Kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9

405 produktów info
Podsumowanie
405 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Tran i kwasy Omega

Tran i omega 3

Tran jest od wieków uznawany za cenny składnik w medycynie naturalnej. Spożywają go osoby w różnym wieku – m.in. z myślą o wsparciu odporności. Ten tłuszcz jest bogaty m.in. w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 – istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Tran a kwasy Omega 3 – główne różnice i działanie
Pojęcia „tran” oraz „omega-3” bywają stosowane zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że nie są to te same substancje.

  • Tran jest płynnym tłuszczem pozyskiwanym przede wszystkim z wątroby ryb dorszowatych oraz niektórych ssaków morskich (np. wielorybów). Stanowi bogate źródło witamin A i D, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym tych z grupy omega-3: EPA i DHA.
  • Omega-3 to grupa niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz wspomnianych EPA i DHA należy wymienić ALA. Poszczególne kwasy omega-3 są pozyskiwane z różnych źródeł. Dlatego dostępne są np. preparaty omega-3 dla dorosłych i dzieci, które nie zawierają tranu ani innych składników pochodzenia zwierzęcego.

W związku z tym nie należy łączyć omega-3 wyłącznie z tranem.

Omega 3 z ryb lub wegańska – którą wybrać?

Omega-3 z ryb to kwasy dokozaheksaenowy (DHA) oraz eikozapentaenowy (EPA). Te substancje mogą być również pozyskane z alg oraz fitoplanktonu morskiego – wówczas mogą zostać uznane za omega 3 wegańskie. Te substancje są istotne, ponieważ wspierają prawidłowe funkcjonowanie układów nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.

Kwas alfa-linolenowy (ALA), czyli prekursor kwasów omega-3, jest pozyskiwany ze źródeł roślinnych. Najważniejszymi są oleje lniany, rzepakowy, sojowy i z zarodków pszenicy, a także nasiona lnu i orzechy włoskie.

Dla kogo wskazana jest suplementacja kwasami Omega 3?

Główne źródło kwasów omega-3 stanowi pożywienie. Są jednak sytuacje, w których można zwiększyć podaż tych substancji. Są osoby, które sięgają po omega 3 w ciąży lub w przebiegu stanów zapalnych.

Suplementacja jest też wybierana przez osoby:

  • z zaburzeniami profilu lipidowego – omega 3 na cholesterol to ważne wsparcie przy utrzymaniu prawidłowego stężenia HDL, LDL czy trójglicerydów;
  • niespożywające tłustych ryb morskich – np. wegan.

Ile brać omega-3?

Zapotrzebowanie organizmu na ten składnik jest uzależnione od wieku, stanu zdrowia i stanu fizjologicznego. Przykładowo podaż omega-3 dla dorosłych może być utrzymana na poziomie 250 mg/d. Zapotrzebowanie na omega-3 w ciąży i okresie karmienia piersią, a zwłaszcza na DHA wzrasta o 100-200 mg/d.

Dostępne formy Omega 3

Dobre kwasy omega-3, czyli jakie? Preparaty zawierające te substancje przyjmują zróżnicowaną formę. Dostępne są przede wszystkim:

  • kapsułki z olejem, np. z alg morskich; łatwe do spożycia zarówno przez dzieci, jak i dorosłych; te w wersji twist-off (do „przekręcenia” i wyciśnięcia zawartości) są odpowiednie nawet dla niemowląt od 6. m.ż.;
  • tran, czyli preparaty zawierające omega-3 w postaci płynnej – zazwyczaj tran jest aromatyzowany, co neutralizuje jego charakterystyczny smak; produkt może być też wzbogacony np. o witaminę D;
  • żelki; przeznaczone najczęściej do spożycia przez dzieci od 3 r.ż.; mają przyjemny smak, mogą być wzbogacone o witaminę D3.

Wybór odpowiedniej postaci preparatu zawierającego omega-3 zależy od potrzeb żywieniowych, wieku, stanu zdrowia oraz indywidualnych preferencji. Dlatego warto zapoznać się z informacjami o poszczególnych produktach – tak, aby podjąć świadomą decyzję.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl