×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Odkrycie Kanadyjczyków pozwoli stworzyć krew uniwersalną

Już wkrótce niedobór krwi do transfuzji, czyli jeden z największych problemów z jakim zmaga się współczesna medycyna, może zostać rozwiązany. Kanadyjscy naukowcy opracowali enzym, który umożliwia modyfikację grup krwi.

Autorami przełomowego odkrycia są badacze z University of British Columbia, a informację na jego temat opublikował Journal of the American Chemical Society. Zmianę grupy krwi umożliwia wprowadzenie do niej enzymu wyizolowanego z bakterii paciorkowca Streptococcus pneumoniae. Wspomniany enzym odcina z powierzchni erytrocytu zakończenie antygenu określającego grupę krwi. Jej właściwości po zmianie mają być podobne do krwi grupy 0, którą można przetaczać każdemu.

Jak na razie enzymy nie są w stanie usunąć z grup krwi wszystkich antygenów, ale naukowcy chcą udoskonalać proces i systematycznie zwiększać jego wydajność.

Choć zmiana grupy krwi brzmi jak abstrakcyjna koncepcja, pierwsze próby takich działań były podejmowane już w latach 80. poprzedniego wieku. Do tej pory na przeszkodzie stała jednak efektywność metody, ponieważ do przemiany jednej grupy w inną konieczne było zastosowanie bardzo dużej ilości enzymów. Modyfikacja krwi jest możliwa również bez dodatkowej ingerencji, na przykład w wyniku choroby autoimmunologicznej lub infekcji, jednak takie sytuacje są niezwykle rzadkie.

Źródło: University of British Columbia/Gazeta Wyborcza


Podziel się: