Ospa alaskańska to nowy wirus
Ewelina Sochacka

Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 1. Wirus alaskański – pierwsza na świecie ofiara śmiertelna
 2. Czym charakteryzuje się tajemniczy wirus z Alaski?
 3. W jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem alaskańskim?

Wirus alaskański – pierwsza na świecie ofiara śmiertelna

W połowie lutego 2024 roku Państwowy Wydział Zdrowia Publicznego na Alasce (jeden ze stanów USA położony na północno-zachodnim krańcu Ameryki Północnej) poinformował, że w styczniu zmarł tam starszy mężczyzna zarażony wirusem o nazwie Alaskapox, znanym też jako wirus alaskański. Jest to pierwsza śmiertelna ofiara tego patogenu oraz pierwszy pacjent z tym wirusem poza gminą Fairbanks znajdującą się w środkowej części półwyspu.

Amerykańskie władze podkreślają, że mężczyzna zmagał się z immunosupresją, czyli obniżeniem odporności, spowodowaną leczeniem przeciwnowotworowym, co mogło być przyczyną ciężkiego przebiegu infekcji, a w konsekwencji zgonu. Chory zgłosił się do lekarza, ponieważ zauważył pod pachą czerwone krostki. Pomimo zastosowania antybiotykoterapii odczuwał narastający, bardzo silny, piekący ból pachy oraz ramienia. Lekarze podejrzewali zakażenie tkanki łącznej, dlatego skierowali mężczyznę do szpitala.

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny ujawniły rozległe zapalenie mięśni, a w badaniach laboratoryjnych wykryto obecność wirusa Alaskapox (AKPV) należącego do grupy ortopokswirusów. Pomimo intensywnego wsparcia medycznego u chorego doszło do wystąpienia ostrej niewydolności nerek oraz niewydolności oddechowej, co doprowadziło do śmierci pacjenta.

Sprawdź, co brać na gorączkę na DOZ.pl

Czym charakteryzuje się tajemniczy wirus z Alaski?

Alaskapox to wirus z rodzaju Orthopoxvirus (należącego z kolei do rodziny Poxviridae), który może zakażać zwierzęta i ludzi. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2015 roku na Alasce, pełną analizę jego genomu opublikowano natomiast w 2019 roku. Dotychczas zgłoszono siedem przypadków zachorowania na tzw. ospę alaskańską. Do chwili wystąpienia pierwszego przypadku śmiertelnego choroba była uważana za łagodną, a pacjenci nie wymagali hospitalizacji.

Wśród objawów ospy alaskańskiej wyróżnia się:

 • zmiany skórne – krostki, grudki, pęcherzyki mogące przypominać ukąszenie pająka,
 • powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych w pobliżu wysypki,
 • bóle stawów i mięśni,
 • gorączkę.

Powiązane produkty

W jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem alaskańskim?

Pacjent, który zmarł po zakażeniu wirusem Alaskapox, mieszkał samotnie na obszarze słabo zaludnionym i twierdził, że ostatnio nie podróżował i nie miał kontaktu z osobami, które odbywały podróże. Nie kontaktował się również z nikim chorym czy mającym jakiekolwiek niepokojące zmiany skórne. Zgłosił natomiast, że opiekował się bezpańskim kotem, który regularnie polował na małe ssaki. Zwierzę często drapało mężczyznę, a jedno z takich zadrapań chory miał w pobliżu pachy, na której pojawiły się zmiany skórne. We krwi i wymazach z błon śluzowych pobranych od kota nie znaleziono jednak wirusa alaskańskiego.

Nie jest w pełni jasne, w jaki sposób dochodzi do zakażenia AKPV, ale naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie jest to choroba odzwierzęca, co oznacza, że może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Dotychczas nie udokumentowano transmisji wirusa Alaskapox między ludźmi.
 1. Fatal Alaskapox Infection in a Southcentral Alaska Resident, „State of Alaska Epidemiology Bulletin” 2024, nr 2.
 2. C. M. Gigante i in., Genome of Alaskapox Virus, a Novel Orthopoxvirus Isolated from Alaska, „Viruses” 2019, nr 11(8).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

  Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

 • Sprawdź, czy możesz wejść do lekarza bez kolejki. Pełna lista

  Nie każdy wie, ale istnieje lista osób, które mogą wejść do lekarza poza kolejką. Lista ta nie jest krótka i wciąż się zmienia. Ustala ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy ona nie tylko wizyt u specjalisty, ale także usług farmaceutycznych. Kto może skorzystać z przywileju i nie musi czekać w kolejce?  

 • Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

  Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

 • Istnieje 6 podtypów depresji. Nie każda osoba powinna być leczona tak samo

  Opublikowano wyniki badania, które mogą być przełomem w leczeniu depresji. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford Medicine wynika, że istnieje sześć podtypów depresji, a każdy z nich wymaga określonego podejścia farmakologicznego i terapeutycznego. To odkrycie prawdopodobnie pomoże w leczeniu tzw. depresji lekoopornej.

 • Otyłość jedną z przyczyn nieskuteczności antykoncepcji awaryjnej

  Antykoncepcja awaryjna, popularnie nazywana tabletkami „dzień po”, skutecznie zapobiega ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Czasami, nawet mimo prawidłowego zastosowania, zawodzi. Stąd identyfikacja czynników wpływających na efektywność antykoncepcji awaryjnej stała się przedmiotem wielu badań. Dziś dzięki nim wiadomo, że otyłość jest jednym z nich.

 • Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionki. Resort Zdrowia przybliża szczegóły

  Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki. Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przewiduje, że nowe regulacje wejdą w życie jesienią 2024 roku. Oznacza to, że receptę z refundacją na szczepionki będzie mógł wystawić farmaceuta w aptece. 

 • Probiotyk hamuje wchłanianie alkoholu o 70%. Czy to sposób na kaca i zdrowszą wątrobę?

  Spożywanie alkoholu, nawet jeśli pojawia się w celach towarzyskich, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy ze Szwecji opracowali probiotyczny suplement diety, który ma zmniejszać wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i ograniczyć potencjalne konsekwencje zdrowotne spożycia. Warto dodać, że w rzeczywistości nie ma takiej ilości spożywanego alkoholu, który można by uznać za całkowicie wolny od ryzyka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij