Palenie „z trzeciej ręki” zagraża zdrowiu ludzkich komórek
Katarzyna Szulik

Palenie „z trzeciej ręki” zagraża zdrowiu ludzkich komórek

Zgodnie z odkryciem naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii, tzw. palenie z trzeciej ręki może uszkodzić komórki nabłonkowe w układzie oddechowym, co może skutkować zniszczeniem DNA, a w konsekwencji zwiększeniem ryzyka wystąpienia nowotworu. To kolejny dowód na to, że palenie szkodzi nie tylko samym palącym, ale również osobom mającym styczność z ich otoczeniem.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii jest pierwszym, które  jednoznacznie wskazuje na bezpośredni wpływ tzw. trzeciorzędnego palenia na ekspresję genów u ludzi. Wyniki badań ukazały się na łamach JAMA Network Open.

Czym jest THS?

Tak zwane palenie z trzeciej ręki (THS) jest odmianą biernego palenia. W obu wypadkach kluczem jest kontakt z dymem tytoniowym bez samodzielnego rozpoczynania palenia, jednak w przypadku typowego biernego palenia mówimy wyłącznie o przebywaniu w otoczeniu, w którym znajduje się dym. Palenie z trzeciej ręki odbywa się w sytuacji, gdy wchodzimy w kontakt ze szkodliwymi składnikami dymu tytoniowego całkowicie nieświadomie. Jego molekuły osiadają na meblach, włosach czy ubraniu. Nieświadomie je wdychamy i oddajemy do atmosfery, rozprzestrzeniając dalej szkodliwe składniki dymu. Pojęcie trzeciorzędnego palenia jest stosunkowo mało znane, dlatego do tej pory nie było przedmiotem szeroko zakrojonych badań i trudno powiedzieć, do jakiego stopnia prowadzi do spustoszenia organizmu. Badana naukowców z Kalifornii mogą rzucić więcej światła na to zagadnienie.

Tytoniowe zagrożenie dla komórek

Naukowcy skupili się na komórkach pochodzących z kanału, którym zanieczyszczony dym dociera do organizmu – mowa o nosie. Zostały one pobrane od osób niepalących, które wcześniej przez trzy godziny przebywały w pomieszczeniu, w którym znajdowało się THS. Jak się okazało, jedynie trzy godziny tzw., trzeciorzędnego palenia w sposób istotny zmieniło ekspresję genów w nabłonku nosa uczestników badania. To wpłynęło między innymi na poziom stresu oksydacyjnego komórek, a więc aktywność wolnych rodników, skutkując potencjalnie większą podatnością na nowotwory.  Trwająca trzy godziny ekspozycja to oczywiście zbyt mało by wywołać raka, ale regularne przebywanie w domu lub mieszkaniu razem z palaczem, zwłaszcza oddającym się nałogowi w domu, może mieć konsekwencje zdrowotne, których skali nie sposób przewidzieć.

W opinii naukowców wyniki tych badań można przełożyć również na reakcję oskrzeli na skutki palenia z trzeciej ręki, ponieważ ekspresja genów komórek obu typów jest do siebie bardzo podobna.

Ponadto naukowcy zaobserwowali, że nawet  krótkie wystawienie na THS wpływa na aktywność mitochondriów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania komórek. Gdyby ekspozycja była dłuższa i niekontrolowana, THS mogłoby doprowadzić do ich śmierci.

Skóra pod lupą

Składniki dymu tytoniowego w ramach palenia z trzeciej ręki przedostają się do organizmu nie tylko przez nos, ale także przez skórę i to właśnie ona stanie się przedmiotem badań naukowców w następnej kolejności. Autorzy badania liczą, że ich działania przyczynią się przede wszystkim do zwiększenia świadomości społecznej na temat trzeciorzędnego palenia, które szkodzi bliskim palacza również gdy on sam nigdy nie pali w ich towarzystwie lub w domu. Szkodliwy pył osiada na nim samym lub w samochodzie, narażając innych na konieczność wdychania go.

Efekty trzeciorzędnego palenia są szczególnie szkodliwe dla dzieci, których system odpornościowy nie jest w pełni gotowy na odpieranie wszystkich zagrożeń. Ponadto są one potencjalnie bardziej narażone na kontakt z THS, ponieważ dym może osiadać na zabawkach lub też na podłodze, po której raczkują. Usunięcie pyłów nie jest możliwe przez wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywał palacz, używanie klimatyzacji czy ograniczanie się do palenia tytoniu tylko w jednym miejscu. Jedynym sposobem na pozbycie się pyłu jest regularne czyszczenie powierzchni mebli i podłóg oraz pranie tekstyliów, na których może osiadać pył, co dotyczy w szczególności firan, zasłon dywanów i tapicerek, również samochodowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij