×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy będzie blizna?

Podejrzane znamię, zapalenie wyrostka robaczkowego, ropień, przepuklina. To tylko kilka powodów, dla których zgłaszamy się do chirurga. Wszystkie je łączy jedno. Lekarz natnie skórę, założy szwy.

Chirurgów czasem dziwi, że pacjenci pytają o to, ile będzie szwów i jaka blizna zostanie po interwencji, a dopiero potem o to, czy znamię zostało usunięte, czy z operacją wyrostka nie było kłopotów. Choć w „Zabójczej broni III” Rene Russo i Mel Gibson po licytacji, kto ma fajniejsze blizny, bardzo się do siebie zbliżają (kto oglądał ten wie, jak bardzo), to w życiu codziennym sprawy mają się często inaczej. Dla wielu z nas ślad po operacji ma duże znaczenie. Martwią się tym starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Ślad po operacji zostanie zawsze i nigdy nie uda się go całkowicie zniwelować.

Zatem jakie czynniki mogą wpływać na powstawanie nieładnej blizny?

- zabieg na skórze objętej stanem zapalnym, np.: ropień, zainfekowany kaszak.

- zakażanie rany w trakcie gojenia (najczęstsze powikłanie w chirurgii).

- lokalizacja, np. blizny na plecach zwykle wyglądają gorzej, ponieważ poddawane są ciągłym rozciąganiom w trakcie zwykłych codziennych czynności.

- drażnienie mechaniczne rany w trakcie gojenia.

- indywidualne predyspozycje do przerostu blizny i powstawania bliznowców.

Obecnie stosowanych jest wiele sposobów poprawiających wygląd blizn. Trzeba jednak pamiętać, że żadna metoda nie spowoduje całkowitego zniknięcia śladu po interwencji chirurgicznej. Najczęściej stosowanymi preparatami, głownie ze względu na ich dość przystępne ceny, są preparaty do smarowania zawierające heparynę i wyciąg z cebuli (Contractubex, Cepan, Alcepalan). Preparaty te zapobiegają przerastaniu blizn, przyspieszają regenerację tkanek, poprawiają ukrwienie i nawilżenie tkanek, zmniejszają reakcje zapalne, a także napięcie i świąd skóry. Zaleca się ich stosowanie w momencie wstępnego zagojenia się rany, ale nie bezpośrednio po zabiegu. Należy je stosować regularnie przez kilka miesięcy i dokładnie je wcierać w miejsce kształtującej się blizny. W trakcie stosowania preparatów powinno się wystrzegać wystawiania blizny na silne działanie słońca, a także niskich temperatur.

Droższymi preparatami są żele silikonowe. Można je stosować jeszcze przed pełnym wygojeniem się rany. Wpływają na spłaszczenie, zmiękczenie i wygładzenie blizny, łagodzą świąd i uczucie dyskomfortu oraz zmniejszają stopień odbarwienia skóry. Przykładowe preparaty to: Dermatix, Bliznasil, Stratamed, Strataderm. W sprzedaży pojawiły się także plastry silikonowe (Sutricon). Plaster powinno się zdjąć raz na 24 godziny, bliznę umyć i osuszyć przed ponownym nałożeniem plastra. Jeden plaster można używać przez kilka dni (zwykle 5 dni).

W przypadku blizn zajmujących duże powierzchnie lub bliznowców, szczególnie, gdy preparaty do smarowania nie przynoszą pożądanego skutku, warto zwrócić uwagę na terapię uciskową i specjalistyczne opatrunki, które mają także zastosowanie w bliznach pooparzeniowych). Opatrunki te wywierają ucisk na bliznę, ograniczają jej rozrost i przyspieszają dojrzewanie Można ten sposób łączyć z preparatami do smarowania, by wzmocnić efekt. Opatrunki uciskowe dobiera się w zależności od wielkości blizn i jej lokalizacji.

Gdy zawiodą wspomniane sposoby, można zastosować zastrzyki sterydowe. Takie iniekcje są bolesne, ale wykazują dość wysoką skuteczność. Trzeba pamiętać, że wiążą się ze skutkami ubocznymi – mogą powodować osłabienie skóry, jej ścieńczenie lub nadmierne rozjaśnienie. Tę metodę można łączyć z krioterapią i laseroterapią. Ostatecznym sposobem leczenia blizn jest ich wycięcie i ponowne szycie.

W każdym przypadku należy skonsultować się z chirurgiem przed rozpoczęciem leczenia. Żadna metoda nie gwarantuje poprawy wyglądu blizny.


Podziel się: