Nowy antybiotyk może być odporny na bakterie

Drobnoustroje stają się coraz większym problemem w leczeniu antybiotykowym, ponieważ szybko wypracowują mechanizmy obronne oraz szczepy odporne na działanie substancji aktywnych. Naukowcy z Northeastern University w Bostonie opracowali lek na bazie bakterii, który wykazuje dużą skuteczność w ich zwalczaniu.

Teiksobaktyna, czyli nowy antybiotyk opracowany w uniwersyteckim laboratorium, to związek z klasy inhibitorów syntezy peptydoglikanów produkowany przez jedną z odmian bakterii glebowych. Do odkrycia leku konieczne było przebadanie 10 tys. związków wytwarzanych przez drobnoustroje żyjące w glebie, co stanowiło duże wyzwanie, biorąc pod uwagę, że niemal żadnych nie można hodować w warunkach laboratoryjnych.

Teiksobaktyna jest w stanie zabić bakterie oddziałujące na dwa różne mechanizmy komórkowe, co pozwala przypuszczać, że wyrobienie odporności na antybiotyk będzie znacznie dłuższe i trudniejsze. Zdaniem badaczy oporne szczepy pojawią się nie szybciej niż za kilkadziesiąt lat. Teiksobaktyna wykazuje skuteczność między innymi w zwalczaniu bakterii wywołujących gruźlicę, gronkowca złocistego odpornego na metycylinę oraz enterokoków odpornych na działanie wankomycyny.

Odkrycie naukowców z Bostonu może być ogromnym przełomem w leczeniu antybiotykowym nie tylko ze względu na właściwości teiksobaktyny, ale również opracowanie metody pozyskiwania związków z bakterii glebowych, które zdaniem badaczy mogą być źródłem kolejnych skutecznych antybiotyków.

Źródło: Medexpress/Nature


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus