Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w służbie zdrowym nawykom
Katarzyna Szulik

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej w służbie zdrowym nawykom

Już 19 stycznia pod egidą Instytutu Żywności i Żywienia wystartuje strona Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. To projekt skierowany do wszystkich tych, którzy mając na uwadze własne zdrowie, chcą edukować się w zakresie żywienia i zdrowego trybu życia w oparciu o rzetelne źródło.

Już ponad 60% Polaków ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a każdego roku ten odsetek się zwiększa. Wielokrotnie problemy z nadwagą i otyłością wiążą się też z innymi problemami zdrowotnymi. Według Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia wypowiadającej się dla Polskiego Radia, Polacy poszukujący wiedzy na temat odżywiania i zdrowych nawyków, niejednokrotnie natrafiają na informacje nierzetelne oraz sprzeczne. Co więcej, zwykle bazują one na odczuciach danych osób aniżeli na potwierdzonych badaniach naukowych. Temu, by wyjaśniać nieścisłości, służyć ma właśnie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Zbiór praktycznych porad żywieniowych w jednym miejscu

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej posłuży konfrontacji popularnych stereotypów z rzeczywistością. Zgromadzenie rzetelnej wiedzy przekazanej przez najlepszych specjalistów od żywienia będzie pierwszym krokiem do uświadomienia Polaków na temat zdrowych nawyków jedzeniowych. Strona ma bazować również na doniesieniach Światowej Organizacji Zdrowia, a jej wyróżnikiem będzie podanie informacji w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego użytkownika, niezależnie od poziomu jego wiedzy.

Zdrowo, czyli jak? O zaktualizowanej piramidzie żywienia

Ilość informacji na temat diet i odpowiedniego odżywiania wciąż rośnie, a tymczasem ekspert Instytutu Żywności i Żywienia, Hanna Stolińska-Fiedorowicz, przypomina o tym, by mieć na uwadze kilka podstawowych zasad, o których istotności Polacy często zapominają. Fundamentalne jest wdrożenie w swój codzienny jadłospis pięciu posiłków, rozłożonych w czasie o mniej więcej 3 godziny. Śniadanie, jako bazowy posiłek w ciągu dnia, powinno być zjedzone najpóźniej godzinę po wstaniu z łóżka, natomiast lekkostrawna kolacja nie później niż 2-3 godziny przed snem. Istotne jest też, by mieć na uwadze wielkość porcji i każdorazowo jej nie przekraczać. Od niedawna funkcjonuje też zaktualizowana piramida żywienia, u podstaw której znajdują się warzywa i owoce (zastępujące produkty zbożowe) oraz aktywność fizyczna. Kolejno w hierarchii mieszczą się mleko i produkty mleczne, mięso oraz jego zamienniki (w tym bogate w kwasy omega 3 ryby), rośliny strączkowe i jaja, następnie oleje i przyprawy. Nowością, oprócz, wspomnianej aktywności fizycznej, jest obecność kawy, którą rekomenduje się spożywać w ilości 3-4 filiżanek dziennie.

Nowa jakość wymiaru edukacyjnego

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej to nie tylko kopalnia wiedzy na temat żywienia, ale również zaktualizowana baza informacji w nowej odsłonie. Dotychczas dostępne informacje w ramach Instytutu Żywności i Żywienia przewyższy pod względem przejrzystości strony i uporządkowania. Prócz standardowych artykułów, użytkownicy będą mogli przeglądać pliki multimedialne oraz zapoznawać się z wywiadami z ekspertami. Strona będzie bazą informacyjną dla wszystkich grup wiekowych, pomocną także w zakresie żywienia w chorobach. Serwis ruszy 19 stycznia, a tymczasem dostępna jest już opcja zapisów na newsletter informacyjny.

Źródła: Polskie Radio, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij