Jak poprawić wynik w podciąganiu na drążku? - portal DOZ.pl
Jak poprawić wynik w podciąganiu na drążku?
Justyna Bielecka

Jak poprawić wynik w podciąganiu na drążku?

Podciąganie jest świetnym ćwiczeniem kształtującym mięśnie pleców i ramion. Prezentujemy proste wskazówki, dzięki którym bezpiecznie rozpoczniesz trening na drążku.

Istnieje kilka sposobów polepszenia wyników w podciąganiu.

 1. Powolne opuszczanie. Ćwiczenie możesz zaczynać ze stołka/ławki. Możesz też ustawić drążek tak niżej, żeby mieć go tuż pod brodą. W tej wersji ruch podciągania jest nieistotny. Ważniejsze jest powolne opuszczanie tułowia. Zaczynając w zwisie z brodą nad drążkiem, jak najwolniej opuszczaj ciało, prostując ramiona. Taka wersja ćwiczenia pozwala zwiększać wytrzymałość mięśni.
 2. Dodatkowe obciążenie. Zazwyczaj podnosisz ciężar własnego ciała, który zazwyczaj nie zmienia się. Żeby zwiększyć obciążenie możesz zastosować pas z odważnikami na talię lub na nogi. W warunkach domowych można wykorzystać plecak z butelką wody w środku.
 3. Zmiana chwytu. Żeby osiągnąć najlepsze rezultaty, należy wprowadzać zmienność w ćwiczeniach, żeby wzmacniać wszystkie partie mięśni. Stosuj zarówno nachwyt jak i podchwyt. Możesz też je modyfikować ustawiając jedną rękę w podchwycie, drugą w nachwycie.
 4. Szerokość chwytu jest kolejnym parametrem, który możesz zmodyfikować. Podciąganie w wąskim chwycie mocniej oddziałuje na górną część pleców, zaś w szerokim na boczne partie mięśnia najszerszego grzbietu.
 5. Na koniec – wytrzymaj! Jeżeli czujesz, że nie jesteś już w stanie zrobić kolejnego powtórzenia do końca, postaraj się podciągnąć chociaż do połowy i wytrzymać w tym ułożeniu przez 5 sekund.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zadbaj o dłonie przy komputerze

  Coraz więcej ludzi pracuje regularnie przy komputerze. Dłonie spędzają na klawiaturze i myszce większość dnia.

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij