×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cel - schudnąć 5 kg. Czy przejść na dietę Dukana?

Są osoby, których masa ciała mieści się w granicach normy, ale ze względów estetycznych chciałyby zrzucić 3-5 kg, choć z medycznego punktu widzenia nie jest to absolutnie konieczne. Czy dieta Dukana jest dla nich właściwa? Poznaj opinię specjalisty.

Odpowiedź jest nie do końca jednoznaczna – z jednej strony utrata 5 kg na tej diecie będzie dość szybka, a więc nie będzie ona trwała długo – miesiąc jej stosowania u osoby zdrowej na pewno nie przyniesie żadnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że z tych 5 kilogramów około 1,5 kg to woda – to ją traci się na początku każdej diety, szczególnie niskowęglowodanowej. Według mnie faza stabilizacji powinna trwać dłużej niż zalecane  w tej diecie 10 kg na 1 kg utracony kilogram – co najmniej 2 razy tyle, chociażby z tego powodu, że jest to zbyt krótki okres aby nauczyć się inaczej jeść, pozbyć się starych nawyków.

Wolniej, ale skuteczniej

Argumenty przeciwko stosowaniu diety proteinowej przy „kosmetycznej” nadwadze są następujące – jest ona zbyt restrykcyjna. Wystarczyło by w takiej sytuacji jedynie ograniczenie węglowodanów, szczególnie łatwo przyswajalnych oraz tłuszczów, bez ich całkowitego wyłączania. Było by wprawdzie nieco wolniej, ale z większą szansą na utrzymanie uzyskanych efektów przy stosowaniu po prostu zdrowego odżywiania.

Uważaj na efekt jo-jo

Ponadto – osoba która chce schudnąć kilka kilogramów powinna się zastanowić, czy jest jej to naprawdę potrzebne. Ci, którzy wielokrotnie się odchudzali restrykcyjnymi dietami, w większości, po pewnym czasie odzyskiwali utracone kilogramy, czasami z nawiązką, często żałują „tego pierwszego razu”. Najczęściej ta pierwsza dieta była stosowana wtedy, kiedy subiektywnie oceniali swoją nadwagę na około 5 kg. Obecnie, po latach życia „od jednej diety do drugiej” niektórzy ważą 30 kilogramów więcej.


Podziel się: