Solaria jednak dla wszystkich? Resort nie chce ograniczeń
Katarzyna Szulik

Solaria jednak dla wszystkich? Resort nie chce ograniczeń

Nie będzie ustawowego zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Autorzy tworzonego przez trzy lata projektu chcieli zgłosić go pod obrady obecnego Sejmu, jednak wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas stwierdził, że ustawowy zakaz byłby zbyt restrykcyjny.

Pierwsze informacje o chęci wprowadzenia zakazu korzystania z solariów dla osób poniżej 18 roku życia pojawiły się w sierpniu 2015 roku. O takim pomyśle mówił ówczesny minister zdrowia Marian Zembala, a ponieważ został wpisany na listę resortowych priorytetów sądzono, że zakaz wejdzie w życie jeszcze za kadencji ówczesnego Sejmu, co jednak się nie stało.

Współautorzy projektu, powstającego przy udziale wielu specjalistów, zwracają uwagę, że ustawa miała między innymi ograniczyć ilość zachorowań na raka skóry, która w Polsce regularnie wzrasta, zwłaszcza wśród młodych osób. Jednym z winowajców obecnego stanu rzeczy jest upowszechnienie solariów.

Zdaniem jednej z inicjatorek ustawy, Lidii Gądek, cytowanej przez „Rzeczpospolitą”, za utraceniem projektu mogą stać względy polityczne, związane z lobbingiem firm, którym ograniczenie solariów mogłoby przynieść straty.

Plaga czerniaka

Argumenty inicjatorów ustawy znajdują potwierdzenie w danych statystycznych. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami, solaria należą do pierwszej grupy czynników rakotwórczych, co oznacza, że z medycznego punktu widzenia są równie szkodliwe jak papierosy czy azbest. Szczególnie narażone na wystąpienie czerniaka na tym tle są dzieci i młodzież, u których korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania w późniejszym wieku o nawet 75 procent.

Wspomniane wnioski potwierdzają również dane zebrane w Krajowym Rejestrze Nowotworów. Jak z nich wynika, w 2010 roku na czerniaka zachorowało około 2500 Polaków, czyli o trzy razy więcej niż 30 lat temu. Z kolei liczba chorych między 20 a 44 rokiem życia w tym okresie podwoiła się.

Bez zakazu, ale z zaleceniem

W odmowie zajęcia się wnioskiem resort zdrowia przytacza opinię WHO, która wskazuje na brak dowodów na to, że promieniowanie UV dostępne w solariach jest bardziej szkodliwe od naturalnego, na które narażamy się w nadmiarze. Onkolodzy, w tym prof. Alicja Chybicka, nie mają jednak wątpliwości, że skondensowane promieniowanie w solariach jest znacznie bardziej niebezpieczne dla skóry dzieci. Trudno nie łączyć tego faktu ze wzrostem zachorowań na czerniaka wśród najmłodszych, co kiedyś było sytuacją bardzo rzadko spotykaną, a dziś staje się normą.

Resort nie chce jednak całkowicie zignorować postulatów lekarzy, dlatego zamiast ustawy proponuje wpis do Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, który zobowiązuje do prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących uświadamiania ryzyka związanego z nadmiernym narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe.

Zdaniem inicjatorów projektu, w tym wypadku edukacja to zdecydowanie za mało i potrzebne są bardziej stanowcze działania.

Polecane dla Ciebie

Czemu solaria są szkodliwe?

Pierwsze solaria pojawiły się w latach 70. i początkowo miały służyć uzupełnianiu niedoborów witaminy D. Z czasem zaczęto doceniać ich zalety upiększające, ale równocześnie odkryto ich szkodliwość. Dziś wiemy, że promieniowanie UVA emitowane przez solaria jest o 15 razy mocniejsze od słonecznego i stanowi bardzo ważny czynnik sprzyjający powstawaniu raka skóry.

Czym grozi nadmierne korzystanie z solariów?

 • Pod wpływem promieni UVA niszczone są włókna kolagenu i elastyny, odpowiadające za jędrność i gładkość skóry, jak również naczynia krwionośne.
 • Częste wystawianie skory na promieniowanie zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka, ponieważ UVA stymuluje powstawanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry i rozwój nowotworów. Najgroźniejszym z nich jest czerniak, czyli rak skóry, którego dziś coraz częściej rozpoznaje się u młodych ludzi. Wpływ na ten stan rzeczy z pewnością ma fakt, że średnia wieku użytkowniczek solariów w Polsce wynosi 17 lat.
 • Skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA to również przebarwienia skóry, których nie można zlikwidować.
 • Promieniowanie UVA stanowi aż 95% promieniowania, które dociera do ziemi i przenika nawet przez cienką warstwę materiału, więc jesteśmy na nie narażeni niemal przez cały czas.

Źródło: Rzeczpospolita, Puls Biznesu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij