Naturalne elektrolity – przegląd najlepszych produktów
Elektrolity są niezbędne do życia człowieka. Odpowiadają za szereg ważnych funkcji w naszym organizmie, dlatego bardzo ważne jest ich regularne uzupełnianie. Jak w naturalny sposób uzupełnić elektrolity? Czym tak właściwie są naturalne elektrolity, jakie są ich źródła i kiedy warto je stosować?
Czym są naturalne elektrolity? Kiedy je stosować?
Elektrolity to wodne roztwory jonów obdarzonych dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Do elektrolitów należą: sód, potas, magnez, wapń, a także jony chlorkowe oraz fosforanowe. Każdy z nich jest ważny i w sytuacji, gdy w organizmie mamy prawidłową ich ilość, zachowana jest równowaga wodno-elektrolitowa. Elektrolity odpowiadają również za prawidłowe działanie układu nerwowego, pracę mięśni, w tym pracę mięśnia sercowego, przewodzenie impulsów nerwowych.
Niedobór elektrolitów często współwystępuje z odwodnieniem, ponieważ wraz z utratą wody tracimy również elektrolity. Zaburzenia mogą być spowodowane na przykład dużym wysiłkiem fizycznym, gorączką, biegunkami, wymiotami, zbyt małą podażą płynów.
W przypadku większych strat wody, wywołanych na przykład uporczywymi biegunkami lub wymiotami, w porozumieniu z lekarzem mogą być stosowane dostępne w aptekach doustne płyny nawadniające. Stanowią one żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, w ich skład wchodzą elektrolity oraz glukoza.
Naturalne źródła wybranych elektrolitów – przykłady
- Sód: sól kuchenna oraz produkty zwierające jej dodatek.
- Potas: warzywa, owoce, orzechy, nasiona, produkty zbożowe.
- Magnez: nasiona roślin strączkowych, kakao, orzechy, woda pitna (zwłaszcza twarda), wody mineralne, pełnoziarniste produkty zbożowe.
- Wapń: mleko i produkty mleczne (np. jogurt, kefir, maślanka), ryby spożywane wraz z ościami (np. sardynki), wody mineralne, migdały, mak, nasiona roślin strączkowych.
- Chlor: sól kuchenna oraz produkty zwierające jej dodatek.
Woda kokosowa
Woda kokosowa to orzeźwiający płyn, który pozyskiwany jest – jak sama nazwa wskazuje – z owoców kokosa. Jego stale rosnąca popularność powoduje, że możemy go znaleźć już w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Stanowi naturalny, dobrze nawadniający organizm napój. W wodzie kokosowej znajdziemy elektrolity takie jak potas, sód, a także magnez. Może być spożywana samodzielnie bądź jako składnik różnego rodzaju smoothies, koktajli czy domowej lemoniady.
Sok pomidorowy
Sok pomidorowy wydaje się być najbardziej popularnym sokiem warzywnym. Uzyskiwany jest poprzez rozdrobnienie miąższu świeżych pomidorów, a następnie oddzielenie od nich skórek i nasion. Pod względem uzupełnienia elektrolitów sok pomidorowy zasługuje na szczególną uwagę dzięki zawartości potasu. Dużą zaletą pod względem prozdrowotnym tego produktu jest wysoka zawartość likopenu, czyli związku o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Związki tego typu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Woda wysokozmineralizowana
Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większej ilości wody, dlatego w celu prawidłowego funkcjonowania musi być ona stale dostarczana. Niedostateczna podaż płynów może szybko doprowadzić do odwodnienia. Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu różnych czynników. Przykładowo: wzrasta ono przy podwyższonej temperaturze oraz obniżonej wilgotności otoczenia. Wiąże się to z większymi stratami wody z potem. Również przy zwiększonej aktywności fizycznej należy pić więcej płynów. Wybór wody do picia jest ważnym elementem świadomego sposobu odżywiania. Ważne, aby pamiętać o regularnym i świadomym nawadnianiu: popijać wodę małymi porcjami w ciągu dnia.
Domowe napoje izotoniczne
Napoje izotoniczne to napoje o specjalnie skomponowanym składzie, które cechują się osmolalnością zbliżoną do osocza, dzięki czemu lepiej i szybciej nawadniają. Napoje te są szczególnie potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych, które wymagają intensywnego i długotrwałego wysiłku. Istnieje szeroki asortyment napojów izotonicznych, jednakże można również przyrządzić taki napój w warunkach domowych i dobrać składniki według własnych preferencji. Przepisy na domowe napoje izotoniczne zwykle opierają się na wodzie z dodatkiem soli, a także miodu bądź cukru oraz soku z cytryny. Oprócz podstawowych składników w przepisach sprawdzają się również dodatki smakowe takie jak imbir, mięta czy też inne zioła. Po napoje izotoniczne warto sięgać zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego, trwającego ponad godzinę. W innych sytuacjach dobrze sprawdzi się woda mineralna.