnym i zazwyczaj wynika z niedojrzałości układu nerwowego. Częściej występuje u wcześniaków, których układ nerwowy jest mniej wykształcony niż dzieci urodzonych o czasie. Wraz z dojrzewaniem układu nerwowego czkawka u dziecka staje się coraz rzadsza.  

Polecane dla Ciebie

Czkawka u noworodka po karmieniu piersią 

U noworodka objaw czkawki występuje najczęściej po uprzednim karmieniu oraz przepełnieniu żołądka. Występuje zarówno po kamieniu pokarmem mamy, jak i mlekiem modyfikowanym z butelki. Może być wywołana także nadmiarem połkniętego podczas ssania powietrza, zwłaszcza gdy dziecko zjada łapczywie i szybko. Przeczytaj również o tym, jak prawidłowo rozszerzać dietę niemowlaka.

Czkawka u noworodka lub niemowlaka – jak mu pomóc? Sposoby na czkawkę u małego dziecka 

Epizody czkawki, które trwają krótko, są fizjologiczne i nie wymagają pogłębiania diagnostyki ani wykonywania żadnych badań diagnostycznych. W przypadku pojawienia się czkawki trwającej dłużej, należy skonsultować się z lekarzem, który po zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego choroby oraz badania lekarskiego zaleci dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.  

Czkawka, która ustępuje samoistnie nie wymaga żadnych specjalnych interwencji medycznych, szczególnie u dotychczas zdrowych dzieci.  

Pomocna może być zmiana pozycji ciała dziecka na pionową, aby ułatwić wydostanie się powietrza z wypełnionego żołądka. Jeśli czkawka nawraca u niemowlęcia, nie należy czekać z kamieniem do momentu, gdy dziecko będzie bardzo głodne, gdyż będzie wtedy jeść łapczywie, co sprzyja pojawieniu się czkawki.  

Jeśli czkawka występuje podczas snu dziecka lub gdy zaburza prawidłowe przybieranie na masie, należy skontaktować się z lekarzem.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij