×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.2

Poniżej zmierzymy się z kilkoma najczęściej zadawanymi pytaniami, niestety dyskutowanymi często na korytarzu, między pacjentami zamiast z lekarzem. Większość z tych zagadnień została omówiona i rozwinięcie ich można znaleźć na łamach naszego portalu. W tym miejscu krótko je poruszymy.

10.      Zabiegi chirurgiczne w raku piersi powodują nagły dopływ powietrza do guza i jego szybsze rozprzestrzenianie się.

Nieprawda. Jest to jeden z mitów, który cały czas przekazywany jest wśród społeczeństwa. Jeżeli po operacji stwierdzany jest rozsiany charakter choroby, na pewno nie ma to nic wspólnego z wpływem chirurgii i oznacza, że proces w chwili rozpoznania był już zaawansowany, choć mógł przebiegać w sposób utajony.

  11.      Całkowite wycięcie piersi jest lepsze i daje wyższe szanse na wyleczenie niż zabieg oszczędzający z radioterapią.

Nieprawda. Przede wszystkim nie u każdej chorej można przeprowadzić zabieg oszczędzający, muszą być spełnione konkretne warunki związane z wielkością, położeniem i zaawansowaniem guza. Jeżeli zabieg oszczędzający jest możliwy, to jego skuteczność w połączeniu z radioterapią jest na tym samym poziomie co mastektomia.

  12.      Po usunięciu węzłów chłonnych ręka pozostaje obrzęknięta do końca życia.

Nieprawda. Obrzęk limfatyczny tworzy się najwyżej w 15% po operacji. Odpowiednie leczenie i ćwiczenia znacznie zmniejszają, a najczęściej eliminują jego objawy.

  13.      Radioterapia boli.

Nieprawda. Sam proces naświetlań jest bezbolesny. Ewentualne odczucia dyskomfortu mogą pojawiać się w miarę trwania kolejnych cykli napromieniania, co jest związane ze zwiększoną suchością skóry, swędzeniem, skłonnością do tworzenia się owrzodzeń. Są jednak sposoby, by sobie z tym radzić, a dolegliwości nie są na tyle dokuczliwe, by zmuszały do przerwania terapii.

  14.      Radioterapia powoduje wypadanie włosów.

Nieprawda. Nie dotyczy to na pewno włosów na głowie. Mogą ulec uszkodzeniu włosy w okolicy dołu pachowego, ale odrosną one po zakończeniu leczenia. Takie nieporozumienie może brać się stąd, że u części pacjentów stosowana jest chemioterapia i radioterapia po sobie. W pewnym okresie objawy uboczne obu terapii nakładają się na siebie.

  15.      Radioterapia powoduje nudności i wymioty.

Nieprawda. Radioterapia piersi i dołu pachowego bardzo rzadko powoduje nudności i wymiotów. Tu także te błędne przekonania mogą wynikać z nakładania się objawów chemio- i radioterapii.

  16.      Radioterapia zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia raka piersi.

Nieprawda. Radioterapia podawana jest w celu wyleczenia z raka piersi, kierowana jest na ściśle określony obszar i w zastosowaniu terapeutycznym nie powoduje zwiększonego ryzyka na ponowne zachorowanie na raka piersi.

  17.      Im większe dawki chemii, ty lepszy efekt.

Nieprawda. Dawkowanie chemioterapeutyków jest odpowiednio dobrane i nadmierne ich zwiększanie nie przynosi efektów, a wręcz może zaszkodzić.

  18.      Im gorzej się czujesz po chemii, tym lepszy jest jej efekt.

Nieprawda. Każdy reaguje inaczej na chemioterapię, ale nie pozostaje to w korelacji z jej działaniem leczniczym.


Podziel się: