Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w służbie zdrowym nawykom
Katarzyna Szulik

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w służbie zdrowym nawykom

Już 19 stycznia pod egidą Instytutu Żywności i Żywienia wystartuje strona Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. To projekt skierowany do wszystkich tych, którzy mając na uwadze własne zdrowie, chcą edukować się w zakresie żywienia i zdrowego trybu życia w oparciu o rzetelne źródło.

Już ponad 60% Polaków ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a każdego roku ten odsetek się zwiększa. Wielokrotnie problemy z nadwagą i otyłością wiążą się też z innymi problemami zdrowotnymi. Według Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia wypowiadającej się dla Polskiego Radia, Polacy poszukujący wiedzy na temat odżywiania i zdrowych nawyków, niejednokrotnie natrafiają na informacje nierzetelne oraz sprzeczne. Co więcej, zwykle bazują one na odczuciach danych osób aniżeli na potwierdzonych badaniach naukowych. Temu, by wyjaśniać nieścisłości, służyć ma właśnie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Zbiór praktycznych porad żywieniowych w jednym miejscu

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej posłuży konfrontacji popularnych stereotypów z rzeczywistością. Zgromadzenie rzetelnej wiedzy przekazanej przez najlepszych specjalistów od żywienia będzie pierwszym krokiem do uświadomienia Polaków na temat zdrowych nawyków jedzeniowych. Strona ma bazować również na doniesieniach Światowej Organizacji Zdrowia, a jej wyróżnikiem będzie podanie informacji w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego użytkownika, niezależnie od poziomu jego wiedzy.

Zdrowo, czyli jak? O zaktualizowanej piramidzie żywienia

Ilość informacji na temat diet i odpowiedniego odżywiania wciąż rośnie, a tymczasem ekspert Instytutu Żywności i Żywienia, Hanna Stolińska-Fiedorowicz, przypomina o tym, by mieć na uwadze kilka podstawowych zasad, o których istotności Polacy często zapominają. Fundamentalne jest wdrożenie w swój codzienny jadłospis pięciu posiłków, rozłożonych w czasie o mniej więcej 3 godziny. Śniadanie, jako bazowy posiłek w ciągu dnia, powinno być zjedzone najpóźniej godzinę po wstaniu z łóżka, natomiast lekkostrawna kolacja nie później niż 2-3 godziny przed snem. Istotne jest też, by mieć na uwadze wielkość porcji i każdorazowo jej nie przekraczać. Od niedawna funkcjonuje też zaktualizowana piramida żywienia, u podstaw której znajdują się warzywa i owoce (zastępujące produkty zbożowe) oraz aktywność fizyczna. Kolejno w hierarchii mieszczą się mleko i produkty mleczne, mięso oraz jego zamienniki (w tym bogate w kwasy omega 3 ryby), rośliny strączkowe i jaja, następnie oleje i przyprawy. Nowością, oprócz, wspomnianej aktywności fizycznej, jest obecność kawy, którą rekomenduje się spożywać w ilości 3-4 filiżanek dziennie.

Nowa jakość wymiaru edukacyjnego

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej to nie tylko kopalnia wiedzy na temat żywienia, ale również zaktualizowana baza informacji w nowej odsłonie. Dotychczas dostępne informacje w ramach Instytutu Żywności i Żywienia przewyższy pod względem przejrzystości strony i uporządkowania. Prócz standardowych artykułów, użytkownicy będą mogli przeglądać pliki multimedialne oraz zapoznawać się z wywiadami z ekspertami. Strona będzie bazą informacyjną dla wszystkich grup wiekowych, pomocną także w zakresie żywienia w chorobach. Serwis ruszy 19 stycznia, a tymczasem dostępna jest już opcja zapisów na newsletter informacyjny.

Źródła: Polskie Radio, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzody żołądka i dwunastnicy – przyczyny, objawy, badania, leczenie, żywienie i profilaktyka

  Silny ból żołądka głownie na czczo, ale też kilka godzin po posiłku, uczucie palącej zgagi? To mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy. Co powoduje chorobę wrzodową i jakie inne objawy o niej świadczą? Kiedy należy udać się do gastrologa? Jak wygląda diagnostyka i leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy? W jaki sposób można zapobiegać powstaniu choroby wrzodowej? Podpowiadamy. 

 • Kim są tzw. non-responders? Dlaczego niektóre osoby nie reagują na szczepienia?

  Szczepienia pobudzają układ odpornościowy do wytwarzania ochrony immunologicznej, która naśladuje naturalną odpowiedź na potencjalną infekcję. Dlaczego niektóre osoby nie reagują na szczepionki w taki sposób, jaki można by się tego spodziewać? Czy można przewidzieć, u kogo szczepionka nie zadziała?

 • Hipercholesterolemia – przyczyny, objawy i leczenie. Czy jest groźna?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za ponad kilka milionów zgonów każdego roku w Europie. Profilaktyka tych schorzeń jest istotna dla zdrowia całej populacji i musi obejmować działania na wszystkie czynniki ryzyka. Wśród nich wymienia się redukcję zwiększonego stężenia cholesterolu LDL, który jest częścią hipercholesterolemii. Na czym dokładnie polega to zaburzenia? Jak można je leczyć?  

 • Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega? Wskazania, przebieg, cena

  Fizjoterapia stomatologiczna to zespół działań prowadzonych przez specjalistów z kilku dziedzin (stomatologa, fizjoterapeutę, ortodontę) w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Obejmuje on badania funkcjonalne oraz terapię dysfunkcji układu stomatognatycznego (tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki), którym towarzyszą takie objawy jak: ból żuchwy, bruksizm, bóle głowy i kręgosłupa szyjnego, ból w okolicy uszu, uczucie zatkania ucha. Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy, przyczyny, leczenie

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek to infekcja, która ma najczęściej podłoże bakteryjne. Patogenem wywołującym zakażenie jest zazwyczaj pałeczka okrężnicy, czyli E. coli. Pacjenci, którzy podlegali długotrwałemu cewnikowaniu lub po przebyciu zabiegów na drogach moczowych lub chorujący na cukrzycę, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Jak wygląda leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek, jakie są objawy choroby oraz o czym świadczy nieprzyjemny zapach i mętność moczu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?

  Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli zbiegnięciem się sezonu grypowego i wzrostem liczby przypadków COVID-19. Obawiają się, że taka sytuacja może przytłoczyć już mocno obciążone systemy opieki zdrowotnej. Co może się wydarzyć, gdy równocześnie zaistnieją dwie epidemie? W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia?

 • Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie waginozy bakteryjnej

  Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zmaga się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą pochwy (najczęstszą przyczyną zakażeń są infekcje bakteryjne, chociaż w ostatnich latach coraz większy udział stanowi także czynnik grzybiczy). Podejrzenie infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa w celu dobrania prawidłowego leczenia. 

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o trzeciej dawce szczepionki przeciwko COVID-19

  Według danych Ministerstwa Zdrowia wykonano 36,977 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 19,259 mln obywateli. Kiedy rusza kolejna seria szczepień przeciwko koronawirusowi? Jak przedstawia się aktualny harmonogram podawania trzeciej dawki? Kto będzie mógł zaszczepić się po raz kolejny w najbliższym czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij