×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Choligrip Max - Paracetamolum, Acidum ascorbicum, Phenylephrini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Choligrip MAX jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów występujących w czasie grypy lub przeziębienia: gorączki, bólu głowy, bólu gardła, niedrożności przewodów nosowych i zatok przebiegającej z bólem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4 do 6 godzin. Przed podaniem proszek należy rozpuścić w gorącej wodzie. Wsypać zawartość jednej saszetki do szklanki, uzupełnić do połowy gorącą wodą, dobrze wymieszać i wypić. W razie konieczności dodać zimnej wody lub dosłodzić. Nie stosować więcej niż 4 saszetki na dobę.

 

Uwaga! Bez zalecenia lekarza leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni. Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na jakikolwiek składnik leku, chorobę alkoholową, jaskrę zamykającego się kąta, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby układu krążenia, w tym choroby serca, nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, rozrost gruczołu krokowego, chorobę zakrzepowo-zatrową.

 

Gdy stosujesz inne leki. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom), cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi), leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny) w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego, leków nasennych, przeciwpadaczkowych, ryfampicyny (lek przeciwgruźliczy), leków przeciwdepresyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego), alkaloidów sporyszu (stosowanych m.in. w migrenie), niektórych leków stosowanych w chorobach serca lub nadciśnieniu (tj. digoksyna, beta-adrenolityki, metyldopa), stosowania leków hamujących łaknienie, leków udrożniających nos i leków psychopobudzających pochodnych amfetaminy (np. stosowanych w nadpobudliwości z zaburzeniami uwagi).

Leku Choligrip MAX nie należy stosować w trakcie leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) ani w ciągu 14 dni od zakończenia leczenia takimi lekami, a także podczas stosowania zydowudyny.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Skutki uboczne

Bardzo rzadko: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, zwiększenie ciśnienia tętniczego, nudności i wymioty.

 

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: reakcji alergicznej (takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy); wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej; problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; utraty wzroku, która może być spowodowana nadmiernie wysokim ciśnieniem śródgałkowym (jest to bardzo rzadkie ale istnieje prawdopodobieństwo takiego zdarzenia u osób z jaskrą); nietypowego szybkiego tętna lub uczucia nieregularnego rytmu serca; trudności w oddawaniu moczu (jest to bardziej prawdopodobne u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego); zaburzeń czynności wątroby (na co mogą wskazywać zażółcenie skóry i oczu, tkliwość wątroby).

 

 

Lek może powodować zawroty głowy. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.