×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rewolucyjny zabieg regeneracji chrząstki przeprowadzony w szpitalu w Brzezinach

Pierwszy w Polsce zabieg z zastosowaniem płynnej chrząstki wykonał Grzegorz Sobieraj, ortopeda ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. Regeneracja odbywa się poprzez nacięcie i spryskanie uszkodzonej powierzchni kości płynem, zwanym prechrząstką. Staw poddany tego rodzaju zabiegowi praktycznie od razu może się poruszać, natomiast powrót do pełnej sprawności jest dwa razy krótszy niż po tradycyjnym zabiegu. Jest to najbardziej rewolucyjna metoda leczenia tego typu schorzeń.

Jak wyjaśnia doktor Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu w Brzezinach – Do regeneracji chrząstki stawowej użyliśmy osocza bogatopłytkowego z włóknikiem, nazywanego PRF (od angielskiego: platelet-rich fibrin), połączonego z komórkami macierzystymi pochodzenia tłuszczowego. To bardzo szybko zastygający „płyn”, który wytwarzamy praktycznie w trakcie trwania zabiegu z krwi i tkanki tłuszczowej pacjenta. Jego przygotowanie trwa około 30-45 minut.

Podstawą dla budowania się chrząstki stawowej jest włóknik – proste białko, zawarte w prechrząstce. Tworzy on rusztowanie, na którym przekształcone komórki macierzyste budują nową chrząstkę stawową. Ten proces jest wspomagany dzięki wyodrębnionym z osocza czynnikom wzrostu, które stymulują regenerację i naprawę tkanek.

Pierwszy w Polsce zabieg z wykorzystaniem chrząstki w płynie został wykonany u pacjenta, który klika lat temu miał uszkodzone przednie więzadło krzyżowe. W wyniku powikłań pacjent cierpiał na przewlekłą niestabilność stawu kolanowego, uszkodzenie chrząstki stawowej oraz łąkotki. Nowatorska metoda pozwoliła na wykonanie zabiegu bez dużych cięć chirurgicznych. Dodatkową zaletą przeprowadzonej terapii jest to, że od razu po zabiegu można poruszać stawem (nie obciążając go). Również rehabilitacja trwa krócej niż po zabiegu z użyciem na przykład membran i komórek macierzystych.

Tę nowoczesną metodę można stosować także, aby uzupełniać ubytki wielu tkanek, które powstały w następstwie urazu. Chrząstka w płynie jest wykorzystywana także przy wszczepianiu implantów kości.

Chrząstka stawowa nie ma zdolności pełnej odbudowy, a bez niej działanie kości stawów byłoby niemożliwe. Z tego powodu możliwość regeneracji tej chrząstki jest przełomem w leczeniu, ponieważ dotychczas jedynym skutecznym działaniem w tego typu dolegliwościach było wszczepienie endoprotezy,

W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny ortopedzi regenerują chrząstkę kilkoma metodami, m.in. na kolagenowej matrycy z użyciem komórek macierzystych. W tym celu stosują specjalny żel, który „zasysa” komórki zdrowej chrząstki. Są one kopiowane na matrycy utworzonej przez żel. Chirurdzy regenerują także zerwane ścięgna i więzadła. Używają do tego sztucznych biokompatybilnych komponentów.

Źródło: szpital-brzeziny.pl


Podziel się: