×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pigułka awaryjna na receptę: projekt trafił do konsultacji

Wszystkie środki antykoncepcyjne mogą być sprzedawane wyłącznie na receptę – zakłada projekt zmiany ustawy o świadczeniach zdrowotnych, który właśnie trafił do konsultacji. Bezpośrednią przyczyną opracowania go ma być ograniczenie dostępności pigułki postkoitalnej.

Jak tłumaczyła w rozmowie z PAP rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska, wspomniana zmiana ustawy wprowadza ograniczenie dostępności preparatu poprzez zmianę jego kategorii z leku typu OTC, czyli bez recepty (over-the-counter) na preparat typu Rp, czyli wydawany z przepisu lekarza.

Pigułka to lek antykoncepcji awaryjnej (postkoitalnej), który zapobiega wystąpieniu owulacji lub hamuje jej przebieg, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Jako taki nie ma więc nic wspólnego z pigułką wczesnoporonną. Można go przyjąć do pięciu dni po stosunku, jednak zastosowany w ciągu 24 godzin od współżycia daje niemal całkowitą pewność zapobieżenia ciąży.

Polska dała zielone światło

By ułatwić kobietom dostęp do leku, w styczniu 2015 roku Komisja Europejska dopuściła sprzedaż pigułki awaryjnej bez recepty na terenie całej Unii Europejskiej, jednak z zaznaczeniem, że zastosowanie się do zalecenia pozostaje w gestii każdego z krajów członkowskich.

Ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał zmianę rozporządzenia, która dopuściła do zakupu pigułki bez recepty, jednak z ograniczeniem wiekowym wynoszącym 15 lat. Jak ustalono, w świetle wiedzy medycznej pigułka jest przeznaczona dla kobiet w wieku rozrodczym, które zakończyły proces dojrzewania, więc osoby młodsze, które wciąż się rozwijają, nie powinny stosować preparatu bez nadzoru. Odgórnie ustalony wiek wynika z zapisów polskiego prawa. Zgodnie z art. 200 Kk współżycie z osobą poniżej 15 lat jest karalne.

Minister chce powrotu recept

Już w grudniu 2015 roku obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ujawnił, że resort wziął pod lupę przepisy dotyczące pigułki związane z jej dostępnością dla osób niepełnoletnich. W niedawnym wywiadzie dla radia TOK FM zadeklarował natomiast, że ma zamiar przywrócić recepty na pigułkę w imię „powrotu do normalności” w tej sferze. W opinii jego, a także m.in. organizacji katolickich zrzeszających lekarzy, dostęp do pigułki bez nadzoru rodzicielskiego lub medycznego jest niebezpieczny, a skutki uboczne jej stosowania mogą być dotkliwe.

Wątpliwości związane z negatywnym wpływem pigułki na zdrowie już wcześniej rozwiała Komisja Europejska, uznając, że pigułka jest jedynym środkiem antykoncepcji awaryjnej o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie użycia, co stanowiło jeden z głównych argumentów przy podejmowaniu decyzji o zniesieniu recept.

Zmiany od czerwca

Projekt noweli podkreśla również, że sprzedaż wszystkich leków antykoncepcyjnych powinna odbywać się tylko za okazaniem recepty wystawionej przez specjalistę z właściwymi uprawnieniami. Jeśli, co jest niemal pewne, nowela wejdzie w życie, sprzedaż pigułki ponownie będzie ograniczona, co rzeczniczka resortu argumentuje troską o bezpieczeństwo opieki medycznej nad kobietami, zwłaszcza młodymi, które obecnie mają łatwy dostęp do leku. Zgodnie z założeniami, projekt miałby wejść w życie w czerwcu 2016 roku.


Podziel się: