×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

We wrześniu niezdrowe jedzenie zniknie ze sklepików szkolnych

Chipsy, słodycze i gazowane napoje w szkolnych sklepikach zostaną zastąpione przez owoce, kanapki i jogurty – to założenia ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która wejdzie w życie 1 września 2015 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami, w szkołach i przedszkolach obowiązywać ma zakaz sprzedaży żywności mogącej prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych, potocznie zwanej jedzeniem "śmieciowym". Ustawa określa również wartości odżywcze żywności sprzedawanej w  sklepikach, w  tym dopuszczalną ilość cukru, soli oraz barwników w 100 gramach. Do kontroli asortymentu sklepików pod kątem ich zgodności z ustawą zobligowani będą dyrektorzy placówek, a złamanie przepisów grozi karami pieniężnymi.

W związku z nowymi przepisami na listę produktów zakazanych w szkołach i przedszkolach trafiły między innymi chipsy, napoje energetyczne, fast foody, jedzenie typu instant oraz niektóre słodycze.

Ogólna ocena zmian jest pozytywna, choć eksperci zwracają uwagę, że przepisy nie określają dopuszczalnej zawartości tłuszczu w produktach sprzedawanych na terenie szkół i przedszkoli. W związku z tym zakazem nie zostały objęte na przykład smakowe chrupki kukurydziane czy solony popcorn, które również kwalifikują się do niezdrowej żywności.

Miejsce niezdrowych przekąsek ma zastąpić szeroka paleta innych produktów, w tym wiele rodzajów kanapek oraz produktów mlecznych. W planach jest również wprowadzenie na do szkól i przedszkoli automatów ze zdrową żywnością, oferujących zdrowe soki owocowe i warzywne, jogurty czy sałatki owocowe. W placówkach ma również pojawić się darmowa woda do picia.

Źródło: Newseria


Podziel się: