×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pielęgniarka wystawi receptę? Pomysł MZ budzi coraz większe kontrowersje!

Propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Zdrowia dotycząca wypisywania recept przez pielęgniarki spotyka się z coraz większym niezadowoleniem. Krytykują ją zarówno lekarze, jak i same pielęgniarki.

Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Zdrowia pielęgniarki mają zyskać prawo do wypisywania recept z dniem 1 stycznia 2016r. To jedna z propozycji wchodzącej w skład tzw. pakietu kolejkowego. Celem projektu jest skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, a także większa dostępność do świadczeń zdrowotnych – mówi rzecznik ministra zdrowia, Krzysztof Bąk.

Innym argumentem przemawiającym na korzyść projektu, szczególnie istotnym dla pielęgniarek miało być zróżnicowanie kompetencji w zależności od posiadanego wykształcenia. Jednak w tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy pielęgniarki mogłyby wystawiać recepty na wszystkie leki – dodaje Krzysztof  Bąk.

Co o pomyśle sądzą pielęgniarki?

Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku uważa, że sam pomysł nie jest zły, ale na pewno nie został wystarczająco przemyślany, co może spowodować lawinę kolejnych  pomyłek. Ponadto podkreśla, że inicjatywa nie została skonsultowana wcześniej z pielęgniarkami.

Co na ten temat myślą lekarze?

Projekt spotkał się również z dużym niezadowoleniem ze strony lekarzy. Z sondażu zleconego przez portal konsylium24.pl wynika, że pomysłu przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia nie popiera blisko 45 proc. z nich uzasadniając swoją opinię negatywnym wpływem na zdrowie pacjentów i brakiem wystarczających kompetencji.

Kto będzie ponosił odpowiedzialność za ewentualne błędy pielęgniarek?

Obecnie każdy błąd na recepcie skutkuje karą dla lekarza, który taką receptę wypisał (ryczałtowa kara wynosi 200 zł za każdą nieprawidłowo wystawioną receptę). Czy pielęgniarki również będą musiały płacić?

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że podobne rozwiązania funkcjonują w kilku innych państwach europejskich, m.in. Hiszpanii, Szwecji, Irlandii, Danii, Holandii czy Wielkiej Brytanii, gdzie przynoszą korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu.

Na pytanie „Kto będzie odpowiadał za ewentualne błędy pielęgniarek?” Krzysztof Bąk mówi stanowczo, że zasady wystawiania recept przez pielęgniarki będą takie same, jak w przypadku lekarzy łącznie z ponoszeniem odpowiedzialności za błędy.


Podziel się: