×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Palenie „z trzeciej ręki” zagraża zdrowiu ludzkich komórek

Zgodnie z odkryciem naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii, tzw. palenie z trzeciej ręki może uszkodzić komórki nabłonkowe w układzie oddechowym, stresując je i powodując ich walkę o przetrwanie. To odkrycie może pomóc lekarzom leczącym pacjentów narażonych na kontakt z dymem z trzeciej ręki.

— Nasze dane pokazują, że ludzkie komórki są dotknięte przez dym tytoniowy — powiedział Prue Talbot, profesor z Wydziału Biologii Molekularnej, Komórkowej i Systemowej Uniwersytetu w Kalifornii, który prowadził badania. — Skutki zdrowotne THS badano w hodowanych komórkach i modelach zwierzęcych, ale jest to pierwsze badanie, które wykazało bezpośredni wpływ trzeciorzędnego palenia na ekspresję genów u ludzi. Wyniki badań pojawiają się w JAMA Network Open.

Czym jest THS?

Palenie z trzeciej ręki, znane jako THS, powstaje, gdy wydychany dym i dym wydobywający się z końcówki palących się papierosów osiada na powierzchniach takich jak odzież, włosy, meble i samochody. THS nie odnosi się więc ściśle do dymu, ale raczej do pozostałości po paleniu.

— THS może powrócić do atmosfery i być bezwiednie wdychany przez osoby niepalące — powiedziała Giovanna Pozuelos, pierwsza autorka artykułu badawczego i absolwentka laboratorium Talbota. — Nie zostało to szeroko zbadane, co może wyjaśniać, dlaczego nie istnieją żadne przepisy chroniące niepalących przed tym zjawiskiem.

Tytoniowe zagrożenie dla komórek

Naukowcy pozyskali próbki z nosów czterech zdrowych osób niepalących, które były narażone na THS przez trzy godziny w warunkach laboratoryjnych w UC San Francisco. Następnie naukowcy z UCR pracowali nad uzyskaniem dobrej jakości RNA z zadrapań – niezbędnych do zbadania zmian ekspresji genów. Sekwencjonowanie RNA zidentyfikowało geny, które były nadmiernie lub niedostatecznie wyrażone. Odkryto, że 382 geny były znacząco nadeksprymowane, podczas gdy siedem innych genów było słabo wyrażonych. Następnie zidentyfikowano szlaki dotknięte tymi genami.

— Wdychanie THS tylko przez trzy godziny znacząco zmieniło ekspresję genów w nabłonku nosa zdrowych niepalących — powiedziała Pozuelos. — Przekształciło szlaki związane ze stresem oksydacyjnym, który może uszkodzić DNA, a rak jest jego potencjalnym skutkiem długoterminowym. Jest niezwykle mało prawdopodobne, że trzygodzinna ekspozycja na THS spowoduje raka, ale jeśli ktoś mieszka w mieszkaniu lub domu z THS lub regularnie prowadzi samochód, gdzie jest on obecny, może odczuć negatywne konsekwencje zdrowotne z tego tytułu.

Ponieważ ekspresja genu w nabłonku nosa jest podobna do nabłonka oskrzeli, naukowcy zauważają, że ich dane dotyczą komórek znajdujących się głębiej w układzie oddechowym.

W badanych próbkach naukowcy odkryli również, że krótka ekspozycja na THS wpływa na aktywność mitochondriów. Mitochondria to organelle, które służą jako siły napędowe komórki. Pozostawione bez kontroli, zaobserwowane efekty doprowadziłyby do śmierci komórki.

Skóra pod lupą

Pozuelos wyjaśniła, że zespół skupił się na nabłonku nosa, ponieważ kanał nosowy jest jednym ze sposobów, w jaki THS może dostać się do płuc ludzi. Inną powszechną drogą ekspozycji jest skóra, której naukowcy nie badali, ale planują zrobić to w przyszłości.

Naukowcy pracują już z grupami w San Diego, Kalifornii i Cincinnati, aby zbadać długoterminową ekspozycję na THS, umożliwiając dostęp do domów, których mieszkańcy są narażeni na działanie THS.

— Wiele osób nie wie, czym jest THS — powiedział Talbot, dyrektor Centrum Komórek Macierzystych UCR. — Mamy nadzieję, że nasze badania podniosą świadomość tego potencjalnego zagrożenia dla zdrowia. Wielu dorosłych palących myśli: „Palę na zewnątrz, więc moja rodzina w domu nie będzie narażona”. Ale palacze przenoszą chemikalia, takie jak nikotyna, na ubraniach, więc ważne jest, aby ludzie zrozumieli, że THS jest prawdziwy i potencjalnie szkodliwy.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

G. L. Pozuelos, M. S. Kagda, S. Schick i in., Experimental Acute Exposure to Thirdhand Smoke and Changes in the Human Nasal Epithelial Transcriptome, „JAMA Network Open” [online], https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2736932 2019, [dostęp:] 02.07.2019.


Podziel się: