Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów
Katarzyna Szulik

Polski wynalazek ułatwi diagnostykę nowotworów

Testy genetyczne nowej generacji, umożliwiające ocenę aż 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory, opracował zespół naukowców związanych z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładem Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Test stworzony w ramach programu BadamyGeny.pl umożliwia ocenę aż 70 genów zwiększających niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwory, w tym raka piersi, jajnika, żołądka, trzustki, nerki, tarczycy, skóry czy prostaty. Kosztuje on 399 złotych, a więc aż 20 razy mniej niż podobnie analizy wykonywane za granicą – podkreśla prof. Krzysztof Jażdżewski, kierownik zespołu badaczy, w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Opracowana przez nich metoda pozwala sprawdzić, czy w którymś ze wspomnianych genów wystąpiły wady zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. W tym celu analizie poddaje się nawet 100 tys. potencjalnych uszkodzeń genów, mogących wskazywać na rozwój raka. Jeśli zmiana zostanie wykryta, dla pewności zostaje dodatkowo przebadana inną metodą, która ostatecznie potwierdza wynik. Wszystkie testy odbywają się na pobranej od pacjenta próbce krwi. 

6 tys. wyników w 3 miesiące

Chętni do poddania się badaniu mogą rejestrować się na stronie BadamyGeny.pl. Do tej pory taką chęć zadeklarowało 20 tys. osób, a 6 tys. z nich udało się przebadać. Badania rozpoczęto na początku roku akademickiego, a zgodnie z deklaracją rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosława Wielgosia, na obecność wspomnianych genów zostaną przebadani wszyscy studenci uczelni. 

Genetyka i profilaktyka

Szacuje się, że ponad 1 mln Polaków może mieć większą predyspozycję do zachorowania na nowotwór złośliwy związaną z uwarunkowaniami genetycznymi. Testy przeprowadzane do tej pory wykazały, że 18 proc. zgłaszających ma podwyższone ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów nowotworów, a u 5 proc. jest ono wyjątkowo duże. Przykładowo, u osoby nieobciążonej genetycznie prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi maksymalnie 13 proc., jednak u tych z mutacją od 50 do nawet 84 proc. Ta wiedza ma służyć przede wszystkim poddaniu się testom profilaktycznym możliwie jak najszybciej, co pozwoli na wykrycie choroby w porę. Takie działania powinny podjąć zwłaszcza osoby, u których ryzyko jest największe, ponieważ w ich wypadku nowotwór może wystąpić także w bardzo młodym wieku. 

WHO szacuje, że w ciągu najbliższych 20 lat zachorowalność na nowotwory zwiększy się o 70 procent, jednak mutacje genetyczne odpowiadają jedynie za niewielką ich część. 

Polski test na autyzm

Kilka dni temu informowaliśmy o innym polskim wynalazku z dziedziny diagnostyki, który może znacząco ułatwić wykrywanie autyzmu u dzieci. Podstawą testu diagnostycznego PlayCare jest pomiar motoryki ruchów dziecka na podstawie gry w grę na tablecie. Aplikacja działa we współpracy z urządzeniem wyposażonym w żyroskop i akcelerometr, które mierzą, jak szybko dziecko porusza palcem po ekranie. Porównanie poszczególnych reakcji i ich tempa pozwala określić, które z nich mogą wskazywać na ryzyko autyzmu. Zestaw gier wchodzących w skład testu został dostosowany do potrzeb i możliwości najmłodszych, a korzystanie z nich ma formę zabawy, w którą mogą się zaangażować. Są kierowane do dzieci między 2 a 6 rokiem życia, a na zebranie informacji do badania wystarczy 15 minut. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij