×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sposób na zdrowe i zregenerowane stawy

W młodości, kiedy człowiek jest pełny energii, nie myśli o problemach zdrowotnych. Jednak w miarę upływu czasu zaczyna uświadamiać sobie, że się starzeje. Bardzo często problemy zaczynają się od bólu w stawach i ograniczenia ich ruchomości. Czy można temu zapobiec?

Proces starzenia się organizmu jest nieunikniony. Wraz z upływem lat zostaje zaburzona równowaga między syntezą a degradacją kolagenu. Degradacja może postępować już od 26. roku życia. Dzisiejszy tryb życia, złe odżywianie oraz brak ruchu nie pomagają w utrzymaniu homeostazy.

Wraz z upływem lat wyniszczenie organizmu przewyższa procesy syntezy kolagenu, co prowadzi do utraty elastyczności i sprężystości stawów, nieprawidłowej budowy chrząstki oraz zmniejszonej wytrzymałości na tarcie.

Czynniki niszczące równowagę kolagenową:

 • płeć żeńska,
 • podeszły wiek,
 • otyłość,
 • niska aktywność fizyczna,
 • cukrzyca,
 • nieodpowiednia dieta,
 • predyspozycje genetyczne,
 • choroby autoimmunologiczne.

Całość tych procesów zmniejsza również masę kostną, maleje odporność na obciążenia mechaniczne narządu ruchu.

Dokonując wyboru suplementu diety, należy pamiętać, by zwrócić uwagę na to czy zawiera składniki mające najkorzystniejszy wpływ i udowodnione kliniczne działanie na stawy, co niewątpliwie można powiedzieć o kolagenie natywnym typu II.

Zdrowe stawy — czym jest kolagen natywny typu II?

Natywny kolagen typu II jest cząsteczką występującą w organizmie, która nie została w żaden sposób zmieniona przez działanie czynników chemicznych (rozpuszczalniki) oraz temperaturowych (wysoka temperatura). W dobrych preparatach wykorzystanie właściwego procesu technologicznego pozyskiwania kolagenu pozwala na uzyskanie jego rozpuszczalnej formy o odpowiedniej koncentracji. Dzięki zastosowaniu właściwej technologii zachowana zostaje postać biologicznie aktywnej potrójnej helisy kolagenu.

Sposoby na zdrowe i zregenerowane stawy

Aby stawy były zdrowe oraz zregenerowane, warto stosować odpowiednie preparaty będące kompozycją dwóch form kolagenu: natywnej typu II i hydrolizatu kolagenu wzbogacone w kompleks składników mineralnych:

 • wapń i fosfor (Calci-K, Albion) — korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kości. Stanowią ich budulec, a ilość spożywanego wapnia ma znaczenie dla masy kostnej. Im większa masa kostna, tym wolniejszy proces utraty wapnia z kości w wieku starszym. Aż 99% wapnia w połączeniu z fosforem jest zmagazynowane w tkance kostnej,
 • mangan i miedź — naturalne przeciwutleniacze chroniące komórki i tkanki przed działaniem wolnych rodników. Pozytywnie wpływają na utrzymanie funkcjonowania oraz budowę tkanki łącznej, która wchodzi w skład m.in. chrząstek stawowych. Występują w postaci chelatów AlbionŽ, co gwarantuje ich wysoką przyswajalność, bezpieczeństwo stosowania i jakość,
 • magnez — pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej struktury kości i przyczynia się do odpowiedniej syntezy białek,
 • witamina C — niezbędna do budowy włókien kolagenowych.

Podziel się: