Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności
Wioleta Słodka

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności

6 listopada wystartowała kampania #40powodów, która związana jest z rozpoczynającym się drugim Europejskim Tygodniem Świadomości Niepłodności. Celem kampanii jest skierowanie uwagi społecznej na problem niepłodności, który dotyka coraz większą liczbę osób. Jej twórcą jest organizacja parasolowa, Fertility Europe.

40 lat in vitro 

#40powodów to projekt nawiązujący do 40 rocznicy poczęcia pierwszego dziecka, które narodziło się dzięki zastosowaniu metody in vitro. Mimo, że od tego wydarzenia upłynęło już 40 latach nadal istnieje problem dostępu do nowoczesnych, a co najważniejsze skutecznych metod leczenia niepłodności. Ponadto, wiele osób nie posiada w tej kwestii odpowiedniej wiedzy. Taki stan rzeczy powoduje, że temat niepłodności wciąż jest dla wielu osób wstydliwy i w konsekwencji niechętnie poruszany w obawie przed niezrozumieniem i stygmatyzacją. 

W grudniu 2015 roku minister zdrowia podjął decyzje o zaprzestaniu w Polsce refundowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Z powodu dużych kosztów tej formy leczenia niepłodności brak dofinansowania przez państwo powoduje, że wielu pacjentów straciło możliwość dostępu do terapii, a co za tym idzie szansy na zostanie biologicznym rodzicem. 

Niepłodność problemem całej Europy 

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności to czas w którym szczególnie omawiany jest problem niepłodności wśród Europejczyków. Celem przeprowadzanej kampanii społecznej jest zwiększenie świadomości Europejczyków w zakresie niepłodności, jej przyczyn, skutków oraz form leczenia. Równie ważne jak poszerzenie wiedzy społeczeństwa w tym zakresie jest uzyskanie poparcia polityków, którzy będą aktywnie działać w kierunku wyrównania szans w dostępie do leczenia niepłodności na terenie całej Europy. 

"Mężczyźni i kobiety borykający się z niepłodnością niechętnie mówią o swoich zmaganiach. Problemy z płodnością to dla nas duże wyzwanie - mówi Satu Rautakallio-Hokkanen, prezes Fertility Europe. "Ale to nie znaczy, że nie powinno się o niej mówić. Mówiąc otwarcie o możliwościach medycznych i osobistym doświadczeniu, Europa może podjąć niezbędne kroki, aby zwalczyć stygmatyzację niepłodności - bo ta choroba dotyka wszystkich; także rodziców, rodzeństwa, przyjaciół."

Dane statystyczne, które przedstawione zostały w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności są niepokojące.

Średni wskaźnik dzietności obecnie wynosi 1,58 (w Polsce, według danych GUS z 2016 roku wynosi: 1,32). Należy przy tym dodać, że zastępowalność pokoleń gwarantuje wskaźnik o wysokości 2,1.

Szacuje się również, że przy obecnym trendzie do 2080 roku na terenie Unii Europejskiej liczba osób pracujących zmaleje o około 40 milionów. Starzejące się społeczeństwo i spadek liczby urodzeń, w przeciągu kilku następnych dziesięcioleci w konsekwencji doprowadzą do uraty przez Europe zarówno gospodarczego jak i kulturowego potencjału. 

Jak było rok temu? 

Pierwsza edycja Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności miała miejsce w 2016 roku. Ubiegłoroczna kampania skierowana była rozpoczęcie dialogu społecznego na temat niepłodności i na przerwanie milczenia wokół tej kwestii. W ramach akcji #1na5 pokazano, że problem ten dotyka już jedną na 5 par, co doskonale obrazuje skalę problemu. 

To już drugi Tydzień Świadomości Niepłodności 

Pomysłem na tegoroczną kampanie jest pokazanie, że temat niepłodności tak naprawdę dotyczy wszystkich. Nawet jeśli niepłodność nie dotyka nas osobiście to skutki tego problemu w wymiarze globalnym z pewnością powinny zainteresować każdego. Projekt #40powodów pokazuje skutki bezpłodności w różnych sferach naszego życia: społecznej, ekonomicznej, demograficznej, zdrowotnej, psychologicznej. 

W ramach kampanii powstał film, w którym pokazano dlaczego niepłodność nie jest zmartwieniem jedynie części społeczeństwa, ale dotyczy każdego z nas. Działania prowadzone w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności odbywają się również z wykorzystaniem mediów społecznościowych: Facebooka oraz Twittera, poprzez codzienne publikowanie potwierdzonych naukowo faktów, które mają skłonić do refleksji i zmobilizować Europejczyków do zatroszczenia się o swoją płodność. Inicjatorzy akcji podkreślają, że przedstawione w ramach akcji problemy są zaczerpnięte z życia i dotykają różnych jego wymiarów. 

Obchody Tygodnia Świadomości Niepłodności w Polsce

Współorganizatorem Tygodnia Świadomości Leczenia Niepłodności w Polsce jest Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji “Nasz Bocian”. Oprócz działań prowadzonych w internecie, plakaty promujące kampanię #40powodów będzie można zobaczyć w środkach komunikacji publicznej największych polskich miast.  

Źródło: Stowarzyszenie Nasz Bocian

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

 • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij