×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gadżet zastąpi fizjoterapeutę? Praktyczny wynalazek Polaka

Pozbycie się obrzęku limfatycznego jest niemożliwe bez pomocy lekarza i kilkunastu sesji z fizjoterapeutą. Dzięki wynalazkowi Piotra Prochora z Politechniki Białostockiej, pomoc tego drugiego może przestać być niezbędna. Naukowiec stworzył LymphSTOP, czyli mechatroniczne urządzenie do drenażu limfatycznego, z którego można korzystać w domu.

LymphSTOP właśnie zostało zgłoszone do urzędu patentowego, a więc jest na dobrej drodze do wdrożenia i produkcji. Jeśli do tego dojdzie, dolegliwości związane z obrzękiem limfatycznym będzie można leczyć w domu na własną rękę, po wprowadzeniu do urządzenia odpowiednich parametrów. LymphSTOP imituje ruchy dłoni wykonywane przez masażystę podczas zabiegu i wspomaga je wibracjami, co pozwala na ”samodzielne” przeprowadzenie drenażu limfatycznego. Dostępne na rynku urządzenia tego typu mają znacznie prostszą konstrukcję i jako takie nie są w stanie osiągnąć efektów, jakie daje LymphSTOP.

Masaż z wibracjami

Urządzenie kształtem przypomina tubę, do której wkłada się chorą kończynę. W jej wnętrzu zainstalowane są układy masujące, które dzięki prowadnicom można dostosować do opuchlizny, żeby jak najskuteczniej ją usunąć. Programator pozwala na ustalenie sposobu poruszania się układów masujących względem siebie oraz preferowanej prędkości masażu. Wspomniane układy nie tylko masują, ale też emitują wibracje, co dodatkowo wspomaga leczenie, a ich końcówki można wymieniać w zależności od zaleceń. LymphSTOP ma 70 cm długości i około 50 cm średnicy, co odpowiada uśrednionym wymiarom kończyn górnych i dolnych, czyli części ciała dotkniętych obrzękiem.

Prywatny fizjoterapeuta z nadzorem

Prochor nazywa urządzenie „prywatnym fizjoterapeutą” i w rozmowie z PAP i przekonuje, że przy odpowiednim zaprogramowaniu może ono zastąpić spotkania z masażystą, które w przypadku tego schorzenia są konieczne przynajmniej kilka razy w tygodniu. Taka sytuacja powoduje oczywiste problemy dla pacjentów, związane chociażby z koniecznością dojazdu do przychodni na zabiegi. Twórca wynalazku zna je dobrze, ponieważ na obrzęk limfatyczny chorował członek rodziny jego bliskich znajomych i to doświadczenie zainspirowało go do opracowania LymphSTOP. Korzystanie z „prywatnego fizjoterapeuty” nie oznacza, że terapia urządzeniem może się odbywać na własną rękę. W każdym przypadku musi być nadzorowana przez specjalistę, który ustali, w jakim trybie powinno pracować, by zapewnić jak najlepsze efekty.

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny każdego roku dotyka około 140 mln osób na całym świecie. Wywołuje go zastój limfy powodujący obrzęk tkanek, niekiedy na tyle poważny, że konieczna jest amputacja chorej kończyny. W zdrowym organizmie limfa wchłania zbędne substancje przemiany materii z tkanek i usuwa je z organizmu. Gdy jednak dochodzi do uszkodzenia naczyń chłonnych (wrodzonego lub nabytego), wspomniane substancje nie mogą zostać wydalone i pozostają w tkankach, wywołując obrzęk. W postaci skrajnej prowadzi on do tzw. słoniowacizny, czyli wyraźnego przerostu tkanek w kończynach górnych lub dolnych. Drenaż limfatyczny jest jednym z najważniejszych elementów leczenia obrzęku, ponieważ umożliwia przemieszczenie limfy do tych części skóry, w których odprowadzenie zalegających substancji na zewnątrz jest możliwe.

Prototyp już w przyszłym roku

LymphSTOP projektu Piotra Prochora powstawał przez rok i jak na razie dostępny jest wyłącznie jego wirtualny prototyp, który w 2016 r. ma nabrać realnych kształtów. Wynalazca przyznaje, że starał się, by jego konstrukcja była możliwie jak najprostsza, co pozwoli obniżyć koszty zakupu i produkcji oraz ułatwi ewentualne naprawy. Ze względu na spore rozmiary, LymphSTOP ma również powstawać z lekkich tworzyw, dzięki czemu jego transport i użycie nie będą sprawiać problemów pacjentom.

Źrródło: PAP/Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej


Podziel się: