×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trójwymiarowe gry komputerowe poprawiają pamięć

Wyniki ostatnich badań amerykańskich neurobiologów z University of California mogą stanowić prawdziwy przełom w terapii zaburzeń pamięci. Granie w trójwymiarowe gry komputerowe poprawia zdolność zapamiętywania nawet o 12% w zaledwie dwa tygodnie.

Wykorzystywanie gier komputerowych w leczeniu i terapii nie jest novum. Współczesne gry pomagają w rehabilitacji integracji sensorycznej oraz wspierają proces socjalizowania się osób ze spektrum autyzmu. Wybrane tytuły bywają nieocenione w rozwijaniu małej motoryki. Większość gier pomaga poprawić refleks i spostrzegawczość, co wykorzystują zarówno firmy zatrudniające zawodowych kierowców, jak i pilotów. W tej chwili do zalet wynikających z odpowiedniego użytkowania będzie można dopisać jeszcze jedno – poprawianie naszej pamięci.

Gracze pamiętają więcej

„Journal of Neuroscience” opublikował niedawno wyniki badań przeprowadzonych przez neurobiologów i behawiorystów z University of California. Wynika z nich jasno, że gry trójwymiarowe mogą poprawić funkcjonowanie pamięci ludzkiej nawet o 12%. Autorzy zaznaczają, że to może pomóc zwłaszcza osobom po 45 roku życia, kiedy to zdolność zapamiętywania zaczyna się obniżać.

- Tylko dzięki graniu w popularne gry i odkrywaniu nowych wirtualnych światów  zaczynasz stymulować swoją zdolność uczenia się i zapamiętywania detali - powiedział w rozmowie z Popular Science Craig Stark.

W badaniu, które przeprowadziła jego grupa wzięło udział 69 studentów, którzy nigdy nie grali w gry wideo. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy zespoły. Pierwszy przez dwa tygodnie każdego dnia po 30 minut grał w dwuwymiarową  popularną grę Angry Birds. Drugi zespół w podobnym zakresie czasowym miał za zadanie grać w trójwymiarową grę Super Mario 3D world. Trzecia grupa nie grała wcale. Testy pamięci i testy kognitywne były wykonywane przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu. Podczas gdy grupa kontrolna i ci, którzy grali w grę dwuwymiarową nie pokazali żadnego rozwoju, wyniki grupy grającej regularnie w gry trójwymiarowe  poprawiły się aż o 12% .

Wyselekcjonowana grupa graczy także została zaproszona na test pamięci. Wyniki zawodowych graczy grających w dwuwymiarową grę Super Smash Bros zostały zestawione z wynikami tych, którzy profesjonalnie grają w League of Legends. Ci drudzy osiągali lepsze wyniki w testach.

Hipokamp w akcji

W czym tkwi przyczyna tak skutecznego działania gier trójwymiarowych? Taki rodzaj odwzorowania przestrzeni jest znacznie bogatszy w detale, tekstury i elementy, na które należy zwrócić uwagę. Analizowanie kolejnych lokacji, w których pojawiają się bohaterowie gry intensywnie stymuluje hipokamp – tę część mózgu, która odpowiada za orientację przestrzenną i przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.

Gry komputerowe w tym przypadku stają się czymś w rodzaju sali treningowej dla naszego mózgu. Wpuszczony w wirtualny świat zaczyna ćwiczyć i z czasem osiąga coraz lepsze efekty.

Wyniki badania to dopiero początek, choć bardzo obiecujące, dopiero wyznaczają kierunek do dalszych testów. Przed specjalistami stoją nowe wyzwania, choćby zbadanie, czy trójwymiarowe gry będą równie dobrze działały w leczeniu zaników pamięci. Jeśli tak, będzie to wspaniała wiadomość zarówno dla tych, którzy są miłośnikami gier komputerowych, jak też dla osób borykających się z chorobami upośledzającymi pamięć.

Źródło: Popular Science


Podziel się: