×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Coraz więcej zatruć dopalaczami w całej Polsce

Od 1 lipca obowiązuje nowa ustawa walki z dopalaczami, mimo to coraz więcej osób pada ofiarą tych bardzo niebezpiecznych substancji. Według nowego prawa zostały zakwalifikowane jako narkotyki i surowiej karane będzie zarówno posiadanie, jak i produkcja oraz wprowadzanie do obrotu tych substancji.

Każdy organizm reaguje na narkotyki inaczej: u jednych może skończyć się kalectwem, u innych nawet zgonem. Doniesienia o zatruciach dopalaczami docierają z całej Polski. Jednak okazuje się, że jest to problem na większą skalę niż się spodziewano. Substancja „Mocarz”, o której jest głośno ostatnimi czasy, prawdopodobnie jest produkowana w Azji, dlatego w zintensyfikowane działania przeciwko dopalaczom został włączony INTERPOL.

Szkodliwe skutki zażywania dopalaczy dotkną niemal wszystkich. Coraz większa liczba zatruć absorbuje większą liczbę ambulansów, ratowników i lekarzy. Pacjenci pod wpływem narkotyków są bardzo często agresywni i trudni do poskromienia, dlatego o pomoc proszeni są policjanci. Wiąże się to z wysokimi kosztami, za które zapłacą podatnicy. Mniej uwagi poświęca się też pacjentom z innymi schorzeniami.

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalną infolinię, gdzie można uzyskać informacje o szkodliwych skutkach zażywania dopalaczy. Dzwoniąc pod numer 800 – 060 – 800 także rodzice mogą zasięgnąć porady, jeśli nie są pewni czy ich dzieci mogą mieć kontakt z dopalaczami. Wszelkie informacje o osobach mogących rozprowadzać dopalacze zostaną przyjęte pod tym numerem, choć można je zgłaszać również pod numerem 112.

Źródło: rynekzdrowia.pl/PAP


Podziel się: