×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dlaczego kwasy omega-3 są zalecane kobietom w ciąży, w okresie laktacji i niemowlętom?

Ciąża to zarówno bez wątpienia najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety, ale także czas wątpliwości i wielkich zmian. To właśnie podczas ciąży nasuwają się pytania dotyczące diety i stylu życia. Przyszła mama powinna dostosować swoje dietę tak, aby zapewnić swojemu dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Takie rozwiązanie pozwoli dziecku rozwijać się w prawidłowy sposób.

Czym są kwasy Omega-3?

Są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie każdej komórki naszego ciała. Głównym związkiem tłuszczowym w ludzkim mózgu jest kwas DHA – stanowi aż 97 proc. obecnych tam tłuszczów omega-3. Jest on niezwykle ważny ponieważ, ułatwia przekazywanie informacji pomiędzy komórkami nerwowymi. Kwas DHA jest niezbędny do dobrego widzenia. Od niego zależy funkcjonowanie rodopsyny – barwnika obecnego w zewnętrznych pręcikach siatkówki.

Niezwykle ważne w okresie ciąży

W czasie ciąży to matka jest jedynym źródłem kwasów omega-3 dla dziecka. Kwasy omega-3 kształtują rozwój mózgu i wzroku u płodu. Z tego powodu kobieta powinna spożywać pokarmy z dużą ich zawartością (a jeśli dieta, z pewnych powodów, nie może w pełni pokryć tego zapotrzebowania, po konsultacji z ginekologiem, warto stosować odpowiednie suplementy przeznaczone dla kobiet ciężarnych). Najlepszym źródłem kwasów omega-3 będzie tran oraz tłuste ryby morskie, takie jak: śledzie, makrela, łosoś, sardynki,dorsz, flądra czy halibut. Warto jednak wybierać te ryby które nie kumulują w sobie metali ciężkich. W Polsce najodpowiedniejsze będą dość popularne … śledzie.

Karmienie piersią

W okresie karmienia piersią matki powinny pamiętać, by w ich diecie obecne były kwasy Omega-3. Dlaczego? Ponieważ przechodzą one wraz z mlekiem matki do dziecka, dzięki temu maluszek otrzymuje niezbędną dla niego porcję kwasów DHA. A wiadomo, że im więcej kwasów DHA dziecko otrzymuje, tym lepszy jest rozwój intelektualny, lepsza koordynacja ruchowa oraz bardziej rozwinięta umiejętność skupienia uwagi. W czasie karmienia piersią wskazane jest spożywanie ryb, a jeśli dieta nie pokrywa w pełni takiego zapotrzebowania – dodatkowa, zewnętrzna suplementacja.

Pomocne przy depresji poporodowej

Przyjmowanie DHA wraz z pokarmem oraz z suplementami wpływa korzystnie na świeżo upieczoną mamę. Niektóre badania wskazują bowiem na wpływ udział kwasów omega-3 w niwelowaniu poporodowej depresji.

W jakiej ilości dostarczać kwasy Omega-3?
 

Kobieta ciężarna

min. 200 mg DHA na dobę

Kobieta karmiąca piersią

min. 200 mg DHA na dobę

Niemowlęta karmione piersią

zapotrzebowanie na kwasy pokrywane jest przez mleko matki

Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym

mleko modyfikowane wzbogacone z kwasy DHA

Dzieci do 3 roku życia

150- 200 mg DHA na dobę

Według ekspertów do jadłospisu dziecka po ukończeniu pierwszego roku życia, można zacząć wprowadzać ryby. Jest tylko jeden warunek: ryby muszą być dobrej jakości (niska zawartość metali ciężkich). Powinien to gwarantować producent żywności dla dzieci. Dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 2 lat można podawać – po konsultacji z lekarzem – kwasy w postaci suplementów (jeśli dieta nie pokrywa w pełni przewidzianego zapotrzebowania).

Suplementy diety

Przy suplementacji w okresie prenatalnym i podczas laktacji należy pamiętać, że suplementy diety są cennym, ale jednak tylko uzupełnieniem właściwie skomponowanej diety. Uzupełnianie diety powinno być indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia kobiety i być nadzorowane przez lekarza. Pamiętajmy także, że suplementy diety zawierające kwasy Omega-3, są to zazwyczaj produkty złożone, zawierające w swoim składzie witaminy i minerały.P oniżej wybrane suplementy diety zawierające kwasy Omega-3 z naszej oferty:

Dla kobiet w ciąży i matek karmiących:

Olimp_Gold_DHA_kapsułki

Pregna_250_DHA_kapsułki

Prenatal_DHA_Omega_3_kapsułki

Omega_Forte_65_EPADHA__kapsułki

Feminovit__DHA_kapsułki

Biovilon_DHA_syrop

Dla dzieci:

Omegamed_Odporność_syrop_w_butelce_powyżej_1-ego_roku_życia

Mio_Bio_Alaskan_żelki_z_super_tranem

Bioaron_Baby_krople

Mollers_Omega-3_Rybki_żelki


Podziel się: