×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Komunikacja a seks. Jak rozmowa wpływa na zadowolenie ze stosunku i jakość relacji?

Seks to jedna z podstawowych potrzeb człowieka i ważna sfera każdego związku. Równie istotna w relacji jest rozmowa i otwarte komunikowanie wszelkich potrzeb, przemyśleń oraz odczuć. Łącząc te dwa elementy i uwzględniając temat seksu w prywatnych rozmowach, osobno partnerzy, jak i cały związek, mogą wiele zyskać. Na podstawie wypowiedzi seksuologa i psychoterapeuty Daniela Cysarza wyjaśniono, jakie znaczenie dla sfery intymnej, i nie tylko, ma otwarta rozmowa na temat seksu. 

Rola intymnej komunikacji w związku

Rozmowa, również ta dotycząca seksu, to podstawa związku. Bez względu na staż, wiek partnerów czy fakt posiadania dzieci, szczery dialog liczy się tak samo i powinien być naturalną częścią każdego związku. To dzięki otwartości na intymne tematy i bezpośredniej komunikacji, partnerzy mogą odkryć własne potrzeby seksualne, ale też poznać upodobania drugiej połówki oraz znaleźć taki rodzaj przyjemności, który będzie odpowiadał obydwojgu.

Szczera rozmowa o seksie może również wpłynąć na pozostałe obszary relacji. Może zbudować ogólne poczucie bezpieczeństwa i komfortu oraz podnieść poziom zaufania partnerów. 

Dlaczego ludzie nie rozmawiają o seksie i jak wygląda to w przypadku wieloletnich związków?

Mimo wielu korzyści płynących z rozmawiania na tematy intymne i komunikowania wprost zarówno pozytywnych, jak i negatywnych odczuć, ludzie często nie mówią o seksie. Często nawet nie zdają sobie sprawy, że mogą i powinni rozmawiać. Niektórzy decydują się przemilczeć ten temat, ponieważ wstydzą się lub obawiają reakcji partnera. Sam temat seksu wzbudza takie odczucia, a wyjawienie fantazji seksualnych może potęgować lęk i poczucie zmieszania. 

Powodem omijania kwestii intymnych w rozmowie może być też problem dobrania odpowiednich słów. Język związany z seksem popada w dwie skrajności – jest albo zbyt wulgarny, albo zbyt medyczny, przez co może urazić drugą stronę lub niejasno przedstawić sprawę. 

Argumentem dla osób niekomunikujących swoich potrzeb może być również przekonanie, że wysyłane przez nią/niego komunikaty niewerbalne są czytelne i wystarczające. To przeświadczenie w szczególności dotyczy osób będących od wielu lat w związku. Partnerzy, którzy wspólnie spędzili 10 czy 20 lat często myślą, że druga połówka jest w stanie odczytać wszelkie podteksty, widzi i analizuje każdą zmianę mimiki oraz każdy gest, a nawet jest w stanie odpowiednio zinterpretować milczenie. Osoby od lat ze sobą związane często są przekonane, iż poznały swoje upodobania. Nie myślą już o tym, że te przecież zmieniają się z czasem i należy o tym porozmawiać.

W wieloletnich związkach brak rozmów o seksie tłumaczony jest też faktem posiadania dzieci – rodzice nie rozmawiają o intymnych sprawach, żeby dziecko przypadkiem niczego nie usłyszało. Nie okazują sobie czułości, bo uważają, że przy dzieciach nie wypada. Zasłaniają się zmęczeniem i brakiem czasu oraz odpowiednich warunków do uprawiania seksu, kiedy tak naprawdę może chodzić o coś innego. 

Do czego prowadzi brak komunikacji?

Rozmowa na temat seksu umożliwia odnalezienie odpowiadającego obydwu stronom rodzaju dopasowania. Dzięki niej nasze potrzeby i pragnienia mogą zostać spełnione, także drugiej połówce możemy sprawić więcej przyjemności. Brak otwartej komunikacji może z kolei utrudnić parze zgranie się w łóżku i może nie dać obydwojgu oczekiwanej satysfakcji. Jeżeli od razu, po nie do końca udanym stosunku nie zostanie podjęta rozmowa, a partnerzy pozostawią sprawę niedopowiedzianą, sfera intymna związku może zacząć przygasać, co z kolei wpłynie na pozostałe obszary wspólnego życia.

Konsekwencją braku rozmów o intymności w dojrzałych związkach jest niekiedy zaprzestanie uprawiania seksu. Osoby będące w wieloletnich relacjach często myślą, że najgorętsze momenty w łóżku są już za nimi, a niedopasowanie jest naturalną koleją rzeczy i nie należy tego roztrząsać. Nic bardziej mylnego – seks w dojrzałych związkach, które dbają o relacje, ma szansę być najbardziej satysfakcjonujący. Człowiek całe życie uczy się reakcji swojego ciała i czerpania przyjemności z seksu, a jeżeli dołączyć do tego uważne obserwowanie reakcji partnera i wsłuchiwanie się w jego potrzeby – z wiekiem, seks może sprawiać jeszcze więcej przyjemności.

Rozwiązanie

Jak zapobiec sytuacji oddalenia się od partnerki/partnera? Jak po wielu latach bycia w związku, zacząć rozmawiać o seksie? Jedno rozwiązanie nie istnieje i możliwe, że dla każdej pary recepta na to jest inna. Jedni znajdą własny kod, za pomocą którego będą mówić o swoich potrzebach, a inni przełamią lody i zaczną wprost wyrażać swoje odczucia. Ważne jest to, by z szacunkiem i zrozumieniem traktować wszelkie komunikaty parterki lub partnera. Nie należy śmiać się i krytykować odczuć drugiej strony. Komplementy, wyrażanie podziwu i wspominanie pozytywnych doświadczeń jest równie ważne, co mówienie o rzeczach, które w naszym odczuciu wymagają zmiany. 

Dla osób niepotrafiących przełamać się i podjąć w bezpośredniej rozmowie tematyki seksu, rozwiązaniem na początek może być pokazanie, że oczekujemy w łóżku czegoś innego. Wyrazem tego będzie np. zakup innego rodzaju prezerwatyw. Co więcej, odpowiednio dobrane, mogą okazać się tym, czego obydwoje poszukiwaliście w łóżku i dzięki czemu odnajdziecie idealny rodzaj dopasowania. Z rozmiarem prezerwatywy jest przecież tak samo, jak z rozmiarem garnituru – ten odpowiednio dobrany zapewnia wygodę i poczucie komfortu. Grubość prezerwatywy też ma znaczenie, ponieważ z wiekiem czułość narządu na bodźce może się zmieniać, dlatego cieńsze prezerwatywy mogą dawać większe bogactwo doznań.

Linia Durex Invisible, w skład której wchodzą cztery rodzaje prezerwatyw: Durex Invisible supercienkie, Durex Invisible powiększone, Durex Invisible dopasowane i Durex Invisible dodatkowo nawilżane to rozwiązanie dla par poszukujących zmiany. Wszystkie produkty z tej linii są cieńsze niż klasyczne propozycje marki, a dodatkowo możliwe jest dopasowanie rozmiaru i poziomu nawilżenia prezerwatyw.

Na dole opakowania produktów Durex Invisible można znaleźć pasek nawigacyjny z ikonami symbolizującymi wyróżniki danego rodzaju prezerwatyw. Koło oznacza rozmiar – im większa średnica, tym większy rozmiar prezerwatyw. Symbol kropli oznacza poziom nawilżenia – albo standardową ilość slikonowego lubrykantu albo zwiększoną. Poziome linie to z kolei oznaczenie stopnia grubości – im cieńsza linia, tym cieńsza prezerwatywa. 

Linią Invisible, Durex pragnie odpowiedzieć na indywidualne potrzeby każdej pary. Może okazać się, że jeden z rodzajów tych prezerwatyw odpowiada właśnie na wasze. Spróbujcie i przekonajcie się sami.

Artykuł sponsorowany.


Podziel się: