Solaria jednak dla wszystkich? Resort nie chce ograniczeń
Katarzyna Szulik

Solaria jednak dla wszystkich? Resort nie chce ograniczeń

Nie będzie ustawowego zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Autorzy tworzonego przez trzy lata projektu chcieli zgłosić go pod obrady obecnego Sejmu, jednak wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas stwierdził, że ustawowy zakaz byłby zbyt restrykcyjny.

Pierwsze informacje o chęci wprowadzenia zakazu korzystania z solariów dla osób poniżej 18 roku życia pojawiły się w sierpniu 2015 roku. O takim pomyśle mówił ówczesny minister zdrowia Marian Zembala, a ponieważ został wpisany na listę resortowych priorytetów sądzono, że zakaz wejdzie w życie jeszcze za kadencji ówczesnego Sejmu, co jednak się nie stało.

Współautorzy projektu, powstającego przy udziale wielu specjalistów, zwracają uwagę, że ustawa miała między innymi ograniczyć ilość zachorowań na raka skóry, która w Polsce regularnie wzrasta, zwłaszcza wśród młodych osób. Jednym z winowajców obecnego stanu rzeczy jest upowszechnienie solariów.

Zdaniem jednej z inicjatorek ustawy, Lidii Gądek, cytowanej przez „Rzeczpospolitą”, za utraceniem projektu mogą stać względy polityczne, związane z lobbingiem firm, którym ograniczenie solariów mogłoby przynieść straty.

Plaga czerniaka

Argumenty inicjatorów ustawy znajdują potwierdzenie w danych statystycznych. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami, solaria należą do pierwszej grupy czynników rakotwórczych, co oznacza, że z medycznego punktu widzenia są równie szkodliwe jak papierosy czy azbest. Szczególnie narażone na wystąpienie czerniaka na tym tle są dzieci i młodzież, u których korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania w późniejszym wieku o nawet 75 procent.

Wspomniane wnioski potwierdzają również dane zebrane w Krajowym Rejestrze Nowotworów. Jak z nich wynika, w 2010 roku na czerniaka zachorowało około 2500 Polaków, czyli o trzy razy więcej niż 30 lat temu. Z kolei liczba chorych między 20 a 44 rokiem życia w tym okresie podwoiła się.

Bez zakazu, ale z zaleceniem

W odmowie zajęcia się wnioskiem resort zdrowia przytacza opinię WHO, która wskazuje na brak dowodów na to, że promieniowanie UV dostępne w solariach jest bardziej szkodliwe od naturalnego, na które narażamy się w nadmiarze. Onkolodzy, w tym prof. Alicja Chybicka, nie mają jednak wątpliwości, że skondensowane promieniowanie w solariach jest znacznie bardziej niebezpieczne dla skóry dzieci. Trudno nie łączyć tego faktu ze wzrostem zachorowań na czerniaka wśród najmłodszych, co kiedyś było sytuacją bardzo rzadko spotykaną, a dziś staje się normą.

Resort nie chce jednak całkowicie zignorować postulatów lekarzy, dlatego zamiast ustawy proponuje wpis do Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, który zobowiązuje do prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących uświadamiania ryzyka związanego z nadmiernym narażeniem na promieniowanie ultrafioletowe.

Zdaniem inicjatorów projektu, w tym wypadku edukacja to zdecydowanie za mało i potrzebne są bardziej stanowcze działania.

Czemu solaria są szkodliwe?

Pierwsze solaria pojawiły się w latach 70. i początkowo miały służyć uzupełnianiu niedoborów witaminy D. Z czasem zaczęto doceniać ich zalety upiększające, ale równocześnie odkryto ich szkodliwość. Dziś wiemy, że promieniowanie UVA emitowane przez solaria jest o 15 razy mocniejsze od słonecznego i stanowi bardzo ważny czynnik sprzyjający powstawaniu raka skóry.

Czym grozi nadmierne korzystanie z solariów?

 • Pod wpływem promieni UVA niszczone są włókna kolagenu i elastyny, odpowiadające za jędrność i gładkość skóry, jak również naczynia krwionośne.
 • Częste wystawianie skory na promieniowanie zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka, ponieważ UVA stymuluje powstawanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry i rozwój nowotworów. Najgroźniejszym z nich jest czerniak, czyli rak skóry, którego dziś coraz częściej rozpoznaje się u młodych ludzi. Wpływ na ten stan rzeczy z pewnością ma fakt, że średnia wieku użytkowniczek solariów w Polsce wynosi 17 lat.
 • Skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA to również przebarwienia skóry, których nie można zlikwidować.
 • Promieniowanie UVA stanowi aż 95% promieniowania, które dociera do ziemi i przenika nawet przez cienką warstwę materiału, więc jesteśmy na nie narażeni niemal przez cały czas.

Źródło: Rzeczpospolita, Puls Biznesu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij