×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Naukowcy: koronawirus zmieni nasze życie na minimum 18 miesięcy

Zgodnie z powstającymi modelami epidemiologicznymi, stosowanie specjalnych środków ostrożności wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa, takich jak izolacja domowa może potrwać nawet 18 miesięcy, co pomoże zmniejszyć skalę epidemii. Naukowcy oszacowali także śmiertelność z tytułu epidemii na poziomie nawet 2,2 mln w Stanach Zjednoczonych. 

Kwarantanna i izolacja kluczowe dla zahamowania epidemii

Wspomniana perspektyw czasowa, czyli 18 miesięcy, dotyczy okresu, po którym na rynku powinny pojawić się pierwsze szczepionki. Zgodnie z obecnymi szacunkami badaczy, uwzględniając czas potrzebny na wykonanie testów, rejestracje szczepionek i ich produkcję, rok do dwóch lat to najbliższy możliwy termin, w którym zaszczepianie się przeciw Covid-19 jest realne. 

Zdaniem autorów raportu, naukowców z Imperial College London, wirus Covid-19 jest najpoważniejszym zagrożeniem dla zdrowia publicznego od pandemii grypy w 1918 r. 

Na podstawie dostępnych danych eksperci od modelowania doszli do wniosku, że aby mieć realną nadzieję na zmniejszenie rozmiarów epidemii w najbliższych miesiącach, należy utrzymywać środki ostrożności zarówno wobec osób chorych, jak i zdrowych. W mocy powinna więc zostać kwarantanna zdrowych, izolacja zakażonych i zalecenia dotyczące ograniczania wychodzenia z domów i limitowania kontaktów społecznych do odwołania. Zachowanie tych obostrzeń pozwoli na ograniczenie potencjalnych przypadków zakażeń o 2/3 i redukcję śmierci z tytułu SARS-CoV-2 o połowę. 

Chiny wiedziały o wirusie od listopada?

Przedmiotem badań naukowców jest również określenie momentu początku epidemii. Powszechnie uważa się, że jej rozpoczęcie należy datować na grudzień, a konkretnie jego końcówkę, gdy zarejestrowano pierwsze przypadki w Chinach. Najnowsze dane sugerują jednak, że pierwszy przypadek zakażenia mógł wystąpić już w połowie listopada. Mowa o 55–letnim mężczyźnie z regionu Hubei, który prawdopodobnie był „pacjentem zero”. Informacje te pochodzą od chińskiego rządu, a poinformowała o nich redakcja South China Morning Post.

Wynika z nich także, że jeszcze w 2019 r. wirusem Covid-19 zaraziło się co najmniej 266 osób. Od połowy listopada każdego dnia rejestrowano od 1 do 5 nowych przypadków, by 27 grudnia ich liczba osiągnęła 180. To ważna data, ponieważ to tego dnia oficjalnie zaczęto łączyć zakażenia z pojawieniem się nowego typu koronawirusa. Do końca grudnia liczba przypadków wzrosła do 266, by 1. stycznia sięgnąć 380. Te dane są bardzo istotne dla poznania sposobu rozprzestrzeniania się epidemii i opracowania sposobów na jej zahamowanie. 

Wątpliwości dotyczące ibuprofenu

W ostatnich dniach pojawiły się także informacje mówiące, że przyjmowanie leków na bazie ibuprofenu może pogarszać stan zdrowia osób zarażonych wirusem Covid-19. Takie zalecenie we wtorek wydała Światowa Organizacja Zdrowia, powołując się na dane pochodzące z jednej pracy naukowej, opublikowanej 11. marca w czasopiśmie Lancet.

Przyjmowanie ibuprofenu, wg hipotezy, zwiększa liczbę receptorów białka ACE2 na powierzchni komórek, do których ma przyłączać się nowy koronawirus. Wiadomo także, że osoby starsze mają więcej białka ACE2, co mogłoby tłumaczyć, czemu konsekwencje SARS-CoV-2 dotykają ich mocniej.

Wielu naukowców już skrytykowało wspomniane hipotezy, argumentując, że nie są one poparte żadnymi rzetelnymi danymi. Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła jednak „dmuchać na zimne”, ponieważ chorzy mają do dyspozycji dużo innych leków, w tym preparaty oparte na paracetamolu. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. M. Depcevich, Mitigation measures for coronavirus could be in place for 18 months or longer, models suggest, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/mitigation-measures-for-coronavirus-could-be-in-place-for-18-months-or-longer-models-suggest/, [dostęp:] 18.03.2020 r.
  2. J. Ma, Coronavirus: China’s first confirmed Covid-19 case traced back to November 17, "scmp.com" [online], https://www.scmp.com/news/china/society/article/3074991/coronavirus-chinas-first-confirmed-covid-19-case-traced-back, [dostęp:] 18.03.2020 r.
  3. M. Kossobudzka, WHO odradza stosowanie ibuprofenu u osób chorych na COVID-19. O co w tym chodzi?, "wyborcza.p" [online], https://wyborcza.pl/7,75400,25799595,swiatowa-organizacja-zdrowia-odradza-stosowanie-ibuprofenu-u.html, [dostęp:] 18.03.2020 r.

Podziel się: