Bezpieczne ferie z rodzicami i nie tylko
Wioletta Dąbrowska-Woronecka

Bezpieczne ferie z rodzicami i nie tylko

W czasie ferii szukamy ciekawych form wypoczynku i atrakcyjnych miejsc, w których zarówno my jak i nasze pociechy możemy spędzić czas wspólnie i odpocząć. Cześć z nas wyśle swoje maluchy na obóz czy kolonie. Inne dzieci zostaną w domach, ale i im możemy zapewnić wiele atrakcji.

Dla części dzieci i młodzieży oraz ich rodziców ferie to długo wyczekiwany czas odpoczynku od codziennych zajęć, obowiązków i szkoły.

W tym okresie rodzice chętnie wysyłają swoje pociechy na zimowiska i obozy. Musimy jednak pamiętać o zagrożeniach, na które narażone są nasze dzieci podczas takich wyjazdów. 

Dziecko na zimowisku 

Czas ferii zimowych jest okresem beztroski dla dzieci. Co zrobić, żeby zimowy wypoczynek był bezpieczny, a nasze pociechy wróciły z niego szczęśliwe i pełne zapału do nauki?

Powinniśmy wnikliwie wczytać się w regulamin zimowiska, na który wysyłamy naszego malucha, dowiedzieć się, jakie warunki będą na miejscu i jakie atrakcje przygotowali organizatorzy, czy nasze dziecko będzie miało zapewnioną odpowiednią opiekę. Niezwykle ważna jest też rozmowa z dzieckiem przed wyjazdem, która będzie dotyczyła podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie powinno ono zachować podczas ferii.

Wyjazd na zimowisko czy obóz dostarczy dziecku na pewno wiele radości. Po trudach całego semestru, dwa tygodnie spędzone na zabawie, kontakt z rówieśnikami oraz ruch na świeżym powietrzu, korzystnie wpłyną na regenerację sił przed kolejnym okresem nauki. Podczas zimowych wyjazdów dziecko nie tylko odpoczywa, ale także nawiązuje nowe znajomości i uczy się ponoszenia odpowiedzialności za siebie i swoje zachowanie. 

Bezpieczeństwo w czasie wyjazdu

Kiedy już dojrzeliśmy do decyzji, aby wysłać nasze dziecko na obóz czy zimowisko upewnijmy się czy jego organizator spełnił wszystkie warunki, aby zapewnić maluchom bezpieczny pobyt. Szczególnie pamiętajmy, aby:

 • sprawdzić czy organizator ma wymagane pozwolenia na prowadzenia tego typu imprez oraz czy opiekunowie są osobami pełnoletnimi, które ukończyły kursy dla wychowawców kolonijnych
 • dowiedzieć się czy dziecko podczas wyjazdu będzie miało zapewnioną opiekę medyczną
 • uzyskać informację, jaka grupa dzieci przypada na jednego opiekuna
 • zorientować się czy na wypadek awarii autokaru jest zapewniony zastępczy środek transportu oraz czy autobus przewożący dzieci ma ważne badania techniczne
 • zaopatrzyć dziecko w kartę z danym osobowymi, telefonami kontaktowymi do rodziców oraz do służb ratowniczych
 • uświadomić dziecko o obowiązku przestrzegania regulaminu zimowiska
 • poinformować opiekunów zimowiska o zażywaniu przez dziecko leków
 • dziecko nie zabrało ze sobą wartościowych przedmiotów, dzięki temu uniknie kradzieży
 • wytłumaczyć dziecku, że na stoku powinno bezwzględnie stosować się do zaleceń opiekuna
 • powiedzieć dziecku, żeby pamiętało o ograniczonym zaufaniu w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi
 • dziecko zachowało szczególną ostrożność w trakcie zabaw na śniegu oraz nie wchodziło na zamarznięte jeziora, rzeki czy baseny
 • w przypadku zabłądzenia, o drogę pytało najlepiej osobę umundurowaną, aby nie zainteresowało sobą osób przypadkowych

Zima w mieście 

Jeżeli nie możemy wysłać naszych pociech na zorganizowany obóz czy zimowisko, postarajmy się spędzić czas ferii wspólnie. Kiedy praca nie pozwala nam na spędzenie wolnego czasu w czasie ferii z naszymi pociechami, spróbujmy zdobyć informacje na temat lokalnych placówek i organizacji, takich jak: świetlice szkolne czy centra kultury, które świadczą fachową opiekę nad dziećmi.

Powstaje też coraz więcej miejsc, w których oferowana jest dzieciom opieka w czasie wolnych dni. Takie miejsca cieszą się popularnością wśród rodziców i opiekunów. Najczęściej są to: szkoły, kluby osiedlowe, świetlice przy kościołach, fundacje itp. Dzieci mogą w tych instytucjach zaangażować się w ciekawe zajęcia i pomysłowe zabawy. Tego typu placówki zapewniają także naszym pociechom zdrowe i pożywne posiłki, co jest niezmierne ważne, zwłaszcza zimą. Najważniejsza wydaje się jednak fachowa i profesjonalna opieka.

Ferie to pora „sprawdzianu” zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Jest to czas, kiedy zaufanie jest wystawiane na próbę. Pokażmy jednak, że wierzymy w zdrowy rozsądek naszych dzieci i jesteśmy w stanie im zaufać. Dla dzieci będzie to test z odpowiedzialności.
 
Urzędy Miast również w czasie ferii starają się zapewnić dzieciom rozrywkę połączoną z nauką i opieką. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu wcale nie musi okazać się kosztowny. Zdarza się, że niektóre placówki świadczą te usługi nieodpłatnie. Ofert różnych ośrodków, w których dziecko może bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach możesz szukać w lokalnej prasie, radiu, telewizji czy portalach internetowych.

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, zbierz informacje na temat miejsca, do którego wysyłasz swoje dziecko. W razie wątpliwości, czy wybrana placówka jest odpowiednia, możesz skonsultować się z osobami, które tam pracują lub innymi rodzicami, którzy korzystali z podobnych usług. 

Troszczmy się o bezpieczeństwo dziecka w domu

Jeśli dziecko spędzi ferie w rodzinnym mieście, należy je uczulić na zagrożenia, które mogą je spotkać. Oto kilka pomocnych wskazówek:

 • wyznacz dziecku teren do zabawy (z dala od ruchliwych ulic)
 • twoja pociecha pod żadnym pozorem nie może wchodzić na zamarznięte stawy, rzeki i jeziora
 • uświadom dziecko jak powinno reagować na obcych (nie wolno otwierać drzwi nieznajomym, zakaż przyjmowania słodyczy od obcych itp.); jednak nie wolno przesadzić z ostrożnością, aby nie wywołać u dziecka lęku przed ludźmi
 • jeśli dziecko nosi ze sobą klucze do domu, to niech nie będą wystawione na widok; najlepiej ukryć je w kieszeni ubrania albo schować głęboko w plecaku

Nic nie zastąpi miłości rodzicielskiej

Postarajmy się, żeby czas zimowego odpoczynku został wykorzystany jak najlepiej. Miejmy świadomość tego, że czas i troska, które poświęcimy naszym dzieciom, zaowocuje w przyszłości. Pamiętajmy, że nic tak nie zbliża i nie tworzy więzi pomiędzy dziećmi i rodzicami, jak rozmowa. Dołóżmy wszelkich starań, żeby relacja, którą budujemy z naszymi dziećmi była silna i trwała. Z czasem pojawi się również większe zaufanie do dziecka, bez którego trudno mówić o jakichkolwiek samodzielnych wyjazdach. 

Apel o poświęcanie większej uwagi swoim dzieciom jest kierowany do osób, które pochłonięte są pracą i brakuje im czasu na wspólne spędzanie chwil z rodziną. Musimy pamiętać, że sama obecność nie powoduje bliskości. Bliskość to wspólne zabawy, rozmowy, wsłuchiwanie się w to, co mówi do Ciebie dziecko, żona lub mąż, oraz próba wcielania tego w życie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • L-karnityna – co to za związek i jak działa? Kiedy sięgnąć po preparaty z karnityną?

  L-karnityna to tzw. substancja witaminopodobna, pełniąca ważne dla funkcjonowania organizmu role. Pobieramy ją z pożywieniem w produktach mięsnych i mlecznych, jednak przede wszystkim jest ona syntetyzowana w organizmie. Czym zatem jest karnityna i jaki jest sens jej suplementacji? 

 • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

  Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

 • Bezpieczne ferie z rodzicami i nie tylko

  W czasie ferii szukamy ciekawych form wypoczynku i atrakcyjnych miejsc, w których zarówno my jak i nasze pociechy możemy spędzić czas wspólnie i odpocząć. Cześć z nas wyśle swoje maluchy na obóz czy kolonie. Inne dzieci zostaną w domach, ale i im możemy zapewnić wiele atrakcji.

 • Pomysły na oryginalny prezent na Dzień Kobiet

  Jaki prezent przygotować z okazji Dnia Kobiet? Oto kilka pomysłów na to, jak sprawić, aby kobieta poczuła się w tym dniu wyjątkowo.

 • Jak nie przytyć w Święta?

  Święta dla wielu z nas są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będąc zaproszonym na spotkanie świąteczne, zazwyczaj jesteśmy częstowani wyśmienitymi smakołykami. Trudno odmówić gdy mamy do wyboru świąteczne przysmaki. Jeżeli już dziś myślisz o tym, jak nie przytyć w Święta, przedstawiamy kilka sposobów, by temu zapobiec.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij