Naturalne elektrolity – przegląd najlepszych produktów
Karolina Dereń

Naturalne elektrolity – przegląd najlepszych produktów

Elektrolity są niezbędne do życia człowieka. Odpowiadają za szereg ważnych funkcji w naszym organizmie, dlatego bardzo ważne jest ich regularne uzupełnianie. Jak w naturalny sposób uzupełnić elektrolity? Czym tak właściwie są naturalne elektrolity, jakie są ich źródła i kiedy warto je stosować?

  1. Czym są naturalne elektrolity? Kiedy je stosować?
  2. Naturalne elektrolity – woda kokosowa
  3. Sok pomidorowy – naturalne źródło elektrolitów i likopenu
  4. Woda wysokozmineralizowana – naturalne elektrolity w codziennym napoju
  5. Domowe napoje izotoniczne

Czym są naturalne elektrolity? Kiedy je stosować?

Elektrolity to wodne roztwory jonów obdarzonych dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Do elektrolitów należą: sód, potas, magnez, wapń, a także jony chlorkowe oraz fosforanowe. Każdy z nich jest ważny i w sytuacji, gdy w organizmie mamy prawidłową ich ilość, zachowana jest równowaga wodno-elektrolitowa. Elektrolity odpowiadają również za prawidłowe działanie układu nerwowego, pracę mięśni, w tym pracę mięśnia sercowego, przewodzenie impulsów nerwowych.  

Bez elektrolitów człowiek nie mógłby funkcjonować, lecz zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom elektrolitów może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia zaburzeń.

Niedobór elektrolitów często współwystępuje z odwodnieniem, ponieważ wraz z utratą wody tracimy również elektrolity. Zaburzenia mogą być spowodowane na przykład dużym wysiłkiem fizycznym, gorączką, biegunkami, wymiotami, zbyt małą podażą płynów.

Na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz kobiety karmiące piersią.  

W przypadku większych strat wody, wywołanych na przykład uporczywymi biegunkami lub wymiotami, w porozumieniu z lekarzem mogą być stosowane dostępne w aptekach doustne płyny nawadniające. Stanowią one żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, w ich skład wchodzą elektrolity oraz glukoza.  

Na co dzień nie ma potrzeby stosowania tego typu płynów nawadniających. Większość osób jest w stanie dostarczyć sobie wystarczającą ilość elektrolitów za pomocą dobrze zbilansowanej diety oraz odpowiedniego nawodnienia. Do naturalnych źródeł elektrolitów należą: woda mineralna, soki warzywne i owocowe, a także produkty bogate w składniki mineralne. Warto pamiętać o nich szczególnie latem, gdy podczas upałów organizm narażony jest na większą utratę wody.

Naturalne źródła wybranych elektrolitów – przykłady

  • Sód: sól kuchenna oraz produkty zwierające jej dodatek.
  • Potas: warzywa, owoce, orzechy, nasiona, produkty zbożowe.
  • Magnez: nasiona roślin strączkowych, kakao, orzechy, woda pitna (zwłaszcza twarda), wody mineralne, pełnoziarniste produkty zbożowe.
  • Wapń: mleko i produkty mleczne (np. jogurt, kefir, maślanka), ryby spożywane wraz z ościami (np. sardynki), wody mineralne, migdały, mak, nasiona roślin strączkowych.
  • Chlor: sól kuchenna oraz produkty zwierające jej dodatek.

Powiązane produkty

Naturalne elektrolity – woda kokosowa

Woda kokosowa to orzeźwiający płyn, który pozyskiwany jest – jak sama nazwa wskazuje – z owoców kokosa. Jego stale rosnąca popularność powoduje, że możemy go znaleźć już w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Stanowi naturalny, dobrze nawadniający organizm napój. W wodzie kokosowej znajdziemy elektrolity takie jak potas, sód, a także magnez. Może być spożywana samodzielnie bądź jako składnik różnego rodzaju smoothies, koktajli czy domowej lemoniady. 

Sok pomidorowy – naturalne źródło elektrolitów i likopenu

Sok pomidorowy wydaje się być najbardziej popularnym sokiem warzywnym. Uzyskiwany jest poprzez rozdrobnienie miąższu świeżych pomidorów, a następnie oddzielenie od nich skórek i nasion. Pod względem uzupełnienia elektrolitów sok pomidorowy zasługuje na szczególną uwagę dzięki zawartości potasu. Dużą zaletą pod względem prozdrowotnym tego produktu jest wysoka zawartość likopenu, czyli związku o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Związki tego typu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

IZOTONIKI DLA SPORTOWCÓW

ELEKTROLITY

Woda wysokozmineralizowana – naturalne elektrolity w codziennym napoju

Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większej ilości wody, dlatego w celu prawidłowego funkcjonowania musi być ona stale dostarczana. Niedostateczna podaż płynów może szybko doprowadzić do odwodnienia. Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu różnych czynników. Przykładowo: wzrasta ono przy podwyższonej temperaturze oraz obniżonej wilgotności otoczenia. Wiąże się to z większymi stratami wody z potem. Również przy zwiększonej aktywności fizycznej należy pić więcej płynów. Wybór wody do picia jest ważnym elementem świadomego sposobu odżywiania. Ważne, aby pamiętać o regularnym i świadomym nawadnianiu: popijać wodę małymi porcjami w ciągu dnia.  

Woda wysokozmineralizowana jest naturalnym i łatwo dostępnym, bogatym źródłem naturalnych elektrolitów. Wysoka mineralizacja oznacza zawartość jonów w wodzie powyżej 1500 mg/l. Wody tego typu sprawdzą się głównie u osób aktywnych fizycznie, w trakcie upałów, a także u osób z niską podażą wapnia w diecie.  

Domowe napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne to napoje o specjalnie skomponowanym składzie, które cechują się osmolalnością zbliżoną do osocza, dzięki czemu lepiej i szybciej nawadniają. Napoje te są szczególnie potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych, które wymagają intensywnego i długotrwałego wysiłku. Istnieje szeroki asortyment napojów izotonicznych, jednakże można również przyrządzić taki napój w warunkach domowych i dobrać składniki według własnych preferencji. Przepisy na domowe napoje izotoniczne zwykle opierają się na wodzie z dodatkiem soli, a także miodu bądź cukru oraz soku z cytryny. Oprócz podstawowych składników w przepisach sprawdzają się również dodatki smakowe takie jak imbir, mięta czy też inne zioła. Po napoje izotoniczne warto sięgać zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego, trwającego ponad godzinę. W innych sytuacjach dobrze sprawdzi się woda mineralna. 

  1. M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski ich zastosowanie, Warszawa 2020.
  2. A. Prades i in., Coconut water uses, composition and properties: a review, „Fruits”, nr 67 2012.   
  3. E. Rychlik, Elektrolity na lato, „NCEZ” [online], https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/elektrolity-na-lato/ [dostęp:] 08.12.2021.
  4. A. Salomon, B. Regulska-Ilow, Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze - charakterystyka i zastosowanie, „Bromat. Chem. Toksykol.”, nr 1 2013.
  5. M. Tomczyk, J. Olesiuk, M. Dżugan, Ocena jakości napojów izotonicznych przygotowanych samodzielnie na bazie naturalnych składników, „Medycyna Sportowa”, nr 3 (4) 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Odwodnienie dorosłego – objawy, jak rozpoznać? Skutki dla zdrowia

    Odwodnienie określa się jako stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu utrudniającego, a czasami wręcz uniemożliwiającego prawidłowe funkcjonowanie. Przyczyn odwodnienia może być wiele, jednak niezależnie od czynnika doprowadzającego do zbyt niskiej ilości płynów w organizmie każdorazowo wymagana jest szybka interwencja. Skutki odwodnienia u dorosłych, szczególnie u seniorów, mogą zagrażać zdrowiu i życiu.

  • Odwodnienie u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i zasady postępowania

    Odwodnienie u dzieci może pojawić się na skutek tzw. jelitówki, przewlekłych wymiotów, gorączki lub upałów przy niedostatecznej podaży płynów. Odwodnione dziecko odczuwa wzmożone pragnienie, jest apatyczne, senne, płacze bez łez, a także oddaje zmniejszoną ilość moczu. Co robić w przypadku wystąpienia odwodnienia u dziecka? W jaki sposób nawadniać dziecko?

  • Ile wody dziennie? Czy organizm można przewodnić?

    Woda – każdego dnia tracimy ją wraz z potem, łzami oraz moczem. Gdy nie równoważymy tych strat, rośnie ryzyko niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia odwodnienia. Jaką rolę pełni w naszym organizmie woda? Ile powinniśmy jej pić? Czym grozi odwodnienie?

  • Hipertermia (przegrzanie) organizmu – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

    Fala upałów przetaczająca się nad krajem sprzyja wystąpieniu hipertermii. Do przegrzania organizmu dochodzi na skutek zaburzenia mechanizmów termoregulacji i niemożności oddania wytworzonego przez organizm ciepła. Szczególnie narażone na jego wystąpienie są noworodki i osoby starsze. Jak rozpoznać hipertermię? I jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia udaru cieplnego?

  • Jak uzupełnić elektrolity aptecznym i domowym sposobem?

    Utrata elektrolitów to sytuacja stwarzająca zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odchylenie od normy stężenia elektrolitów może doprowadzić do zaburzeń pracy serca i układu nerwowego. Dlatego warto wiedzieć, jak uzupełnić elektrolity, gdy zajdzie taka potrzeba.

  • Dlaczego tak trudno jest „wyleczyć” kaca? Cukier, nawadnianie i sauna

    Istnieje teoria, która mówi, że pytając dziesięciu osób o to, jaki jest skuteczny sposób na kaca, otrzymamy dziesięć różnych odpowiedzi. Jedni wybiorą tłuste jedzenie, drudzy uzupełnienie płynów i glukozy, a jeszcze inni wypocenie się na siłowni czy w saunie. Czy którykolwiek z tych sposobów jednak jest skuteczny i naprawdę działa?

  • Czym są izotoniki? Kiedy sięgać po napoje izotoniczne?

    Izotoniki to napoje, których głównym zadaniem jest ochrona organizmu przed odwodnieniem, a także dostarczenie węglowodanów oraz uzupełnienie utraconych elektrolitów w trakcie wzmożonego wysiłku. Czym dokładnie charakteryzują się izotoniki? Kto powinien sięgać po napoje izotoniczne?

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl