Naturalne elektrolity – przegląd najlepszych produktów
Karolina Dereń

Naturalne elektrolity – przegląd najlepszych produktów

Elektrolity są niezbędne do życia człowieka. Odpowiadają za szereg ważnych funkcji w naszym organizmie, dlatego bardzo ważne jest ich regularne uzupełnianie. Jak w naturalny sposób uzupełnić elektrolity? Czym tak właściwie są naturalne elektrolity, jakie są ich źródła i kiedy warto je stosować?

Czym są naturalne elektrolity? Kiedy je stosować?

Elektrolity to wodne roztwory jonów obdarzonych dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Do elektrolitów należą: sód, potas, magnez, wapń, a także jony chlorkowe oraz fosforanowe. Każdy z nich jest ważny i w sytuacji, gdy w organizmie mamy prawidłową ich ilość, zachowana jest równowaga wodno-elektrolitowa. Elektrolity odpowiadają również za prawidłowe działanie układu nerwowego, pracę mięśni, w tym pracę mięśnia sercowego, przewodzenie impulsów nerwowych.  

Bez elektrolitów człowiek nie mógłby funkcjonować, lecz zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom elektrolitów może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia zaburzeń.

Niedobór elektrolitów często współwystępuje z odwodnieniem, ponieważ wraz z utratą wody tracimy również elektrolity. Zaburzenia mogą być spowodowane na przykład dużym wysiłkiem fizycznym, gorączką, biegunkami, wymiotami, zbyt małą podażą płynów.

Na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz kobiety karmiące piersią.  

W przypadku większych strat wody, wywołanych na przykład uporczywymi biegunkami lub wymiotami, w porozumieniu z lekarzem mogą być stosowane dostępne w aptekach doustne płyny nawadniające. Stanowią one żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, w ich skład wchodzą elektrolity oraz glukoza.  

Na co dzień nie ma potrzeby stosowania tego typu płynów nawadniających. Większość osób jest w stanie dostarczyć sobie wystarczającą ilość elektrolitów za pomocą dobrze zbilansowanej diety oraz odpowiedniego nawodnienia. Do naturalnych źródeł elektrolitów należą: woda mineralna, soki warzywne i owocowe, a także produkty bogate w składniki mineralne. Warto pamiętać o nich szczególnie latem, gdy podczas upałów organizm narażony jest na większą utratę wody.

Naturalne źródła wybranych elektrolitów – przykłady

  • Sód: sól kuchenna oraz produkty zwierające jej dodatek.
  • Potas: warzywa, owoce, orzechy, nasiona, produkty zbożowe.
  • Magnez: nasiona roślin strączkowych, kakao, orzechy, woda pitna (zwłaszcza twarda), wody mineralne, pełnoziarniste produkty zbożowe.
  • Wapń: mleko i produkty mleczne (np. jogurt, kefir, maślanka), ryby spożywane wraz z ościami (np. sardynki), wody mineralne, migdały, mak, nasiona roślin strączkowych.
  • Chlor: sól kuchenna oraz produkty zwierające jej dodatek.

Woda kokosowa

Woda kokosowa to orzeźwiający płyn, który pozyskiwany jest – jak sama nazwa wskazuje – z owoców kokosa. Jego stale rosnąca popularność powoduje, że możemy go znaleźć już w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Stanowi naturalny, dobrze nawadniający organizm napój. W wodzie kokosowej znajdziemy elektrolity takie jak potas, sód, a także magnez. Może być spożywana samodzielnie bądź jako składnik różnego rodzaju smoothies, koktajli czy domowej lemoniady. 

Powiązane produkty

Sok pomidorowy

Sok pomidorowy wydaje się być najbardziej popularnym sokiem warzywnym. Uzyskiwany jest poprzez rozdrobnienie miąższu świeżych pomidorów, a następnie oddzielenie od nich skórek i nasion. Pod względem uzupełnienia elektrolitów sok pomidorowy zasługuje na szczególną uwagę dzięki zawartości potasu. Dużą zaletą pod względem prozdrowotnym tego produktu jest wysoka zawartość likopenu, czyli związku o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Związki tego typu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 

Woda wysokozmineralizowana

Organizm człowieka nie jest w stanie magazynować większej ilości wody, dlatego w celu prawidłowego funkcjonowania musi być ona stale dostarczana. Niedostateczna podaż płynów może szybko doprowadzić do odwodnienia. Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu różnych czynników. Przykładowo: wzrasta ono przy podwyższonej temperaturze oraz obniżonej wilgotności otoczenia. Wiąże się to z większymi stratami wody z potem. Również przy zwiększonej aktywności fizycznej należy pić więcej płynów. Wybór wody do picia jest ważnym elementem świadomego sposobu odżywiania. Ważne, aby pamiętać o regularnym i świadomym nawadnianiu: popijać wodę małymi porcjami w ciągu dnia.  

Woda wysokozmineralizowana jest naturalnym i łatwo dostępnym, bogatym źródłem naturalnych elektrolitów. Wysoka mineralizacja oznacza zawartość jonów w wodzie powyżej 1500 mg/l. Wody tego typu sprawdzą się głównie u osób aktywnych fizycznie, w trakcie upałów, a także u osób z niską podażą wapnia w diecie.  

Domowe napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne to napoje o specjalnie skomponowanym składzie, które cechują się osmolalnością zbliżoną do osocza, dzięki czemu lepiej i szybciej nawadniają. Napoje te są szczególnie potrzebne w trakcie uprawiania dyscyplin sportowych, które wymagają intensywnego i długotrwałego wysiłku. Istnieje szeroki asortyment napojów izotonicznych, jednakże można również przyrządzić taki napój w warunkach domowych i dobrać składniki według własnych preferencji. Przepisy na domowe napoje izotoniczne zwykle opierają się na wodzie z dodatkiem soli, a także miodu bądź cukru oraz soku z cytryny. Oprócz podstawowych składników w przepisach sprawdzają się również dodatki smakowe takie jak imbir, mięta czy też inne zioła. Po napoje izotoniczne warto sięgać zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego, trwającego ponad godzinę. W innych sytuacjach dobrze sprawdzi się woda mineralna. 

  1. M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski ich zastosowanie, Warszawa 2020.
  2. A. Prades i in., Coconut water uses, composition and properties: a review, „Fruits”, nr 67 2012.   
  3. E. Rychlik, Elektrolity na lato, „NCEZ” [online], https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/elektrolity-na-lato/ [dostęp:] 08.12.2021.
  4. A. Salomon, B. Regulska-Ilow, Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze - charakterystyka i zastosowanie, „Bromat. Chem. Toksykol.”, nr 1 2013.
  5. M. Tomczyk, J. Olesiuk, M. Dżugan, Ocena jakości napojów izotonicznych przygotowanych samodzielnie na bazie naturalnych składników, „Medycyna Sportowa”, nr 3 (4) 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak przetrwać święta, będąc na diecie?

    Święta to czas odpoczynku, spokoju oraz spędzania beztroskiego czasu z najbliższymi – i byłoby świetnie, gdyby każdemu właśnie z tym się kojarzyły. Niestety, dla wielu osób, a zwłaszcza tych będących na diecie odchudzającej, czas ten kojarzy się ze stresem oraz obawą o przybranie nadmiernych kilogramów. Czy te obawy są słuszne? 

  • Zdrowe przekąski na sylwestra – jakie przygotować?

    Zdrowe przekąski to doskonały wybór nie tylko podczas sylwestra, ale również podczas innych okazji do świętowania. Są one zarówno smaczne, jak i dostarczają nam wiele cennych witamin i składników mineralnych. Które przekąski warto przygotować na sylwestra?

  • Chrzan – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie

    Choć chrzan kojarzymy głównie z okresem świąt wielkanocnych jako niezastąpioną przyprawę o charakterystycznym smaku i zapachu, to okazuje się, że posiada on także wiele właściwości prozdrowotnych. Jakich dokładnie? Co zawiera korzeń chrzanu? Czy pomoże na przeziębienie? Czy niektóre związki zawarte w chrzanie pomogą w walce z nowotworami? Odpowiadamy.

  • Sok z aronii – jakie ma właściwości i na co pomaga? Jak go zrobić?

    Sok z aronii, obok syropu, dżemu czy nalewki, to jeden z głównych przetworów uzyskiwanych z tego owocu. Jakie dokładnie właściwości ma sok z aronii? Jak go zrobić i dlaczego warto przyrządzić go na zimę? Podpowiadamy.

  • Majeranek – wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie. Jak go przechowywać i do czego dodawać?

    Majeranek to przyprawa, która jest dobrze znana w polskich kuchniach. Oprócz jego walorów smakowych docenia się także jego właściwości lecznicze. Poprawia trawienie, działa przeciwzapalnie oraz wiatropędnie. Olejek majerankowy będzie pomocny w walce z trądzikiem. Co jeszcze warto wiedzieć o majeranku? Czym różni się od oregano?

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.