×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

10 najczęstszych pytań kobiet planujących ciążę

Zaczynasz myśleć o tym, by zostać mamą? Zastanawiasz się, jak dobrze przygotować się do ciąży? Oto odpowiedzi na pytania, które dość często nurtują przyszłych rodziców.

1. Czy planując ciążę, powinnam udać się do lekarza?

Warto starania o potomstwo rozpocząć od wizyty u ginekologa, który przeprowadzi dokładny wywiad i podpowie, jakie badania i szczepienia należałoby wykonać. Trzeba również pamiętać o udaniu się do dentysty. Ważne, by przed ciążą wyleczyć wszystkie zęby – problemy stomatologiczne mogą być przyczyną komplikacji w ciąży.

Jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, niedoczynność tarczycy), pamiętaj, by poinformować o swoich planach prokreacyjnych lekarza prowadzącego, gdyż może być konieczna modyfikacja dotychczasowej terapii.

2. Czy powinnam przyjmować witaminy przed rozpoczęciem starań?

Największe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu ma zdrowa, dobrze zbilansowana dieta matki. Preparaty witaminowe stanowią jedynie jej uzupełnienie.

Udowodniono, że suplementacja niektórych składników rozpoczęta w okresie prekoncepcyjnym zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w przebiegu ciąży oraz powikłań zdrowotnych u noworodka - dotyczy to przede wszystkim kwasu foliowego i witaminy D3.

Musimy jednak pamiętać, że niekontrolowane spożycie preparatów wieloskładnikowych wiąże się z wysokim ryzykiem przedawkowania oraz interakcji z lekami powszechnie stosowanymi (np. antybiotykami, lekami przeciwpadaczkowymi czy przyjmowanymi na zgagę, z pochodnymi magnezu i glinem). Dlatego zawsze, szczególnie planując ciążę, przed zastosowaniem leku czy suplementu skonsultuj się z lekarzem.

3. Jak często powinno się współżyć, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę?

Zaleca się, aby starając się o dziecko, uprawiać seks nie rzadziej niż dwa-trzy razy w tygodniu, a w okresie płodnym największe szanse daje codzienne współżycie. Trzeba jednak pamiętać, że nie bez znaczenia jest również „jakość” stosunku.

Coraz większa rzesza ekspertów przypomina o istotnej roli kobiecego orgazmu w staraniach o zajście w ciążę. Dochodzi wówczas do skurczów w obrębie macicy i pochwy, co sprzyja przedostaniu się plemników do komórki jajowej.

4. Czy można zaplanować płeć dziecka?

W latach 60. ubiegłego wieku amerykański naukowiec Landrum Shettles stworzył teorię na podstawie swojej pracy przy zapłodnieniach in vitro, że męskie plemniki, zawierające mały chromosom Y, szybciej pływają, ale są bardziej podatne na uszkodzenie. Natomiast plemniki noszące większy chromosom X, czyli te, z których powstają dziewczynki, żyją dłużej i są bardziej odporne na trudne warunki panujące w narządach rodnych kobiety. Koncepcja ta zakłada, że jeżeli będziemy współżyli w dniu owulacji, to plemniki Y dotrą do komórki jajowej szybciej i będzie chłopiec, natomiast seks w dni poprzedzające owulację ma zwiększyć szanse na dziewczynkę. Naukowe badania są jednak w tej kwestii dość jednoznaczne - nie ma dowodów na to, aby współżycie w konkretnych odstępach od owulacji miało wpływ na płeć dziecka. 

5. Czy są rzeczy, z których będę musiała zrezygnować, będąc w ciąży?

Oczywiście! Dla dobra swojego i swojego dziecka przede wszystkim należy zapomnieć o nałogach. Palenie papierosów i spożywanie alkoholu w ciąży może być bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu i powodować wiele nieprawidłowości. Nieprawdą jest natomiast, że w ciąży nie wolno uprawiać sportu. Jeśli wszystko przebiega dobrze i do tej pory prowadziłaś aktywny tryb życia, nie ma potrzeby, wręcz nawet nie wolno tego zmieniać (nie mówimy tu o sportach ekstremalnych, które same w sobie są ryzykowne). Ruch i prawidłowe dotlenienie organizmu są bardzo potrzebne zarówno mamie, jak i dziecku. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku i w ilościach dostosowanych do naszych możliwości. Pamiętaj tylko, by nie zaczynać forsownych ćwiczeń w ciąży, jeśli wcześniej tego nie robiłaś. 

6. Czy nie będę mogła przez dziewięć miesięcy pić kawy?

I tutaj odpowiedź nie jest do końca oczywista. Dawniej uważano, że kobieta w ciąży w ogóle nie powinna spożywać kofeiny. Przeprowadzono mnóstwo badań, które udowodniły jednak, że picie jednej-dwóch filiżanek kawy dziennie nie wpływa istotnie na przebieg ciąży. Tymczasem w kwietniu 2018 roku opublikowano artykuł, w którym norwescy naukowcy opisali wpływ kofeiny (zawartej także w innych produktach, np. w czekoladzie) na wzrost i masę ciała dzieci do ósmego roku życia. Udowodniono, że ekspozycja płodu na tę substancję zwiększa ryzyko nadwagi u dzieci w wieku trzech i pięciu lat, a przyjmowanie ponad 200 mg kofeiny na dobę (jedna szklanka parzonej kawy (220-240 ml) zawiera około 70-140 mg kofeiny) powoduje większy przyrost wagi u dzieci do ósmego roku życia. Może więc warto wziąć to pod uwagę?

7. Czy będę musiała zrezygnować z chodzenia w szpilkach?

Jeśli do tej pory chodziłaś w butach na wysokim obcasie i nie dokuczają ci obrzęki nóg czy bóle kręgosłupa (choć to w tym stanie dość częsta przypadłość), nie musisz do końca z nich rezygnować, szczególnie jeśli czujesz się w nich stabilnie i pewnie. Noszenie takiego obuwia nie jest jednak do końca zdrowe i bezpieczne. Wraz z rosnącym brzuszkiem zmienia się środek ciężkości, co sprzyja zaburzeniom równowagi i zwiększa ryzyko urazu.

Należy także pamiętać, że buty na wysokim obcasie ograniczają aktywność mięśni łydek, co przyczynia się do powstawania żylaków.

8. Czy w ciąży można prowadzić samochód?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie występują zawroty głowy, nadmierna senność, zaburzenia koncentracji lub inne objawy, które mogłyby powodować problemy podczas jazdy i stanowić zagrożenie, to nie ma najmniejszych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Trzeba tylko pamiętać o bezpieczeństwie – w ciąży należy zawsze zapinać pasy! Dostępne na rynku adaptery do pasów dla kobiet w ciąży zwiększają bezpieczeństwo i komfort podróży. 

9. Czy będąc w ciąży, można spać na brzuchu?

Na początku, kiedy ciąża jest jeszcze niewidoczna, nie ma powodu, żeby rezygnować ze spania w tej pozycji, szczególnie jeśli jest ona naszą ulubioną. Później, gdy brzuszek staje się coraz większy, taki odpoczynek staje się po prostu niewygodny.

Najlepszą i najbezpieczniejszą pozycją w zaawansowanej ciąży jest leżenie na lewym boku – wówczas macica nie uciska naczyń krwionośnych położonych w jamie brzusznej, co zapewnia prawidłowy powrót krwi do serca, a co za tym idzie – odpowiednie ukrwienie macicy i znajdującego się w niej płodu.

10. Czy seks w ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Oczywiście, że nie! Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie widzi przeciwwskazań, można spokojnie współżyć. Płód jest dobrze chroniony przed urazami przez mięsień macicy, pęcherz płodowy oraz płyn owodniowy. Nie ma także pozycji mniej lub bardziej bezpiecznych, szczególnie w początkowym okresie ciąży. Później liczy się przede wszystkim wygoda ciężarnej, więc warto wybierać te, w których nie będzie przeszkadzał brzuszek i kobieta będzie mogła decydować o głębokości penetracji.


Podziel się: