Magnez łagodzi stres - portal DOZ.pl
Magnez łagodzi stres
Ewa Pakuła

Magnez łagodzi stres

Magnez jest jednym z podstawowych makroelementów niezbędnych do życia. Makroelementy są to pierwiastki występujące w organizmie w ilościach do kilku procent jego suchej masy. Magnez wchodzi w skład wszystkich tkanek i znajduje się przede wszystkim wewnątrz komórek.

Prawidłowa ilość magnezu zawarta w organizmie wynosi 20-25 gramów, a jego stężenie w surowicy krwi powinno wynosić 1,4-2,1 mEq/l. Około 50% znajduje się w układzie kostnym, 20-25% w układzie mięśniowym, a reszta w pozostałych tkankach. Magnez jest konieczny do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych, które nieustannie zachodzą w żywych organizmach. Bierze udział w reakcjach wytwarzania związków wysokoenergetycznych magazynujących energię niezbędną do życia oraz w syntezie DNA.

Reguluje pobudliwość układu nerwowego. Jego przemiana jest ściśle związana z przemianą wapnia. Magnez hamuje również uwalnianie z zakończeń nerwowych "hormonów stresu" - adrenaliny i noradrenaliny. Dlatego też niedobór magnezu sprzyja zwiększonej wrażliwości na stres. Z drugiej strony dłużej trwający stres wywołuje takie zmiany w przemianie materii organizmu, które wtórnie powodują lub nasilają niedobór tego pierwiastka. Niedobory magnezu są jednym z czynników prowadzących do skurczu tętnic wieńcowych i obwodowych, czego następstwem jest niedokrwienie mięśnia sercowego. Badania naukowe wykazały również, że niedobór magnezu może wyzwalać zaburzenia rytmu serca.

Niedobór magnezu

Charakter współczesnego życia i odżywiania powodują, że u ludzi często występuje niedobór magnezu. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami:

 • niską zawartością magnezu w glebie, spowodowaną stosowaniem nawozów sztucznych,
 • niską zawartością magnezu w wodzie,
 • spożywaniem żywności wysoce przetworzonej pozbawionej magnezu w wyniku gotowania i konserwowania,
 • ograniczeniem wchłaniania magnezu przez niektóre składniki zawarte w pożywieniu: kwasy tłuszczowe, fosforany,
 • stosowaniem leków, które zmniejszają wchłanianie magnezu w jelitach np.: antybiotyki z grupy tetracyklin, leki uspokajające, doustne leki antykoncepcyjne,
 • zwiększonym wydalaniem magnezu spowodowanym stosowaniem leków moczopędnych lub przeczyszczających.

Poza tym, w niektórych sytuacjach występuje zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Związane jest to z intensywnym wysiłkiem fizycznym i umysłowym, stresem, dojrzewaniem, ciążą i okresem karmienia piersią.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla człowieka dorosłego wynosi około 300 mg. Warto pamiętać o profilaktycznym jego przyjmowaniu w stanach przemęczenia psychofizycznego i przewlekłego stresu, podczas nasilonej pracy umysłowej i fizycznej, wzmożonej pobudliwości psychoruchowej, zaburzeniach snu oraz w trakcie leczenia chorób układu krążenia. Poza tym, terapię preparatem magnezu stosuje się przy stwierdzonych niedoborach. Preparaty magnezu warto zażywać również w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, ponieważ pierwiastek ten jest niezbędny do właściwego wbudowywania się wapnia w tkankę kostną.

Źródło magnezu

Dobrym i naturalnym źródłem magnezu jest woda mineralna, ale taka, która zawiera minimum 50 mg tego pierwiastka w litrze. W aptekach dostępne są również gotowe preparaty magnezu. Najskuteczniejsze są te, które zawierają również w swoim składzie witaminę B6, ponieważ zwiększa ona wchłanianie magnezu w jelitach od 20 do 40 % i zmniejsza jego utratę przez nerki. Poza tym witamina B6 umożliwia magazynowanie magnezu w komórkach zwiększając w ten sposób jego zapasy.

Polecane dla Ciebie

Przeciwwskazania do stosowania magnezu

Choć magnez wykazuje wielokierunkowe działania korzystne dla zdrowia, istnieją stany chorobowe, w których jego podawanie jest przeciwwskazane.
Są to: ciężka niewydolność nerek, blok przedsionkowo-komorowy, miastenia.

Dawkowanie

Preparaty magnezu przyjmuje się 3 razy dziennie po 1-2 tabletki (dorośli).

Sporadycznie, jak po każdym innym leku, mogą wystąpić objawy uboczne dotyczące przewodu pokarmowego i są to: nudności, wymioty oraz luźne stolce. Ustępują najczęściej samoistnie po przerwaniu leczenia preparatem magnezu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bańki – sprawdzają się od lat

  Mimo olbrzymiego postępu wiedzy medycznej, stawianie baniek nadal pozostaje dość popularną metodą leczenia ostrych infekcji dróg oddechowych.

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • Choroby wzroku

  O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

 • Profilaktyka chorób serca

  Jedną z najważniejszych imprez promujących zdrowie jest odbywający się we wrześniu Światowy Dzień Serca. Jest to bardzo ważne wydarzenie międzynarodowe obejmujące swym zasięgiem już ponad 100 krajów. Celem tego święta jest przypominanie nam, jak ważna jest profilaktyka chroniąca przed rozwojem chorób serca. Patronami prasowymi tegorocznego Światowego Dnia Serca w naszym kraju są miesięczniki PGF – „Bez Recepty” i „Dbam o Zdrowie”.

 • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

  Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij