×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak zabezpieczyć dom? Porady dla osób z osteoporozą

Osoby cierpiące z powodu osteoporozy powinny w szczególny sposób dbać o siebie, zmieniając dotychczasowy tryb życia tak, by w jak najmniejszym stopniu narażać osłabiony kościec na niebezpieczne obciążenia. Należy również zadbać o to, by otoczenie było bezpieczne. Poznaj rady dotyczące organizacji domu.

Szczególnie niebezpieczne dla osób z osteoporozą są upadki, które grożą złamaniem osłabionych kości.

Zadbaj o bezpieczeństwo w swoim domu

  • zabezpiecz dywany i wykładziny – aby zminimalizować ryzyko potknięć należy usunąć lub przymocować do podłogi. luźno leżące niewielkie chodniki.
  • zadbaj o przymocowanie kabli przy ścianach – przedłużacze i inne kable należy poprowadzić wzdłuż ścian i framug drzwi.
  • zapewnij sobie dobre oświetlenie – szczególnie w pomieszczeniach pozbawionych naturalnego światła - niemających okien (w przedpokoju i na schodach)

Zabezpiecz łazienkę

W wannie, pod prysznicem, na podłodze umieść maty antypoślizgowe. Poproś kogoś z rodziny o zamontowanie uchwytów przy wannie, które ułatwią bezpieczne korzystanie z kąpieli.

Bezpieczna kuchnia

  • meble – blat kuchenny i stół powinny sięgać pasa – zbyt wysokie lub niskie meble sprzyjają garbieniu sylwetki. Osoby z osteoporozą powinny dbać o trzymanie prawidłowej postawy ciała, która zapewnia równomierny rozkład obciążeń dla kośćca.
  • sprzęty kuchenne – przedmioty używane na co dzień do przygotowywania posiłków warto pozostawić na blacie. Należy wystrzegać się umieszczania ciężkich naczyń na wysoko zamocowanych półkach (sięganie po nie obciąży pas barkowy)

Prace domowe

  • w czasie sprzątania należy pamiętać o utrzymywaniu prostej sylwetki i unikaniu schylania się. Do sprzątania należy używać wyłącznie miotły na długim kiju, lub odkurzacza z długą rurą.
  • prasowanie – deskę do prasowania należy ustawić tak, by sięgała pasa. W czasie prasowania należy co jakiś czas przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

Żródło: Osteoporoza. Komu zagrażą, jak jej uniknąć? Pod red. Ewy Marcinkowskiej-Suchowierskiej, PZWL, 2002


Podziel się: