Alugastrin - Aluminii natrii dihydroxycarbonas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład węglan dihydroksyglinowo-sodowy
Postać tabletki
zawiesina doustna
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie zobojętniające
wspomagająco w chorobie wrzodowej

Wskazania

Nadkwaśność soku żołądkowego. Uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołane przez czynniki wrzodotwórcze. Dolegliwości bólowe w nadkwasocie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 6 roku życia: 5-10 ml zawiesiny lub 1-2 tabletki do ssania 1 godzinę po posiłkach, przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości.

Tabletki należy ssać lub rozgryźć, nie połykać w całości. Należy zachować przerwy między podaniem preparatu i innych leków doustnych.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Gdy przyjmujesz inne leki doustne, a szczególnie takie jak: preparaty żelaza, tetracyklin, fluorochinolonów.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią preparat stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić łagodne zaparcia, skurcze żołądka. W przypadku długotrwałego stosowania preparatu w dużych dawkach mogą wystąpić: ciągłe zaparcia, utrata apetytu, osłabienie, niezwykła utrata masy ciała, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło, nieregularne bicie serca, utrata fosforanów (bóle kości, puchnięcie przegubów lub kostek).

Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.