Jak wybrać dobry preparat z magnezem
Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Dobowe zapotrzebowanie na magnez jest bardzo zróżnicowane. W przypadku dorosłej osoby wynosi ono zwykle 300-400 mg jonów magnez. Zapotrzebowanie to wzrasta szczególnie u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u młodzieży w okresie intensywnego rozwoju, u osób ciężko pracujących fizycznie, sportowców oraz w licznych stanach chorobowych, którym towarzyszy utrata magnezu.
Należy pamiętać, że wspomniane zapotrzebowanie dotyczy kationów magnezu (Mg2+), a nie całego związku, w jakim ten pierwiastek występuje w preparacie handlowym. Wyeksponowana na niektórych opakowaniach zawartość soli mineralnych, to nie to samo, co zawartość jonów. Aby mieć pewność co do wartości danego preparatu należy zawsze poszukać informacji typu: „Jedna tabletka zawiera 300 mg Magnesii hydroaspartas (magnezu wodoroasparaginianu), co odpowiada 20 mg jonów magnezu (Mg2+)”. Należy jeszcze raz podkreślić, że tylko ta druga wartość jest dla nas istotna. Oczywiście są preparaty zawierające znacznie więcej jonów magnezu, ale co z tego, jeśli jest to magnez w postaci związku, który słabiej się przyswaja. I tu warto zwrócić uwagę na kolejny szczegół – źródło magnezu (tak jak w przytoczonym przykładzie - wodoroasparaginian magnezu). Minerały pochodzą bowiem z różnych związków.
Na opakowaniu możemy dostrzec takie nazwy jak np.: tlenek, chlorek lub węglan. Magnez najlepiej przyswaja się jednak ze związków organicznych takich jak: asparaginian, mleczan lub cytrynian. Tabletki zawierające magnez pod taką postacią nie mogą zawierać dużych dawek magnezu, bo byłyby zwyczajnie trudne do połknięcia. W aptece możemy również nabyć tabletki z magnezem zawierające tzw. chelat aminokwasowy.
Nie tylko to ma wpływ na wchłanianie. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że ten proces znacznie ograniczają niektóre składniki zawarte w pożywieniu (między innymi fosforany, których duże ilości spożywane są w napojach typu coca-cola).
Ważnym składnikiem preparatów magnezowych jest witamina B6. Zwiększa jego wchłanianie z przewodu pokarmowego, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy na właściwym poziomie. Reasumując - zwiększa skuteczność działania tego pierwiastka.
Tabletki musujące, tabletki dojelitowe
W aptece królują preparaty zawierające magnez w postaci tabletek do połykania, jednak dostępne są też specyfiki zawierające ten pierwiastek w postaci tabletek musujących. Tu również musimy być czujni pod względem składu (zwracajmy uwagę, czy preparat zawiera węglan czy cytrynian). Możemy się również spotkać z pojęciem ,,tabletki dojelitowe”. Takie tabletki są powlekane otoczką nierozpuszczalną w soku żołądkowym, chroniącą zawartość tabletki przed jego działaniem a pozwalającą na wchłanianie magnezu w jelicie cienkim (gdzie proces ten przebiega najszybciej i najefektywniej). Tabletki dojelitowe należy połykać w całości, nie należy ich rozgryzać ani dzielić.
Na zakończenie przeanalizujmy skład jednego spośród wielu preparatów magnezu. Na opakowaniu dostrzegamy informację: „Jedna tabletka zawiera 500 mg mleczanu magnezu i 5 mg chlorowodorku pirydoksyny (witaminy B6)”. Jest więc organiczny (naśladujący naturalne związki magnezu występujące w pożywieniu) związek magnezu i witamina B6, która ułatwia jego wchłanianie i transport, a zarazem zmniejsza utratę preparatu poprzez nerki. Zgodnie ze wskazówkami wyżej zawartymi szukamy jeszcze przeliczenia na jony magnezu i znajdujemy informację: „mleczan magnezu 500 mg (51 mg Mg2+)”.