×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zdrowe włosy i mocne paznokcie

Mówi się, że nasz wygląd ma ogromny wpływ na relacje, które w danym momencie nawiązujemy – również te zawodowe. Dowiedziono, że ludzie czują się dobrze w towarzystwie zadbanych osób. Ponadto poczucie, że wyglądamy dobrze może dodać pewności siebie i ułatwić niejedną trudną rozmowę. Warto więc zadbać o to, by włosy, skóra i paznokcie nie były tym, co staramy się ukryć.

Piękne i zdrowe włosy to ozdoba każdej kobiety. Wśród mężczyzn nie jest inaczej: posiadanie bujnej czupryny to bardzo ważny aspekt ich wyglądu. W młodym wieku nie zawsze pamiętamy o tym, by szczególnie dbać o ich kondycję. Organizm posiada zazwyczaj wystarczające rezerwy składników odżywczych, by nie dopuścić do niedoborów i osłabienia organizmu. Na tym etapie życia najczęściej nie szczędzimy też włosom zabiegów stylizacyjnych – niemal każda kobieta próbowała koloryzacji włosów lub stale ją stosuje, co – choć nadaje włosom zauważalny blask –może je znacznie osłabiać.

Jak możemy zapewnić włosom zdrowy i ładny wygląd na długo? Jak zadbać i wzmocnić paznokcie? Oto kilka podpowiedzi.

Farby do włosów 

W aptekach od niedawna można nabyć farby do włosów zawierające barwniki różniące się od tych występujących w popularnych produktach do koloryzacji. Ich stężenie jest bardzo niskie, zaś sama substancja barwiąca dobrana tak, by zminimalizować ryzyko podrażnień. Farby te posiadają bogatą paletę barw, a jednocześnie chronią i odżywiają włosy.

Czesanie i suszenie, czyli jak wybrać najlepsze akcesoria

Wybieraj do pielęgnacji szczotki zapobiegające plątaniu włosów. Jednak poza czesaniem, również suszenie ma ogromny wpływ na kondycję włosa. Najlepszym wyborem będą suszarki z opcją generowania ujemnych jonów. Dzięki temu elektryzujące się włosy nie będą już więcej stanowić problemu.

Ponadto przez używanie zwykłej suszarki łuski włosów otwierają się, przez co włos staje się matowy. Po wysuszeniu włosów suszarką z jonizacją powietrza łuski włosa ulegają zamknięciu, a włos odzyskuje naturalny blask i gładkość. Warto spróbować i porównać efekty – różnicy nie da się nie zauważyć.

Wzmocnij włosy

Odżywianie włosa od wewnątrz może przynieść wiele korzyści – zarówno osobom mającym problem z wypadaniem i osłabieniem włosów, jak tym, którym zależy na dodaniu włosom blasku. W tym celu warto zapytać farmaceutę o preparaty doustne zawierające biotynę, skrzyp, kiełki pszenicy, aminokwasy (lizynę i prolinę), a także cynk. Niezwykle ważny jest krzem, który pomaga w utrzymaniu dobrego stanu skóry, włosów i paznokci. Jego cennym źródłem może być ekstrakt z ziela skrzypu polnego.

Czy możemy zadziałać również od zewnątrz? Oczywiście. Wzmocnienie cebulek włosów pozwoli odżywić prawidłowo włos i zapobiec jego przedwczesnemu wypadnięciu.

Dobrym wyborem będą w tym przypadku ampułki do wcierania w skórę głowy, np. preparaty stymulujące mikrokrążenie z wyciągiem z kory chinowca. Nowością na rynku są ampułki zawierające wyciąg z palmy sabałowej i pestek z dyni, które pomagają hamować działanie enzymu 5-alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za łysienie androgenowe.

Jak wzmocnić słabe i kruche paznokcie?

W tym przypadku możemy zastosować wygodną formę lakieru, który będzie wzmacniał paznokcie i jednocześnie stanowił bazę pod lakier właściwy. Odżywka taka powinna być wzbogacona w ceramidy i wapń, które pozwolą zwiększyć elastyczność paznokcia. Poza tym – wspomniane wcześniej składniki w doustnych preparatach wzmacniających włosy będą wpływały korzystnie również na kondycję płytki paznokciowej.

Dieta dla urody

Przy zdrowej i zróżnicowanej diecie rzadko dochodzi do niedoborów składników, które mogłyby przyczynić się do złego stanu włosów i paznokci. Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcemy lub nie możemy jeść wszystkich produktów, warto uzupełnić niedobory mikroelementów suplementami diety. W tym przypadku najlepiej zasięgnąć fachowej porady dietetyka i dowiedzieć się, których składników nam brakuje. Co jeszcze możemy zrobić? Wzbogacić dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe, które nadadzą sprężystości i ładnego wyglądu skórze oraz jej wytworom (włosom, paznokciom), a także będą miały korzystny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie.

Zadbaj o zdrowie

Stan naszego zdrowia zazwyczaj wyraźnie odbija się na kondycji skóry, włosów, paznokci. Przy problemach z tarczycą włosy mogą być przerzedzone lub może dochodzić do łysienia. Niedobory estrogenów (np. w okresie menopauzy) lub przejściowy spadek ich poziomu (po porodzie) mogą wyraźnie osłabić nasze włosy. Również zażywanie pewnych leków może powodować pogorszenie stanu naszych włosów, znaczną lub całkowitą ich utratę. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz dermatologiem, by rozwiązać problem, zanim będzie już za późno.


Podziel się: