Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów
Katarzyna Szulik

Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów

Testy genetyczne nowej generacji, umożliwiające ocenę aż 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory, opracował zespół naukowców związanych z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładem Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Test stworzony w ramach programu BadamyGeny.pl umożliwia ocenę aż 70 genów zwiększających niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwory, w tym raka piersi, jajnika, żołądka, trzustki, nerki, tarczycy, skóry czy prostaty. Kosztuje on 399 złotych, a więc aż 20 razy mniej niż podobnie analizy wykonywane za granicą – podkreśla prof. Krzysztof Jażdżewski, kierownik zespołu badaczy, w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Opracowana przez nich metoda pozwala sprawdzić, czy w którymś ze wspomnianych genów wystąpiły wady zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. W tym celu analizie poddaje się nawet 100 tys. potencjalnych uszkodzeń genów, mogących wskazywać na rozwój raka. Jeśli zmiana zostanie wykryta, dla pewności zostaje dodatkowo przebadana inną metodą, która ostatecznie potwierdza wynik. Wszystkie testy odbywają się na pobranej od pacjenta próbce krwi. 

6 tys. wyników w 3 miesiące

Chętni do poddania się badaniu mogą rejestrować się na stronie BadamyGeny.pl. Do tej pory taką chęć zadeklarowało 20 tys. osób, a 6 tys. z nich udało się przebadać. Badania rozpoczęto na początku roku akademickiego, a zgodnie z deklaracją rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosława Wielgosia, na obecność wspomnianych genów zostaną przebadani wszyscy studenci uczelni. 

Genetyka i profilaktyka

Szacuje się, że ponad 1 mln Polaków może mieć większą predyspozycję do zachorowania na nowotwór złośliwy związaną z uwarunkowaniami genetycznymi. Testy przeprowadzane do tej pory wykazały, że 18 proc. zgłaszających ma podwyższone ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów nowotworów, a u 5 proc. jest ono wyjątkowo duże. Przykładowo, u osoby nieobciążonej genetycznie prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi maksymalnie 13 proc., jednak u tych z mutacją od 50 do nawet 84 proc. Ta wiedza ma służyć przede wszystkim poddaniu się testom profilaktycznym możliwie jak najszybciej, co pozwoli na wykrycie choroby w porę. Takie działania powinny podjąć zwłaszcza osoby, u których ryzyko jest największe, ponieważ w ich wypadku nowotwór może wystąpić także w bardzo młodym wieku. 

WHO szacuje, że w ciągu najbliższych 20 lat zachorowalność na nowotwory zwiększy się o 70 procent, jednak mutacje genetyczne odpowiadają jedynie za niewielką ich część. 

Polski test na autyzm

Kilka dni temu informowaliśmy o innym polskim wynalazku z dziedziny diagnostyki, który może znacząco ułatwić wykrywanie autyzmu u dzieci. Podstawą testu diagnostycznego PlayCare jest pomiar motoryki ruchów dziecka na podstawie gry w grę na tablecie. Aplikacja działa we współpracy z urządzeniem wyposażonym w żyroskop i akcelerometr, które mierzą, jak szybko dziecko porusza palcem po ekranie. Porównanie poszczególnych reakcji i ich tempa pozwala określić, które z nich mogą wskazywać na ryzyko autyzmu. Zestaw gier wchodzących w skład testu został dostosowany do potrzeb i możliwości najmłodszych, a korzystanie z nich ma formę zabawy, w którą mogą się zaangażować. Są kierowane do dzieci między 2 a 6 rokiem życia, a na zebranie informacji do badania wystarczy 15 minut. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

 • Witamina K – funkcje w organizmie i skutki niedoboru u dzieci i dorosłych. Witamina K dla noworodka

  Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Wyróżnia się witaminę K1 (filochinon), występującą w zielonych warzywach oraz witaminę K2 (menachinon), która jest syntezowana w układzie pokarmowym. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy K? Dlaczego podaje się ją noworodkom tuż po urodzeniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij