×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

2-letni Adaś spędzi święta w szpitalu

Chłopiec dochodzący do zdrowia po skrajnym wychłodzeniu pozostanie pod opieką lekarzy na czas Bożego Narodzenia. Święta w gronie najbliższej rodziny spędzi na oddziale rehabilitacji neurologicznej Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Rodzice Adasia liczyli, że będzie mógł pojechać do domu na święta, ale ostatecznie  zdecydowali, że dla jego bezpieczeństwa lepsze będzie pozostanie w szpitalu. Chłopiec przebywa w nim od końca listopada, gdy trafił na oddział w stanie skrajnego wychłodzenia, wynoszącego zaledwie 12,7 stopni C. Doszło do niego, gdy będąc pod opieką babci wymknął się z domu w środku nocy. Po kilku godzinach odnalazł go policjant, który prowadził reanimację do chwili przyjazdu karetki pogotowia.

W Klinice Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Adaś został podłączony do urządzenia umożliwiającego pozaustrojowe utlenowanie krwi i przebywał w śpiączce przez trzy dni, po których przez pewien czas oddychał za pomocą respiratora.

Zdaniem lekarzy intelektualna rehabilitacja chłopca przebiega bardzo dobrze, natomiast dojście do pełnej sprawności fizycznej może zająć wiele miesięcy. Rodzice przekonują, że Adaś chętnie uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych, ma dobry apetyt, garnie się do zabawy i stara się stawiać samodzielne kroki.

W święta Adaś będzie jednym z niewielu dzieci na oddziale, a w szpitalu, poza rodzicami, odwiedzą go również inni członkowie rodziny.

Adaś jest jak dotąd najbardziej wychłodzoną osobą, którą udało się wyprowadzić z tego stanu. Dotychczasową rekordzistka była kobieta ze Skandynawii, która trafiła do szpitala mając 13,7 stopni Celsjusza. Specjaliści nie mają wątpliwości, że uratowanie chłopca można traktować w kategoriach cudu.  

Źródło: PAP


Podziel się: