Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.2
Michał Posmykiewicz

Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.2

Poniżej zmierzymy się z kilkoma najczęściej zadawanymi pytaniami, niestety dyskutowanymi często na korytarzu, między pacjentami zamiast z lekarzem. Większość z tych zagadnień została omówiona i rozwinięcie ich można znaleźć na łamach naszego portalu. W tym miejscu krótko je poruszymy.

10.      Zabiegi chirurgiczne w raku piersi powodują nagły dopływ powietrza do guza i jego szybsze rozprzestrzenianie się.

Nieprawda. Jest to jeden z mitów, który cały czas przekazywany jest wśród społeczeństwa. Jeżeli po operacji stwierdzany jest rozsiany charakter choroby, na pewno nie ma to nic wspólnego z wpływem chirurgii i oznacza, że proces w chwili rozpoznania był już zaawansowany, choć mógł przebiegać w sposób utajony.

  11.      Całkowite wycięcie piersi jest lepsze i daje wyższe szanse na wyleczenie niż zabieg oszczędzający z radioterapią.

Nieprawda. Przede wszystkim nie u każdej chorej można przeprowadzić zabieg oszczędzający, muszą być spełnione konkretne warunki związane z wielkością, położeniem i zaawansowaniem guza. Jeżeli zabieg oszczędzający jest możliwy, to jego skuteczność w połączeniu z radioterapią jest na tym samym poziomie co mastektomia.

  12.      Po usunięciu węzłów chłonnych ręka pozostaje obrzęknięta do końca życia.

Nieprawda. Obrzęk limfatyczny tworzy się najwyżej w 15% po operacji. Odpowiednie leczenie i ćwiczenia znacznie zmniejszają, a najczęściej eliminują jego objawy.

  13.      Radioterapia boli.

Nieprawda. Sam proces naświetlań jest bezbolesny. Ewentualne odczucia dyskomfortu mogą pojawiać się w miarę trwania kolejnych cykli napromieniania, co jest związane ze zwiększoną suchością skóry, swędzeniem, skłonnością do tworzenia się owrzodzeń. Są jednak sposoby, by sobie z tym radzić, a dolegliwości nie są na tyle dokuczliwe, by zmuszały do przerwania terapii.

  14.      Radioterapia powoduje wypadanie włosów.

Nieprawda. Nie dotyczy to na pewno włosów na głowie. Mogą ulec uszkodzeniu włosy w okolicy dołu pachowego, ale odrosną one po zakończeniu leczenia. Takie nieporozumienie może brać się stąd, że u części pacjentów stosowana jest chemioterapia i radioterapia po sobie. W pewnym okresie objawy uboczne obu terapii nakładają się na siebie.

  15.      Radioterapia powoduje nudności i wymioty.

Nieprawda. Radioterapia piersi i dołu pachowego bardzo rzadko powoduje nudności i wymiotów. Tu także te błędne przekonania mogą wynikać z nakładania się objawów chemio- i radioterapii.

  16.      Radioterapia zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia raka piersi.

Nieprawda. Radioterapia podawana jest w celu wyleczenia z raka piersi, kierowana jest na ściśle określony obszar i w zastosowaniu terapeutycznym nie powoduje zwiększonego ryzyka na ponowne zachorowanie na raka piersi.

  17.      Im większe dawki chemii, ty lepszy efekt.

Nieprawda. Dawkowanie chemioterapeutyków jest odpowiednio dobrane i nadmierne ich zwiększanie nie przynosi efektów, a wręcz może zaszkodzić.

  18.      Im gorzej się czujesz po chemii, tym lepszy jest jej efekt.

Nieprawda. Każdy reaguje inaczej na chemioterapię, ale nie pozostaje to w korelacji z jej działaniem leczniczym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Tiki nerwowe – przyczyny, rozpoznanie, leczenie

  Tiki nerwowe to utrudniająca normalne funkcjonowanie przypadłość, która potrafi naprawdę uprzykrzyć życie dotkniętej nią osoby. Pozornie drobne i nieistotne odruchy, w wymiarze społecznym zadają ból obarczonej nimi osobie, ściągając nieprzychylną uwagę otoczenia, niezrozumienie i przyczepiając jej łatkę dziwaka.

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory to jedna z najgroźniejszych znanych chorób, która jest niestety bardzo powszechna i współcześnie znajduje się w ścisłej czołówce przyczyn śmierci. Warto zadać sobie pytanie: w jaki sposób rozpoczyna się proces powstawania nowotworu i jakie czynniki na niego wpływają?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij