Jak przetrwać święta, będąc na diecie?
Karolina Dereń

Jak przetrwać święta, będąc na diecie?

Święta to czas odpoczynku, spokoju oraz spędzania beztroskiego czasu z najbliższymi – i byłoby świetnie, gdyby każdemu właśnie z tym się kojarzyły. Niestety, dla wielu osób, a zwłaszcza tych będących na diecie odchudzającej, czas ten kojarzy się ze stresem oraz obawą o przybranie nadmiernych kilogramów. Czy te obawy są słuszne? 

Okazuje się, że wcale nie musimy rezygnować ze świątecznych potraw, lecz – najprościej mówiąc – podchodzić do ich spożywania z głową. W jaki sposób racjonalnie podchodzić do jedzenia w trakcie świętowania oraz odnaleźć "złoty środek"?

Dlaczego święta są dla nas tak kłopotliwe pod względem spożywanych posiłków?

Tradycyjne świętowanie kojarzone jest z wielogodzinnym ucztowaniem przy suto zastawionym stole. Kolacja wigilijna najczęściej składa się z dwunastu potraw, a tradycja nakazuje, aby spróbować każdego z nich. Kolejne dni świąt również chętnie spędzane są podczas długich wspólnych uczt, zwykle przy minimalnej aktywności fizycznej. Święta są czasem, gdy duża ilość jedzenia jest na wyciągnięcie ręki. To powoduje, że mimo braku uczucia głodu często sięgamy po różne potrawy, przejadając się.

Nie pomaga fakt, iż większość potraw jest przygotowywana tylko i wyłącznie w okresie świątecznym – aby znowu się nimi cieszyć, musimy czekać cały rok. Atmosfera spokoju oraz poczucie przejedzenia nie zachęca również do aktywnego spędzania czasu, a duże ilości przygotowanego jedzenia powodują, że sytuacja ta trwa dłużej niż przez same święta. Wszystkie te czynniki wpływają na trudności w racjonalnym jedzeniu podczas okresu świątecznego.   

Czy faktycznie tyjemy w święta?

Tradycyjne potrawy są dość wysokokaloryczne, jednak aby faktycznie przytyć w tak krótkim czasie, jakim są trzy dni świętowania, musielibyśmy ich zjeść bardzo dużo. Tak naprawdę nie stanie się nic złego, jeżeli te nawet bardziej kaloryczne i ciężkostrawne posiłki spożyjemy w rozsądnej ilości – by delektować się posiłkiem, a nie przejadać i doprowadzać do niestrawności i bólu brzucha. 

Problem zaczyna się wtedy, gdy dochodzi do ciągłego podjadania oraz przejadania się. Zwłaszcza gdy działania te nie trwają przez 3 dni, tylko zaczynają się już przed świętami, po zrobieniu zakupów i trwają do kilku dni po świętach. Wtedy istnieje realna szansa, że będzie skutkować to pojawieniem się dodatkowych kilogramów. Niestety, tego typu zachowania, czyli przejadanie się zarówno przed, w trakcie, jak  i po świętach, są dość powszechnie praktykowane. Dlatego też święta często kojarzą się z przybieraniem na masie ciała.

Polecane dla Ciebie

Jakie błędy popełniany najczęściej, chcąc przetrwać święta i będąc na diecie redukcyjnej?

Bardzo ważny aspekt to niewłaściwe podejście do słowa "dieta". Słowo to wielu osobom kojarzy się tylko i wyłącznie z odchudzaniem. Pamiętajmy jednak, że nasza dieta to sposób żywienia, który towarzyszy nam całe życie, a nie jest zakresem "od... do...", tylko wtedy, gdy chcemy schudnąć. Bardzo ważny jest całokształt naszego odżywiania, a także świadomość wyborów. Niewłaściwe przekonanie o diecie i związane z tym myślenie, że "przecież są święta, trzeba z tego korzystać, bo potem znowu dieta", prowadzi do przejadania się i złego samopoczucia. Gdy odżywiamy się racjonalnie przez cały rok, wiemy doskonale, że nie musimy jeść "na zapas" podczas świąt, tylko możemy delektować się świątecznymi potrawami, nie przejadając się przy tym. 

Jednym z powszechnie popełnianych błędów jest praktykowanie głodówki przed kolacją wigilijną, w obawie o mnogość i kaloryczność dań, które podczas niej czekają. Wiele osób jest przekonanych, że w ten sposób "zaoszczędzi" mnóstwo  kcal spożywanych w ciągu tego dnia. Podejście to jest bardzo zgubne i może dać efekt odwrotny od zamierzonego.

Głodzenie się przez cały dzień wpłynie właśnie na to, iż podczas kolacji, nie mogąc doczekać się zaspokojenia głodu, spożyjemy o wiele więcej jedzenia niż miałoby to miejsce bez tego nieracjonalnego zabiegu. Warto zamiast tego w ciągu dnia zadbać o regularne posiłki, spożywane w odstępach 3–4 godzinnych. Pozwoli to spożyć kolację wigilijną w spokoju, bez pośpiechu i zbędnego przejadania się. 

Kolejnym błędem jest popadanie w skrajności, któremu towarzyszą zwykle dwie różne postawy. Pierwsza z nich prowadzi do liczenia każdej spożytej kcal oraz obmyślania przez ile czasu trzeba biegać, chodzić po schodach itp., aby je spalić i nie zaprzepaścić efektów osiągniętych podczas odchudzania, zapominając przy okazji o całej magii Świąt. Drugiej postawie towarzyszy natomiast przekonanie, że po wigilijnej kolacji nasza dieta "poszła na marne". Prowadzi to do całkowitego zatracenia się w przejadaniu przez kolejne dni z przekonaniem "i tak już wszystko stracone". Obie te postawy pokazują, jak krzywdzące może okazać się błędne postrzeganie diety.

Osoby będące na diecie odchudzającej (i nie tylko) a święta – o czym warto pamiętać?

  1. Przed świętami warto sporządzić listę zakupów i nie idź na nie głodny/a. Dzięki temu, unikniemy kupowania w nadmiarze oraz sytuacji, gdy w koszyku pojawią się nieplanowane rzeczy.
  2. Nie należy przesadzać w żadną stronę, czyli ani się nie przejadać, ale też nie liczyć obsesyjnie każdej spożytej kilokalorii (kcal). Najprościej mówiąc, jedzmy normalnie i dbajmy o regularne posiłki. Święta to nie tylko jedzenie, więc nie pozwólmy, aby ono przesłaniało nam inne rzeczy. 
  3. Spróbujmy spędzać święta nie tylko przy stole. Jeżeli mamy możliwość, zaplanujmy aktywności, które możemy robić razem z rodziną (np. wspólny spacer po obiedzie).
  4. Gdy coś zostanie ze świątecznych potraw, nie dojadajmy "na siłę" w obawie, że się zepsuje, tylko podzielmy się z innymi (w wielu miastach w Polsce funkcjonują tak zwane jadłodzielnie) lub zamroźmy. 
  5. Tak jak wcześniej wspomniano – spożywanie tradycyjnych świątecznych potraw w rozsądnych ilościach nie jest niczym złym, jeżeli podchodzimy do tego z głową, a tym bardziej, gdy staramy się, aby całokształt naszej diety przez cały rok opierał się o zasady zdrowego odżywiania. Jeżeli chcemy, można również nieco odchudzić niektóre potrawy, na przykład: do sałatek użyć jogurtu zamiast majonezu, a ciasta przyrządzać z mniejszą ilością cukru. Pamiętajmy również, aby na świątecznym stole nie zabrakło świeżych warzyw i owoców.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

    Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

  • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

    Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

  • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

    Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

  • Jak się przygotować do maratonu?

    Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij