×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kampanijne obietnice dotyczące służby zdrowia

W ostatni weekend największe partie parlamentarne zorganizowały konwencje wyborcze, podczas których padły obietnice i deklaracje dotyczące opieki zdrowotnej. Jakie pomysły na jej poprawę mają PO, PiS i lewica?

Premier i przewodnicząca PO Ewa Kopacz zapowiedziała likwidację składek na NFZ oraz ZUS, co oznacza, że wszystkie obowiązki związane z ich opłacaniem ma przejąć Ministerstwo Finansów. Środki na ich pokrycie mają pochodzi z nowych podatków. Obywatele będą mogli również ubezpieczać się dodatkowo. Kolejne obietnice dotyczyły ponownego upowszechnienia gabinetów stomatologicznych w przedszkolach i szkołach oraz poszerzenia listy szczepień finansowanych z pieniędzy publicznych.

Na konwencji PiS Beata Szydło zapowiedziała projekt ustawy, która gwarantuje seniorom po 75 roku życia całkowicie darmowe leki. Jak informuje Rynek Zdrowia, decyzja to prawdopodobnie efekt korekty wcześniejszego programu PiS, który zakładał wprowadzenie zryczałtowanej ceny na wszystkie leki refundowane, niezależnie od ich rodzaju i dla każdego pacjenta.

Zdrowotne obietnice składa również Zjednoczona Lewica, która także zadeklarowała wprowadzenie darmowych leków dla emerytów, jednak bez szczegółów dotyczących granicy wieku. W programie lewicy znalazł się także postulat zwiększenia finansowania służby zdrowia do 7 proc. PKB.

Źródło: Rynekzdrowia.pl


Podziel się: