×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Sucha skóra to sygnał poważnych chorób. Na co zwracać uwagę?

Suchość skóry to typowa przypadłość. Natężenie problemu często wzrasta proporcjonalnie wraz z wiekiem. Cechy suchej skóry to pergaminowość, zaczerwienienie, szorstkość i uczucie ściągnięcia. Skóra sucha, czy przesuszona łatwo ulega podrażnieniom, często bywa nadwrażliwa, łuszczy się, czemu niejednokrotnie towarzyszy świąd.

Suchość skóry to jednak nie tylko problem kosmetyczny, czy wynikający z pielęgnacji. Często staje się sygnałem dla organizmu, że dzieje się w nim coś niewłaściwego. Mogą się bowiem w ten sposób objawiać różnego rodzaju schorzenia.

Bezpośrednią przyczyną suchości skóry jest obniżona zdolność wiązania i magazynowania cząsteczek wody w zewnętrznych warstwach naskórka połączona z deficytem produkcji lipidów. Stan ten może mieć uwarunkowania zewnętrzne (niewłaściwa pielęgnacja, przyjmowanie określonych leków, nadmierna ekspozycja na słońce, prowadzona dieta czy poziom nawadniania organizmu) bądź też genetyczne.

Problemy ze skórą mogą okazać się jednym z pierwszych objawów poważnej choroby. Nie należy ich zatem nigdy bagatelizować. Brak reakcji na przewlekłą suchość skóry może skutkować silnym podrażnieniem, egzemą, liszajowatością, czemu towarzyszyć może w większości przypadków świąd a nawet ból. 

Pojawia się tu jednak kwestia nie tylko estetyczna. Suchość skóry to zewnętrzny objaw wielu chorób wewnętrznych, spośród których najczęściej występujące to:
•    Cukrzyca
•    Choroby tarczycy
•    Odwodnienie organizmu
•    Łuszczyca
•    Atopowe zapalenie skóry

Cukrzyca

Przyczyną cukrzycy jest zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Skutkuje to brakiem kontroli organizmu nad zachowaniem właściwego poziomu cukru we krwi. Jednym z pierwszych widocznych objawów cukrzycy jest nadmierne wysuszenie i łuszczenie się skóry. Naskórek cukrzyka jest bardzo cienki i podatny na uszkodzenia, które goją się ciężko i długo. Właściwa pielęgnacja jest niezmiernie ważna, gdyż nieleczone rany mogą doprowadzić do groźnych infekcji.

Choroby tarczycy

Przyczyną schorzenia jest zbyt wysoka lub niedostateczna produkcja hormonów tarczycy. Objawia się uczuciem zmęczenia i osłabienia, zawrotami głowy, wahaniem masy ciała. Skóra osoby chorej jest zwykle sucha, ziemista, łuszcząca. Miejscowo pogrubiona, bardzo ciemna i przesuszona. Wymaga regularnego nawilżania i zmiękczania.

Odwodnienie

Często niedostrzegany i bagatelizowany, a bardzo niebezpieczny dla organizmu stan chorobowy. Może być konsekwencją niewłaściwej diety, niedostatecznego spożycia wody, dysfunkcji trawiennych, upałów czy gorączki.

Łuszczyca

Na ten moment wiedzy medycznej nie jesteśmy w stanie wyleczyć łuszczycy. Możemy jedynie łagodzić jej przykre objawy. Choroba ta związana jest z przyśpieszeniem i zaburzeniem procesu przemiany komórek. Młode komórki przyrastają zbyt szybko, a stare nie nadążają się wyłuszczać, w związku z czym na powierzchni skóry powstaje rogowa warstwa przypominająca łuski. Łuszczyca oprócz leczenia farmakologicznego wymaga stosowania gęstych, okluzyjnych preparatów o właściwościach łagodzących i kumulujących cząsteczki wody w naskórku.

Atopowe zapalenie skóry (AZP)

Objawia się przewlekłym, silnym przesuszeniem naskórka oraz uporczywym świądem. Stan skóry może się gwałtownie pogorszyć na skutek kontaktu z alergenami, detergentami oraz uporczywego stresu. W pielęgnacji skóry z AZS unikamy kontaktu z wodą i środkami myjącymi (mydłem) oraz preparatami z dodatkiem alkoholu, na korzyść emolientów i hypoalergicznych preparatów o właściwościach łagodzących.

Jak traktować suchą skórę?

Skóra sucha, która w większości przypadków jest jednocześnie pocieniona, wrażliwa, bardziej narażona na objawy jej starzenia się, potrzebuje bardzo uważnego obycia się z nią.

Poczynając od oczyszczania należy pamiętać, by wykluczyć użycie wody i mydła oraz preparatów zawierających alkohol. Nie należy skóry pocierać, rozciągać, a najlepiej generalnie ograniczyć dotyk. Jeśli występuje potrzeba zastosowania peelingu, wybieramy zdecydowanie preparat enzymatyczny. Do pielęgnacji wybieramy preparaty hypoalergiczne, pozbawione parabenów i składników zapachowych czy koloryzujących o pH neutralnym dla skóry. Szukamy bogatych konsystencji o dobrej wchłanialności i właściwościach łagodzących. Preparaty do pielęgnacji powinny również działać okluzyjnie oraz zawierać filtry UV o właściwościach ochronnych.

Istotna jest również właściwa dieta, bogata w owoce i warzywa oraz spożycie odpowiedniej ilości wody każdego dnia.


Podziel się: