×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zdrowe odżywianie - wybieramy wodę

Jeżeli Twoim głównym napojem jest woda, to wspaniale. Czy wiesz czym się kierować wkładając zgrzewkę wody do wózka w supermarkecie? Dowiedz się od dietetyka.

Woda jest przykładem, że to co zdrowe nie zawsze musi być drogie. Jest najlepszym napojem dla dzieci i dorosłych. Niestety, nie wszyscy mają nawyk jej picia. Jeżeli masz dzieci, zrobisz dla nich dużo dobrego przyzwyczajając je do picia wody już w okresie wczesnego dzieciństwa.

Na rynku dostępne są wody mineralne, źródlane i „smakowe”

  • wody mineralne

Najbardziej wartościowe są wody mineralne, które zawierają składniki mineralne w różnych, ale stabilnych dla danej wody ilościach, wpływają korzystnie na zdrowie. Na etykiecie podane są ilości poszczególnych minerałów (sód jest jedynym z nich, którego lepiej aby nie było zbyt dużo). Najzdrowsze są te, które zawierają ponad 1000 mg minerałów na litr.
Nie wszystkie najczęściej reklamowane należą do tej grupy, a często nasz wybór zależy od tego czy nazwa kojarzy nam się ze świeżością, a jeszcze lepiej z górskimi źródłami.

  • wody źródlane

Druga grupa to wody źródlane – mają bardzo mało minerałów i powinny być wybierane w drugiej kolejności. Bardzo dobrze nadają się dla niemowląt.

  • wody smakowe

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się wody smakowe, które powinniśmy raczej nazwać napojami słodzonymi. Nie mają one, niestety, w pełni właściwości zdrowotnych wody, ponieważ czysta woda dlatego jest zdrowa, że nie zawiera cukru i chemicznych substancji smakowych. W butelce może być nawet 300 kcal, osoby z nadwagą powinny je omijać z daleka.

Pomysły dla tych, którzy nie lubią pić wody

Są ludzie, którzy nie lubią czystej wody, mimo że nie ma ona smaku.

Co wtedy? Można samodzielnie przygotowywać zimne napoje dodając na litr wody sok z 1 pomarańczy, cytryny lub grejpfruta. Inną propozycją jest ugotowanie słabego kompotu bez cukru lub zaparzenie zielonej lub owocowej herbaty, a następne jej schłodzenie.


Podziel się: