Vicks VapoRub, maść, 100 g (słoik)

kamfora, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy, maść, przeziębienie, kaszel, katar

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
35.99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!

Dostępny w 619 aptekach.

Zarezerwuj w aptece
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Umów e-wizytę

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Wick - Pharma - Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH
Sulzbacher Straße 40
65824 Schw Niemcy

Producent

WICK PHARMA
Sulzbacher Str. 40-50, Niemcy
Schwalbach am Taunus

Opis

Maść Vicks VapoRub jest lekiem, którym smaruje się klatkę piersiową oraz plecy w objawach podrażnień a także stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła. Lotne składniki zawarte w maści parując inhalują i pomagają w przebiegu np. przeziębień z kaszlem, katarem z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem zatkanego nosa. 

Skład

Substancjami czynnymi leku są: levomentol (Levomentholum), kamfora racemiczna (Camphora recemica), olejek eukaliptusowy (Eucalypti aetheroleum) i olejek terpentynowy (Terbinthinae aetheroleum a Pino pinastro).

100 g maści Vicks VapoRub zawiera 2,75 g lewomentolu, 5 g kamfory racemicznej, 1,5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku terpentynowego.

Substancje pomocnicze:  tymol, olejek cedrowy, wazelina biała.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 

Maść podaje się wyłącznie zewnętrznie na skórę, nie wolno jej połykać. Aplikacja leku polega na nacieraniu klatki piersiowej i pleców maścią, aby zwiększyć skuteczność inhalacji substancjami zawartymi w maści zaleca się po zastosowaniu Vicks VapoRub ubrać przewiewną odzież. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli po 7 dniach objawy nie ustąpią lub pogorszą się albo pacjent zacznie gorączkować.

Zalecane dawkowanie maści Vicks VapoRub zależy od wieku chorego. U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 należy 2–4 razy dziennie dokładnie wetrzeć 1 łyżeczkę maści w skórę klatki oraz pleców. W przypadku dzieci w wieku 5–12 lat pół łyżeczki maści delikatnie wetrzeć w skórę klatki piersiowej 2 lub 3 razy na dobę.

Działanie

Działanie maści Vicks VapoRub polega na inhalowaniu się substancjami lotnymi o właściwościach łagodzących dolegliwości górnych dróg oddechowych, które towarzyszą katarowi. Mentol i kamfora zmniejszają obrzęk śluzówki w nosie oraz kaszel poprzez działanie łagodnie znieczulające. Olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy pobudzają wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, w konsekwencji pobudzając odkrztuszanie.

Wskazania

Wskazaniami do zastosowania leku Vicks VapoRub jest podrażnienie i stan zapalny błony śluzowej nosa oraz gardła, mogące występować np. przy przeziębieniu, co może objawiać się: kaszlem, katarem z obrzękiem błon śluzowych nosa oraz uczuciem utrudnionego oddychania. 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Vicks VapoRub jest uczulenie na substancje czynne lub  którykolwiek z pozostałych składników. Nie stosować na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe a także u osób z czynną astmą oskrzelową i innymi chorobami dróg oddechowych oraz stwierdzono u niego nadwrażliwość dróg oddechowych. Produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Nie należy bandażować miejsca nałożenia maści. Nie stosować ciepłych okładów ani żadnego innego rodzaju ciepła.  

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż  nie u każdego one wystąpią. 

Reakcje w miejscu podania: zaczerwienienia, podrażnienia skóry, podrażnienie oczu przez parujące składniki lotne, alergiczne zapalenie skóry, reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na jeden ze składników leku. Podrażnienia lub reakcje alergiczne są zwykle łagodne i występują rzadko.

Niewłaściwe zastosowanie: Po przypadkowym spożyciu znaczącej ilości maści Vicks VapoRub obserwowano ostre zatrucia  z objawami nudności, wymiotów, bólu brzucha, bólu i zawrotów głowy, uderzeń gorąca, drgawek a w ciężkich przypadkach porażenia oddychania i śpiączki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z nadwrażliwością na perfumy i rozpuszczalniki oraz chorych na epilepsję z drgawkami.

Przechowywanie:

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych i stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Dotychczas nie opisano interakcji Vicks VapoRub z innymi lekami. Występuje teoretyczne ryzyko pojawienia się interakcji pomiędzy  kamforą a lekami obniżającymi próg drgawkowy, mogą być to: leki zwężające naczynia krwionośne, antyhistaminowe, pochodne piperazydyny, amylokaina.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować leku Vicks VapoRub w czasie ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci poniżej 5 roku życia.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Zatkany nos to bardzo częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych, zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym. Towarzyszą mu wówczas nadmierna produkcja wydzieliny, kichanie, ból głowy, ból gardła, kaszel, chrypka czy ogólne osłabienie. Zatkany nos bez kataru jest natomiast objawem,mogącym świadczyć o różnych schorzeniach przewlekłych, takich jak chroniczne zapalenie zatok, skrzywienie przegrody nosa, obecność polipów. Uczucie zatkanego nosa może pojawić się również na skutek urazu, zazwyczaj wówczas występuje także krwawienie.

  • Sezon grypowy rozpoczął się na dobre, a wraz z nim pojawiają się porady dotyczące skutecznych sposobów jej leczenia. W kontekście zagrożeń związanych z antybiotykoopornością wielu chorych zwraca się ku naturalnym metodom leczenia. Jak się okazuje, taki zwrot ma również uzasadnienie medyczne. Badania wskazują na skuteczność ziół pochodzących z Afryki w leczeniu grypy bez skutków ubocznych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij