Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów
Katarzyna Szulik

Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów

Testy genetyczne nowej generacji, umożliwiające ocenę aż 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory, opracował zespół naukowców związanych z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładem Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Test stworzony w ramach programu BadamyGeny.pl umożliwia ocenę aż 70 genów zwiększających niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwory, w tym raka piersi, jajnika, żołądka, trzustki, nerki, tarczycy, skóry czy prostaty. Kosztuje on 399 złotych, a więc aż 20 razy mniej niż podobnie analizy wykonywane za granicą – podkreśla prof. Krzysztof Jażdżewski, kierownik zespołu badaczy, w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Opracowana przez nich metoda pozwala sprawdzić, czy w którymś ze wspomnianych genów wystąpiły wady zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. W tym celu analizie poddaje się nawet 100 tys. potencjalnych uszkodzeń genów, mogących wskazywać na rozwój raka. Jeśli zmiana zostanie wykryta, dla pewności zostaje dodatkowo przebadana inną metodą, która ostatecznie potwierdza wynik. Wszystkie testy odbywają się na pobranej od pacjenta próbce krwi. 

6 tys. wyników w 3 miesiące

Chętni do poddania się badaniu mogą rejestrować się na stronie BadamyGeny.pl. Do tej pory taką chęć zadeklarowało 20 tys. osób, a 6 tys. z nich udało się przebadać. Badania rozpoczęto na początku roku akademickiego, a zgodnie z deklaracją rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosława Wielgosia, na obecność wspomnianych genów zostaną przebadani wszyscy studenci uczelni. 

Genetyka i profilaktyka

Szacuje się, że ponad 1 mln Polaków może mieć większą predyspozycję do zachorowania na nowotwór złośliwy związaną z uwarunkowaniami genetycznymi. Testy przeprowadzane do tej pory wykazały, że 18 proc. zgłaszających ma podwyższone ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów nowotworów, a u 5 proc. jest ono wyjątkowo duże. Przykładowo, u osoby nieobciążonej genetycznie prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi maksymalnie 13 proc., jednak u tych z mutacją od 50 do nawet 84 proc. Ta wiedza ma służyć przede wszystkim poddaniu się testom profilaktycznym możliwie jak najszybciej, co pozwoli na wykrycie choroby w porę. Takie działania powinny podjąć zwłaszcza osoby, u których ryzyko jest największe, ponieważ w ich wypadku nowotwór może wystąpić także w bardzo młodym wieku. 

WHO szacuje, że w ciągu najbliższych 20 lat zachorowalność na nowotwory zwiększy się o 70 procent, jednak mutacje genetyczne odpowiadają jedynie za niewielką ich część. 

Polski test na autyzm

Kilka dni temu informowaliśmy o innym polskim wynalazku z dziedziny diagnostyki, który może znacząco ułatwić wykrywanie autyzmu u dzieci. Podstawą testu diagnostycznego PlayCare jest pomiar motoryki ruchów dziecka na podstawie gry w grę na tablecie. Aplikacja działa we współpracy z urządzeniem wyposażonym w żyroskop i akcelerometr, które mierzą, jak szybko dziecko porusza palcem po ekranie. Porównanie poszczególnych reakcji i ich tempa pozwala określić, które z nich mogą wskazywać na ryzyko autyzmu. Zestaw gier wchodzących w skład testu został dostosowany do potrzeb i możliwości najmłodszych, a korzystanie z nich ma formę zabawy, w którą mogą się zaangażować. Są kierowane do dzieci między 2 a 6 rokiem życia, a na zebranie informacji do badania wystarczy 15 minut. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij