Chrapanie u dziecka – dlaczego dziecko chrapie podczas snu?
Katarzyna Gmachowska

Chrapanie u dziecka – dlaczego dziecko chrapie podczas snu?

Chrapanie u dziecka podczas snu może mieć charakter przemijający bądź ciągły. W pierwszym przypadku jest zwykle związane z pojawieniem się infekcji dróg oddechowych, której towarzyszy katar. Natomiast w drugim za tę dolegliwość mogą odpowiadać choroby: przerost migdałka gardłowego, otyłość, obturacyjny bezdech senny, a także wiotkość krtani. Co robić, gdy dziecko ciągle chrapie w nocy? 

Chrapanie jest związane z utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe, które powoduje wibracje podniebienia miękkiego i języczka. Do najczęstszych przyczyn chrapania u dzieci zaliczamy przerost migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych, obturacyjny bezdech senny, infekcje dróg oddechowych z katarem, otyłość oraz wiotkość krtani.  

Chrapanie u dziecka – przyczyny  

Chrapaniem nazywamy utrudniony przepływu powietrza przez drogi oddechowe, który prowadzi do powstawania charakterystycznego dźwięku podczas oddychania w trakcie snu. Należy pamiętać, iż chrapanie jest objawem, a nie samą chorobą, dlatego w przypadku wystąpienia tej dolegliwości należy przeprowadzić diagnostykę, aby znaleźć jej przyczynę.  

Do najczęstszych chorób powodujących wystąpienie chrapania u dziecka zaliczamy

  • przerost migdałka gardłowego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego – do objawów przerostu trzeciego migdałka zaliczamy upośledzenie drożności nosa: oddychanie przez usta, chrapanie, przewlekły katar, przerywany sen oraz tzw. mowę nosową (nosowanie zamknięte). Migdałek gardłowy fizjologicznie powiększa się w pierwszych latach życia na skutek kontaktu z patogenami. U dzieci w wieku 3–8 lat, kiedy dochodzi do najintensywniejszej kolonizacji bakteryjnej nosogardła poprzez kontakt z rówieśnikami, często dochodzi do nadmiernego przerostu migdałków. Taki przewlekły stan zapalny towarzyszący przerostowi trzeciego migdałka może prowadzić do utrudnienia oddychania, nawracających zapaleń ucha środkowego, zatok przynosowych oraz górnych i dolnych dróg oddechowych. U dzieci z przewlekłym zapaleniem migdałka gardłowego, na jego powierzchni dochodzi do wytworzenia powłoki zwanej biofilmem, zawierającym bakterie i grzyby, które trudno jest usunąć z jego powierzchni, nawet stosując antybiotyki czy substancje przeciwgrzybicze;
  • obturacyjny bezdech senny (OBS) – objawia się kilkusekundowym zatrzymaniem oddechu podczas snu, chrapaniem, zmianą barwy głosu, oddychaniem przez usta,  oraz sennością w ciągu dnia, zaburzeniami koncentracji, a niekiedy także nadpobudliwością u dziecka. Objawy obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci zazwyczaj pojawiają się podczas współistnienia przerostu migdałka gardłowego oraz migdałków podniebiennych i najczęściej dotyczą dzieci w wieku 4–8 lat, gdyż w tym okresie migdałki podniebienne i gardłowy są największe;  
  • infekcje dróg oddechowych przebiegające z katarem – wydzielina w nosie prowadzi do upośledzenia jego drożności i oddychania przez usta, co może prowadzić do chrapania (sprawdź, jak pomóc dziecku z katarem);
  • otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej u dziecka prowadzi do ucisku na drogi oddechowe i utrudnienia przepływu powietrza podczas oddychania;
  • wiotkość krtani (laryngomalacja) – jest to częsta dolegliwość okresu noworodkowego i niemowlęcego, powstająca na skutek niedojrzałości elementów chrzęstnych krtani. Objawia się występowaniem świstu krtaniowego, który nasila się w pozycji leżącej na plecach na skutek utrudnionego przepływu powietrza przez krtań. Objawem wiotkości krtani może być także chrapanie. Symptomy te zazwyczaj ustępują samoistnie po ukończeniu przez dziecko 2. roku życia.  

Chrapanie u dziecka – diagnostyka  

Dziecko, które chrapie w nocy, powinno być zbadane przez lekarza laryngologa. Specjalista w badaniu otolaryngologicznym oceni stan migdałka gardłowego oraz migdałków podniebiennych, sprawdzi obecność wydzieliny w przewodach nosowych oraz zbada przegrodę nosa.  

Podstawą diagnostyki obturacyjnego bezdechu sennego jest badanie polisomnograficzne, które przeprowadza się podczas snu pacjenta. Polega ono na monitorowaniu EEG w trakcie snu oraz parametrów takich jak saturacja krwi, przepływ powietrza przez nos, ruchomość klatki piersiowej i brzucha, ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla. Cały sen nagrywany jest na video, aby móc zobaczyć w którym momencie snu dochodzi do zaburzeń oddychania i odchyleń w kontrolowanych parametrach.  

Powiązane produkty

Chrapanie u dziecka – leczenie 

Leczenie chrapania u dziecka polega na terapii choroby podstawowej, która jest przyczyną występowania objawów w postaci upośledzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe.  

Najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest przerost trzeciego migdałka, którego usuwa się chirurgicznie, jeśli współwystępują objawy takie jak bezdechy senne, niedrożność nosa, oddychanie przez usta, nawracające zapalenia ucha środkowego i zatok, częste zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, wady zgryzu lub zaburzenia w ukształtowaniu twarzoczaszki. Zabieg adenotomii, czyli usunięcia przerośniętej tkanki migdałka gardłowego, często prowadzi do znacznego spadku liczby epizodów zaburzeń oddychania oraz spadku częstości infekcji.  

Jeśli przyczynami zaburzeń oddychania są nadwaga lub otyłość u dziecka, zaleca się redukcję masy ciała poprzez modyfikację stylu życia (prawidłowa dieta, regularna aktywność fizyczna).  

  1. R. Kliegman, Congenital Anomalies of the Larynx, Trachea, and Bronchi, [w:] Nelson textbook of pediatrics,  R. M. Kliegman, R. E. Behrman, Wydawnictwo Saunders Elsevier, 2007.  
  2. R. Probst, H. Iro, G. Grevers, Otolaryngologia, Wydawictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.  
  3. G. R. Licameli, D. E. Tunkel, Otolaryngologia dziecięca – diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

    Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij