Neo-Pancreatinum - Pancreatinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład pankreatyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Choroby wewnętrzne
Działanie wspomaga trawienie tłuszczów, białek i cukrów

Wskazania:

Preparat stosowany jest w stanach niedoboru enzymów trzustkowych o różnej przyczynie, jak: przewlekłe zapalenie trzustki, mukowiscydoza, niedrożność przewodów trzustkowych lub żółciowych spowodowana przez nowotwór, stan po usunięciu trzustki lub jej części, stan po usunięciu żołądka.

Dawkowanie:

Doustnie. Preparat należy przyjmować podczas posiłku, tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą lub innym niekwaśnym płynem. Należy unikać podawania leku z pokarmem o pH wyższym niż 5,5 (odczyn zasadowy). W warunkach tych istnieje możliwość wcześniejszego (zanim lek dotrze do dwunastnicy) uwolnienia substancji czynnych z kapsułek, co może prowadzić do unieczynnienia enzymów w świetle żołądka. Dawkę dobiera się indywidualnie, w zależności od stopnia niewydolności trzustki. Dorośli: najczęściej od 3 do 6 tabletek. W razie konieczności (np. u chorych z mukowiscydozą) dawkę tę można zwiększyć do uzyskania normalizacji stolca lub poprawy stanu odżywienia.

Możliwe skutki uboczne:

Podczas jego stosowania mogą wystąpić objawy nadwrażliwości na białko wieprzowe lub inne składniki. Objawy alergii na lek mogą być następujące: wysypka, kichanie, łzawienie. W przypadku stosowania dużych dawek preparatu (znacznie przekraczających zalecane) rejestrowano: biegunkę, nudności, wymioty, podwyższenie stężenia kwasu moczowego w surowicy i moczu, kamicę moczową. Preparat hamuje wchłanianie kwasu foliowego i soli żelaza. Pankreatyna może powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i okolicy odbytu, zwłaszcza u dzieci.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na pankreatynę, białko wieprzowe oraz pozostałe składniki preparatu. Gdy przyjmujesz leki należące do antagonistów receptora H2 (cymetydynę np. Altramet, ranitydynę np. Ranigast, famotydynę np. Famidyna), leki  zmniejszające  kwaśność soku żołądkowego. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosuje się jedynie w przypadku, gdy lekarz oceni, że spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.