Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.2 - portal DOZ.pl
Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.2
Michał Posmykiewicz

Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.2

Poniżej zmierzymy się z kilkoma najczęściej zadawanymi pytaniami, niestety dyskutowanymi często na korytarzu, między pacjentami zamiast z lekarzem. Większość z tych zagadnień została omówiona i rozwinięcie ich można znaleźć na łamach naszego portalu. W tym miejscu krótko je poruszymy.

10.      Zabiegi chirurgiczne w raku piersi powodują nagły dopływ powietrza do guza i jego szybsze rozprzestrzenianie się.

Nieprawda. Jest to jeden z mitów, który cały czas przekazywany jest wśród społeczeństwa. Jeżeli po operacji stwierdzany jest rozsiany charakter choroby, na pewno nie ma to nic wspólnego z wpływem chirurgii i oznacza, że proces w chwili rozpoznania był już zaawansowany, choć mógł przebiegać w sposób utajony.

  11.      Całkowite wycięcie piersi jest lepsze i daje wyższe szanse na wyleczenie niż zabieg oszczędzający z radioterapią.

Nieprawda. Przede wszystkim nie u każdej chorej można przeprowadzić zabieg oszczędzający, muszą być spełnione konkretne warunki związane z wielkością, położeniem i zaawansowaniem guza. Jeżeli zabieg oszczędzający jest możliwy, to jego skuteczność w połączeniu z radioterapią jest na tym samym poziomie co mastektomia.

  12.      Po usunięciu węzłów chłonnych ręka pozostaje obrzęknięta do końca życia.

Nieprawda. Obrzęk limfatyczny tworzy się najwyżej w 15% po operacji. Odpowiednie leczenie i ćwiczenia znacznie zmniejszają, a najczęściej eliminują jego objawy.

  13.      Radioterapia boli.

Nieprawda. Sam proces naświetlań jest bezbolesny. Ewentualne odczucia dyskomfortu mogą pojawiać się w miarę trwania kolejnych cykli napromieniania, co jest związane ze zwiększoną suchością skóry, swędzeniem, skłonnością do tworzenia się owrzodzeń. Są jednak sposoby, by sobie z tym radzić, a dolegliwości nie są na tyle dokuczliwe, by zmuszały do przerwania terapii.

  14.      Radioterapia powoduje wypadanie włosów.

Nieprawda. Nie dotyczy to na pewno włosów na głowie. Mogą ulec uszkodzeniu włosy w okolicy dołu pachowego, ale odrosną one po zakończeniu leczenia. Takie nieporozumienie może brać się stąd, że u części pacjentów stosowana jest chemioterapia i radioterapia po sobie. W pewnym okresie objawy uboczne obu terapii nakładają się na siebie.

  15.      Radioterapia powoduje nudności i wymioty.

Nieprawda. Radioterapia piersi i dołu pachowego bardzo rzadko powoduje nudności i wymiotów. Tu także te błędne przekonania mogą wynikać z nakładania się objawów chemio- i radioterapii.

  16.      Radioterapia zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia raka piersi.

Nieprawda. Radioterapia podawana jest w celu wyleczenia z raka piersi, kierowana jest na ściśle określony obszar i w zastosowaniu terapeutycznym nie powoduje zwiększonego ryzyka na ponowne zachorowanie na raka piersi.

  17.      Im większe dawki chemii, ty lepszy efekt.

Nieprawda. Dawkowanie chemioterapeutyków jest odpowiednio dobrane i nadmierne ich zwiększanie nie przynosi efektów, a wręcz może zaszkodzić.

  18.      Im gorzej się czujesz po chemii, tym lepszy jest jej efekt.

Nieprawda. Każdy reaguje inaczej na chemioterapię, ale nie pozostaje to w korelacji z jej działaniem leczniczym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij