Choligrip Max - Paracetamolum, Acidum ascorbicum, Phenylephrini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Choligrip MAX jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów występujących w czasie grypy lub przeziębienia: gorączki, bólu głowy, bólu gardła, niedrożności przewodów nosowych i zatok przebiegającej z bólem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4 do 6 godzin. Przed podaniem proszek należy rozpuścić w gorącej wodzie. Wsypać zawartość jednej saszetki do szklanki, uzupełnić do połowy gorącą wodą, dobrze wymieszać i wypić. W razie konieczności dodać zimnej wody lub dosłodzić. Nie stosować więcej niż 4 saszetki na dobę.   Uwaga! Bez zalecenia lekarza leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni. Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo rzadko: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, zwiększenie ciśnienia tętniczego, nudności i wymioty.   Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: reakcji alergicznej (takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy); wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej; problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; utraty wzroku, która może być spowodowana nadmiernie wysokim ciśnieniem śródgałkowym (jest to bardzo rzadkie ale istnieje prawdopodobieństwo takiego zdarzenia u osób z jaskrą); nietypowego szybkiego tętna lub uczucia nieregularnego rytmu serca; trudności w oddawaniu moczu (jest to bardziej prawdopodobne u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego); zaburzeń czynności wątroby (na co mogą wskazywać zażółcenie skóry i oczu, tkliwość wątroby).     Lek może powodować zawroty głowy. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na jakikolwiek składnik leku, chorobę alkoholową, jaskrę zamykającego się kąta, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby układu krążenia, w tym choroby serca, nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, rozrost gruczołu krokowego, chorobę zakrzepowo-zatrową.   Gdy stosujesz inne leki. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom), cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi), leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny) w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego, leków nasennych, przeciwpadaczkowych, ryfampicyny (lek przeciwgruźliczy), leków przeciwdepresyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego), alkaloidów sporyszu (stosowanych m.in. w migrenie), niektórych leków stosowanych w chorobach serca lub nadciśnieniu (tj. digoksyna, beta-adrenolityki, metyldopa), stosowania leków hamujących łaknienie, leków udrożniających nos i leków psychopobudzających pochodnych amfetaminy (np. stosowanych w nadpobudliwości z zaburzeniami uwagi). Leku Choligrip MAX nie należy stosować w trakcie leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) ani w ciągu 14 dni od zakończenia leczenia takimi lekami, a także podczas stosowania zydowudyny.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.