Woda kokosowa – jakie ma zalety? Jak często ją pić? Czy jest naturalnym izotonikiem?
Woda kokosowa to tropikalny napój, którego popularność w ostatnich latach na rynku międzynarodowym stale rośnie. Orzeźwiający płyn pozyskiwany z owoców kokosa bogaty jest w składniki mineralne takie jak potas, sód, magnez i wapń. Woda kokosowa często określana jest mianem naturalnego izotonika, czyli napoju, który szybko nawadnia i pozwala uzupełnić mikroelementy. Czym dokładnie jest woda kokosowa, jak się ją pozyskuje oraz jakie ma właściwości?
Woda kokosowa – czym jest? Jak się ją pozyskuje?
Woda kokosowa to bielmo jądrowe młodych owoców kokosa, mające postać przezroczystego płynu. Inaczej mówiąc, jest to po prostu woda, która znajduje się wewnątrz młodego, jeszcze zielonego orzecha kokosowego. Do pozyskania wody kokosowej wybierane są młodsze, zwykle sześcio- lub dziewięciomiesięczne kokosy. Woda kokosowa stanowi popularny napój w krajach o klimacie tropikalnym, dostępna jest zarówno w postaci świeżej, jak i butelkowanej oraz puszkowanej.
Woda kokosowa a mleczko kokosowe
Woda kokosowa i mleczko kokosowe, często są ze sobą mylone. Jednak różnica w składzie i właściwościach tych dwóch produktów jest znaczna. Tak jak wcześniej wspomniano, woda kokosowa to płyn obecny w młodych orzechach kokosowych, stanowiący bielmo jądrowe. W późniejszych stadiach rozwoju bielmo stopniowo przybiera postać bogatego w tłuszcze, delikatnego miąższu o białym zabarwieniu. Po wysuszeniu miąższu otrzymuje się koprę.
Mleczko kokosowe jest produktem otrzymywanym poprzez zalanie gorącą wodą miąższu kokosa lub rozdrobnionej kopry, a następnie odciśnięciu przez gazę. Otrzymany produkt ma postać białego płynu, z zawartością tłuszczu sięgającą do 25% (w zależności od ilości wykorzystanej wody). Mleczko kokosowe jest popularnym, smacznym i aromatycznym składnikiem potraw kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Woda kokosowa – wartości odżywcze, witaminy, kalorie
Tak jak sama nazwa wskazuje, woda kokosowa w 95% składa się z wody, w 100 g produktu (szklanka wody kokosowej waży 240 g), znajduje się ok. 3,71 g węglowodanów, 0,72 g białka, 0,2 g tłuszczu oraz w przybliżeniu 1 gram błonnika. 100 g wody kokosowej dostarcza około 19 kcal.
W skład wody kokosowej wchodzą składniki mineralne takie jak sód (w ilości 105 mg/100 g produktu), potas (250 mg/100 g), wapń (24 mg/100 g), magnez (25 mg/100 g). W wodzie kokosowej znajdziemy również żelazo, fosfor, witaminę C oraz witaminy z grupy B.
Woda kokosowa dobroczynne właściwości oraz zastosowanie
Według dostępnych źródeł, woda kokosowa może przejawiać właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne (zawiera przeciwutleniacze), czyli wpływać między innymi na zmniejszenie tempa starzenia się komórek organizmu poprzez redukcję aktywności niekorzystnych dla naszego zdrowia, wolnych rodników.
Faktem jest, że woda kokosowa jest zdrowa, ale należy jednak mieć na uwadze to, że niektóre z właściwości przypisywanych wodzie kokosowej, jak np. obniżanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia krwi, pozytywnego wpływu na pracę serca czy zapobieganie tworzeniu się kamieni nerkowych, nie zostały jeszcze potwierdzone naukowo (potrzeba jest więcej badań z udziałem ludzi) i niestety, na ten moment stanowią one jedynie puste slogany powstałe w celach marketingowych.
Woda kokosowa jako naturalny izotonik – jak często ją pić?
Szczególny skład, obecność elektrolitów takich jak potas, sód czy magnez oraz rozsądna zawartość cukrów, sprawiają, że woda kokosowa stanowi ciekawy, naturalny produkt nawadniający i orzeźwiający. W jednym z badań porównywano wodę, napój węglowodanowo-elektrolitowy oraz wodę kokosową. Zanotowano, że badanym łatwiej było wypijać większe ilości właśnie wody kokosowej. Oprócz tego woda kokosowa rzadko powodowała u nich nieprzyjemne uczucie pełności, nudności czy inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Sprawdź inne napoje izotoniczne.
Nie jest możliwe podanie jednolitych, uniwersalnych dla każdego zaleceń w sprawie odpowiedniego spożycia wody kokosowej. To prawda, że jest produktem raczej bezpiecznym, można ją spożywać według własnych potrzeb, na przykład po wysiłku fizycznym. Należy jednak pamiętać, że spożywanie w nadmiarze, nawet produktów uznawanych powszechnie za zdrowe, nie jest wskazane. Zawsze należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i umiarem.
Woda kokosowa w kosmetyce
Warto podkreślić, że regularne picie wody kokosowej, wpływa na dobre nawodnienie organizmu, jednocześnie nawilżając skórę. Dzięki temu zyskuje ona jędrność, elastyczność oraz zdrowy wygląd. Ponadto woda kokosowa stosowana jest jako składnik nawilżających kosmetyków do twarzy oraz poprawiających kondycję włosów.
Woda kokosowa w kuchni
Woda kokosowa oprócz spożycia w sposób bezpośredni nadaje się również jako składnik różnego rodzaju smoothies, koktajli czy sorbetów. Dobrze sprawdzi się także jako składnik domowej lemoniady. Z wody kokosowej, po procesie fermentacji, produkowany jest ocet kokosowy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wody kokosowej?
Wodę kokosową można już bez problemu znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych, a także internetowych. Warto czytać etykiety i wybierać produkty, gdzie w składzie obecne jest 100% wody kokosowej. Cena wody kokosowej waha się od 8 złotych do nawet 15–16 zł za litr produktu.