Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów
Katarzyna Szulik

Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów

Testy genetyczne nowej generacji, umożliwiające ocenę aż 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory, opracował zespół naukowców związanych z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładem Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Test stworzony w ramach programu BadamyGeny.pl umożliwia ocenę aż 70 genów zwiększających niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwory, w tym raka piersi, jajnika, żołądka, trzustki, nerki, tarczycy, skóry czy prostaty. Kosztuje on 399 złotych, a więc aż 20 razy mniej niż podobnie analizy wykonywane za granicą – podkreśla prof. Krzysztof Jażdżewski, kierownik zespołu badaczy, w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Opracowana przez nich metoda pozwala sprawdzić, czy w którymś ze wspomnianych genów wystąpiły wady zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. W tym celu analizie poddaje się nawet 100 tys. potencjalnych uszkodzeń genów, mogących wskazywać na rozwój raka. Jeśli zmiana zostanie wykryta, dla pewności zostaje dodatkowo przebadana inną metodą, która ostatecznie potwierdza wynik. Wszystkie testy odbywają się na pobranej od pacjenta próbce krwi. 

6 tys. wyników w 3 miesiące

Chętni do poddania się badaniu mogą rejestrować się na stronie BadamyGeny.pl. Do tej pory taką chęć zadeklarowało 20 tys. osób, a 6 tys. z nich udało się przebadać. Badania rozpoczęto na początku roku akademickiego, a zgodnie z deklaracją rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosława Wielgosia, na obecność wspomnianych genów zostaną przebadani wszyscy studenci uczelni. 

Genetyka i profilaktyka

Szacuje się, że ponad 1 mln Polaków może mieć większą predyspozycję do zachorowania na nowotwór złośliwy związaną z uwarunkowaniami genetycznymi. Testy przeprowadzane do tej pory wykazały, że 18 proc. zgłaszających ma podwyższone ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów nowotworów, a u 5 proc. jest ono wyjątkowo duże. Przykładowo, u osoby nieobciążonej genetycznie prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi maksymalnie 13 proc., jednak u tych z mutacją od 50 do nawet 84 proc. Ta wiedza ma służyć przede wszystkim poddaniu się testom profilaktycznym możliwie jak najszybciej, co pozwoli na wykrycie choroby w porę. Takie działania powinny podjąć zwłaszcza osoby, u których ryzyko jest największe, ponieważ w ich wypadku nowotwór może wystąpić także w bardzo młodym wieku. 

WHO szacuje, że w ciągu najbliższych 20 lat zachorowalność na nowotwory zwiększy się o 70 procent, jednak mutacje genetyczne odpowiadają jedynie za niewielką ich część. 

Polski test na autyzm

Kilka dni temu informowaliśmy o innym polskim wynalazku z dziedziny diagnostyki, który może znacząco ułatwić wykrywanie autyzmu u dzieci. Podstawą testu diagnostycznego PlayCare jest pomiar motoryki ruchów dziecka na podstawie gry w grę na tablecie. Aplikacja działa we współpracy z urządzeniem wyposażonym w żyroskop i akcelerometr, które mierzą, jak szybko dziecko porusza palcem po ekranie. Porównanie poszczególnych reakcji i ich tempa pozwala określić, które z nich mogą wskazywać na ryzyko autyzmu. Zestaw gier wchodzących w skład testu został dostosowany do potrzeb i możliwości najmłodszych, a korzystanie z nich ma formę zabawy, w którą mogą się zaangażować. Są kierowane do dzieci między 2 a 6 rokiem życia, a na zebranie informacji do badania wystarczy 15 minut. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij