Neo-Pancreatinum - Pancreatinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład pankreatyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Choroby wewnętrzne
Działanie wspomaga trawienie tłuszczów, białek i cukrów

Wskazania do stosowania

Preparat stosowany jest w stanach niedoboru enzymów trzustkowych o różnej przyczynie, jak: przewlekłe zapalenie trzustki, mukowiscydoza, niedrożność przewodów trzustkowych lub żółciowych spowodowana przez nowotwór, stan po usunięciu trzustki lub jej części, stan po usunięciu żołądka.

Dawkowanie

Doustnie. Preparat należy przyjmować podczas posiłku, tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą lub innym niekwaśnym płynem. Należy unikać podawania leku z pokarmem o pH wyższym niż 5,5 (odczyn zasadowy). W warunkach tych istnieje możliwość wcześniejszego (zanim lek dotrze do dwunastnicy) uwolnienia substancji czynnych z kapsułek, co może prowadzić do unieczynnienia enzymów w świetle żołądka. Dawkę dobiera się indywidualnie, w zależności od stopnia niewydolności trzustki. Dorośli: najczęściej od 3 do 6 tabletek. W razie konieczności (np. u chorych z mukowiscydozą) dawkę tę można zwiększyć do uzyskania normalizacji stolca lub poprawy stanu odżywienia.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na pankreatynę, białko wieprzowe oraz pozostałe składniki preparatu.

Gdy przyjmujesz leki należące do antagonistów receptora H2 (cymetydynę np. Altramet, ranitydynę np. Ranigast, famotydynę np. Famidyna), leki  zmniejszające  kwaśność soku żołądkowego.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosuje się jedynie w przypadku, gdy lekarz oceni, że spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Skutki uboczne

Podczas jego stosowania mogą wystąpić objawy nadwrażliwości na białko wieprzowe lub inne składniki. Objawy alergii na lek mogą być następujące: wysypka, kichanie, łzawienie. W przypadku stosowania dużych dawek preparatu (znacznie przekraczających zalecane) rejestrowano: biegunkę, nudności, wymioty, podwyższenie stężenia kwasu moczowego w surowicy i moczu, kamicę moczową. Preparat hamuje wchłanianie kwasu foliowego i soli żelaza. Pankreatyna może powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i okolicy odbytu, zwłaszcza u dzieci.