×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Ból kręgosłupa dotyka prawie każdego z nas. Najczęściej mają z nim do czynienia osoby po czwartej dekadzie życia. Bóle wynikają zarówno ze zużycia stawów kręgosłupa (zwyrodnień), jak i przyjmowania nieprawidłowych pozycji podczas wykonywania niektórych czynności dnia codziennego.

Oto niektóre sposoby zapobiegania zespołom bólowym kręgosłupa:

  1. Podczas podnoszenia ciężaru znajdującego się przed Tobą, ugnij kolana i wyprostuj kręgosłup. Dopiero z tej pozycji unieś się wraz z przedmiotem (nigdy nie podnoś ciężaru na wyprostowanych kończynach dolnych)
  2. Podczas siedzenia na krześle lub prowadzenia samochodu, przyjmij taką pozycję, by  kręgosłup był wyprostowany, a szyja nie była wysunięta do przodu
  3. Staraj się wykonywać wszelkie prace domowe (krojenie warzyw, zmywanie naczyń, itp.) tak, by nie schylać się do stołu czy też zmywaka.
  4. Zakupy lub inne przedmioty staraj się nosić w obu rękach jednocześnie (tak, by na każdą z nich przypadał równy ciężar).
  5. Pamiętaj, że o kręgosłup należy dbać także nocą. Łóżko, na którym sypiasz, powinno zawierać twardy, lekko sprężynujący materac, który nie ugina się przy każdym ruchu.

Podziel się: