Gadżet zastąpi fizjoterapeutę? Praktyczny wynalazek Polaka
Katarzyna Szulik

Gadżet zastąpi fizjoterapeutę? Praktyczny wynalazek Polaka

Pozbycie się obrzęku limfatycznego jest niemożliwe bez pomocy lekarza i kilkunastu sesji z fizjoterapeutą. Dzięki wynalazkowi Piotra Prochora z Politechniki Białostockiej, pomoc tego drugiego może przestać być niezbędna. Naukowiec stworzył LymphSTOP, czyli mechatroniczne urządzenie do drenażu limfatycznego, z którego można korzystać w domu.

LymphSTOP właśnie zostało zgłoszone do urzędu patentowego, a więc jest na dobrej drodze do wdrożenia i produkcji. Jeśli do tego dojdzie, dolegliwości związane z obrzękiem limfatycznym będzie można leczyć w domu na własną rękę, po wprowadzeniu do urządzenia odpowiednich parametrów. LymphSTOP imituje ruchy dłoni wykonywane przez masażystę podczas zabiegu i wspomaga je wibracjami, co pozwala na ”samodzielne” przeprowadzenie drenażu limfatycznego. Dostępne na rynku urządzenia tego typu mają znacznie prostszą konstrukcję i jako takie nie są w stanie osiągnąć efektów, jakie daje LymphSTOP.

Masaż z wibracjami

Urządzenie kształtem przypomina tubę, do której wkłada się chorą kończynę. W jej wnętrzu zainstalowane są układy masujące, które dzięki prowadnicom można dostosować do opuchlizny, żeby jak najskuteczniej ją usunąć. Programator pozwala na ustalenie sposobu poruszania się układów masujących względem siebie oraz preferowanej prędkości masażu. Wspomniane układy nie tylko masują, ale też emitują wibracje, co dodatkowo wspomaga leczenie, a ich końcówki można wymieniać w zależności od zaleceń. LymphSTOP ma 70 cm długości i około 50 cm średnicy, co odpowiada uśrednionym wymiarom kończyn górnych i dolnych, czyli części ciała dotkniętych obrzękiem.

Prywatny fizjoterapeuta z nadzorem

Prochor nazywa urządzenie „prywatnym fizjoterapeutą” i w rozmowie z PAP i przekonuje, że przy odpowiednim zaprogramowaniu może ono zastąpić spotkania z masażystą, które w przypadku tego schorzenia są konieczne przynajmniej kilka razy w tygodniu. Taka sytuacja powoduje oczywiste problemy dla pacjentów, związane chociażby z koniecznością dojazdu do przychodni na zabiegi. Twórca wynalazku zna je dobrze, ponieważ na obrzęk limfatyczny chorował członek rodziny jego bliskich znajomych i to doświadczenie zainspirowało go do opracowania LymphSTOP. Korzystanie z „prywatnego fizjoterapeuty” nie oznacza, że terapia urządzeniem może się odbywać na własną rękę. W każdym przypadku musi być nadzorowana przez specjalistę, który ustali, w jakim trybie powinno pracować, by zapewnić jak najlepsze efekty.

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny każdego roku dotyka około 140 mln osób na całym świecie. Wywołuje go zastój limfy powodujący obrzęk tkanek, niekiedy na tyle poważny, że konieczna jest amputacja chorej kończyny. W zdrowym organizmie limfa wchłania zbędne substancje przemiany materii z tkanek i usuwa je z organizmu. Gdy jednak dochodzi do uszkodzenia naczyń chłonnych (wrodzonego lub nabytego), wspomniane substancje nie mogą zostać wydalone i pozostają w tkankach, wywołując obrzęk. W postaci skrajnej prowadzi on do tzw. słoniowacizny, czyli wyraźnego przerostu tkanek w kończynach górnych lub dolnych. Drenaż limfatyczny jest jednym z najważniejszych elementów leczenia obrzęku, ponieważ umożliwia przemieszczenie limfy do tych części skóry, w których odprowadzenie zalegających substancji na zewnątrz jest możliwe.

Prototyp już w przyszłym roku

LymphSTOP projektu Piotra Prochora powstawał przez rok i jak na razie dostępny jest wyłącznie jego wirtualny prototyp, który w 2016 r. ma nabrać realnych kształtów. Wynalazca przyznaje, że starał się, by jego konstrukcja była możliwie jak najprostsza, co pozwoli obniżyć koszty zakupu i produkcji oraz ułatwi ewentualne naprawy. Ze względu na spore rozmiary, LymphSTOP ma również powstawać z lekkich tworzyw, dzięki czemu jego transport i użycie nie będą sprawiać problemów pacjentom.

Źrródło: PAP/Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij