Choligrip Max - Paracetamolum, Acidum ascorbicum, Phenylephrini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Choligrip MAX jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów występujących w czasie grypy lub przeziębienia: gorączki, bólu głowy, bólu gardła, niedrożności przewodów nosowych i zatok przebiegającej z bólem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 saszetka co 4 do 6 godzin. Przed podaniem proszek należy rozpuścić w gorącej wodzie. Wsypać zawartość jednej saszetki do szklanki, uzupełnić do połowy gorącą wodą, dobrze wymieszać i wypić. W razie konieczności dodać zimnej wody lub dosłodzić. Nie stosować więcej niż 4 saszetki na dobę.   Uwaga! Bez zalecenia lekarza leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni. Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat. W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo rzadko: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, nerwowość, zwiększenie ciśnienia tętniczego, nudności i wymioty.   Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia: reakcji alergicznej (takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy); wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej; problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych; sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie; utraty wzroku, która może być spowodowana nadmiernie wysokim ciśnieniem śródgałkowym (jest to bardzo rzadkie ale istnieje prawdopodobieństwo takiego zdarzenia u osób z jaskrą); nietypowego szybkiego tętna lub uczucia nieregularnego rytmu serca; trudności w oddawaniu moczu (jest to bardziej prawdopodobne u mężczyzn z rozrostem gruczołu krokowego); zaburzeń czynności wątroby (na co mogą wskazywać zażółcenie skóry i oczu, tkliwość wątroby).     Lek może powodować zawroty głowy. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na jakikolwiek składnik leku, chorobę alkoholową, jaskrę zamykającego się kąta, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby układu krążenia, w tym choroby serca, nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, rozrost gruczołu krokowego, chorobę zakrzepowo-zatrową.   Gdy stosujesz inne leki. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków: metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom), cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi), leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny) w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego, leków nasennych, przeciwpadaczkowych, ryfampicyny (lek przeciwgruźliczy), leków przeciwdepresyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego), alkaloidów sporyszu (stosowanych m.in. w migrenie), niektórych leków stosowanych w chorobach serca lub nadciśnieniu (tj. digoksyna, beta-adrenolityki, metyldopa), stosowania leków hamujących łaknienie, leków udrożniających nos i leków psychopobudzających pochodnych amfetaminy (np. stosowanych w nadpobudliwości z zaburzeniami uwagi). Leku Choligrip MAX nie należy stosować w trakcie leczenia inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) ani w ciągu 14 dni od zakończenia leczenia takimi lekami, a także podczas stosowania zydowudyny.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.