Polska aplikacja może pomóc w diagnozowaniu autyzmu
Katarzyna Szulik

Polska aplikacja może pomóc w diagnozowaniu autyzmu

Gra na tablecie pozwoli określić, czy dziecko wykazuje symptomy autyzmu. Wynalazek Polaków stojących za start-upem Harimata może udoskonalić wykrywani go u najmłodszych ze skutecznością na poziomie około 90 procent.

Podstawą testu diagnostycznego PlayCare jest pomiar motoryki ruchów dziecka na podstawie jego interakcji z tabletem. Aplikacja działa we współpracy z urządzeniem wyposażonym w żyroskop i akcelerometr, które mierzą, jak szybko dziecko porusza palcem po ekranie. Porównanie poszczególnych reakcji i ich tempa pozwala określić, które z nich mogą wskazywać na ryzyko autyzmu.

15 minut i wstępna diagnoza

Zestaw gier wchodzących w skład testu został dostosowany do potrzeb i możliwości najmłodszych, a korzystanie z nich ma formę zabawy, w którą mogą się zaangażować. Są kierowane do dzieci między 2 a 6 rokiem życia, a na zebranie informacji do badania wystarczy 15 minut. 

PlayCare aktualnie przechodzi testy kliniczne z udziałem 760 dzieci. Są one prowadzone przez konsorcjum składające się z Uniwersytetu Gothenburg w Szwecji oraz uniwersytetów Strathclyde, Glasgow i Aberdeen w Wielkiej Brytanii. 

Autyzm u dzieci jest wykrywany coraz skuteczniej. Z aktualnych szacunków wynika, że jedno na 68 dzieci ma zaburzenia spektrum autyzmu, które charakteryzuje specyficzne wzorce zachowań, możliwe do wykrycia tak specyficznymi narzędziami, jak tablet. 

Czym jest autyzm?

Definiuje się go jako całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, które nie leczone może powodować poważne problemy również w wieku dorosłym. Jego przyczyny nie są znane do końca, ale występowanie zaburzeń łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu w wieku dziecięcym, mającym źródło między innymi w genetyce oraz problemach w okresie płodowym. Ze względu na bardzo niespecyficzne objawy choroby, niekoniecznie świadczące o autyzmie, zamiennie z nim coraz częściej używa się terminu „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Dzieci autystyczne mogą mieć problemy w nawiązywaniu relacji społecznych, związane z trudnościami w komunikacji czy utrzymywaniu kontaktu wzrokowego podczas rozmowy.

Częstym objawem są więc zaburzenia mowy, zastępowanie słów gestami, unikanie towarzystwa innych, nadwrażliwość na dotyk lub wręcz przeciwnie, brak reakcji na ból, a także ogólna nadpobudliwość i zachowania agresywne, również wobec samego siebie.

Dzieci autystyczne nie rozumieją reguł społecznych i nie potrafią się im podporządkować – dotyczy to nie tylko zachowań towarzyskich, ale też uczenia się, umiejętności wykonywania poleceń, naśladowania, itp.

Tak szeroki zakres objawów nie dotyka wszystkich autystycznych dzieci – ich nasilenie i reakcje są różne, więc trudno mówić o wzorze postępowania, co znacznie utrudnia terapię, a nawet rozpoznanie choroby. Polskie organizacje i fundacje działające na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin są zgodne – w naszym kraju możliwości postawienia szybkiej, trafnej diagnozy i rozpoczęcie terapii są bardzo ograniczone. A to właśnie szybkie rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla zwiększenia szans dzieci na samodzielność w dorosłym życiu.

Źrodło: Niepelnosprawni.pl, Newseria Innowacje, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij