×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy nieleczony katar może prowadzić do zapalenia zatok?

Ci, którzy często mają problem z zatokami z pewnością reagują na każdy, nawet najmniejszy katar, w obawie przed zakażeniem zatok. Uspokajamy: katar nie prowadzi do zapalenia zatok. Wręcz przeciwnie.

Katar, który długo się utrzymuje może być dla nas informacją i ostrzeżeniem przed zapaleniem zatok. Nie powoduje go, lecz sygnalizuje, że coś jest nie tak i że należy wybrać się do lekarza.

Zatoki wypełnione są powietrzem, które wspierają oddychanie przez nos oraz umożliwiają wydzielanie śluzu przez błony śluzowe ulokowane właśnie w zatokach. Śluz jest przesuwany przy pomocy rzęsek.

Przyczyny zatkanych zatok

Przyczyną zatkanych zatok może być skrzywiona przegroda nosowa lub najmniejsza nawet zmiana w budowie zatok, co na pozór wydaje się być nieistotne. Na pogorszenie stanu zatok wpływa również obrzęk błony śluzowej nos oraz polipy błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Może to prowadzić do zalegania nadmiaru śluzu w zatokach, który niestety jest uwielbiany przez bakterie. Gdy drobnoustroje się w nich zadomowią, wywołują ponowny obrzęk i niestety, porażenie rzęsek, które są odpowiedzialne za przesuwanie, czyli wydzielanie śluzu. Kiedy rzęski są sparaliżowane, śluz zalega w zatokach.

Zapalenie zatok

Kiedy dojdzie do zapalenia, mamy wrażenie jakby nos był permanentnie przytkany, a z nosa cieknie rzadka, ropna wydzielina. Najczęściej boli wtedy głowa i występuje uczucie uścisku w okolicach nosa i zatok. Jeśli katar utrzymuje się przez ponad 10 dni lub po około pięciu dniach objawy się nasilają, należy natychmiast udać się do lekarza. W takim wypadku niezbędna będzie terapia antybiotykowa.

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok występuje bardzo rzadko. Jeśli natomiast do niego dojdzie, nie można go lekceważyć. Bezpośrednie sąsiedztwo gałek ocznych i zapalonych zatok grozi utratą wzroku i może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.

Przewlekłe zapalenie zatok to ostre zapalenie, utrzymujące się przez trzy miesiące. Może ono nastąpić nagle, jak i być konsekwencją nieleczonego ostrego zapalenia.

Niektóre osoby, które często chorują na zapalenie zatok, nie mogą przyjmować leków dostępnych bez recepty, ponieważ mogą one wywołać powikłania, groźne dla ich zdrowia. Zapalenie zatok, jest trudne do wyleczenia jeśli nie zareaguje się w porę, dlatego najlepiej leczyć je tak szybko, jak będzie to możliwe.

Podziel się: